Aktuality

Půvab dámských kabelek

17. 6. 2021 - Výstava představí soukromou sbírku kabelek paní Dany Komárkové z Želetavy. Asi před 45 lety nalezla v prádelníku u své staré tety černou „pompadurku“, která byla takovým prvním impulsem. K založení sbírky přispěl i nález černé korálkové kabelky v kontejneru v Brně. Sběratelku napadlo, že bude tyto drobnosti, které provázely naše babičky a prababičky, zachraňovat, aby neskončily v popelnici. Začala kabelky shánět přes inzerát v novinách: „Koupím staré dámské kovové a korálkové kabelky“. S přítelem pak jezdili a nakupovali. Bylo to kolem roku 1975, tehdy se cena za kabelku pohybovala v rozmezí 100 až 150 Kč. V současné době nakupuje přes různé bazary, cena už je poněkud vyšší, tak si nemůže dovolit koupit některé skvosty, které by do své sbírky ráda získala. Sbírka paní Komárkové čítá v současné době kolem 250 kusů, hlavně se jedná o kabelky korálkové, kovové a gobelínové se stříbrným rámem. Kabelky pochází převážně z doby kolem roku 1900, nevyhýbá se ani mladším, pokud jsou hezké a zachovalé. Mezi ty nejcennější určitě patří černá „pompadurka“ z dětství a pak si velmi cení stříbrných nebo korálkových kabelek. Dana Komárková svou sbírku zatím vystavovala na těchto místech: Muzeum Vysočiny Třebíč, zámek Lednice, zámek Jánský Vrch, Hrad Špilberk – Muzeum města Brna, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Krajský úřad Kraje Vysočina Jihlava, Muzeum Karlovy Vary, Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Mezi Prahou a Káhirou - 100 let české egyptologie

17. 6. 2021 - Česká egyptologie má ve světě velmi dobré jméno. Pokud vás zajímá její historie a úspěchy, navštivte naši novou výstavu. V roce 2019 uplynulo 100 let od prvních egyptologických přednášek, které na Univerzitě Karlově v letním semestru roku 1919 vypsal soukromý docent František Lexa. Česká egyptologie od té doby urazila obrovský kus cesty, na které jí čekaly roky úspěchů, ale i těžkých bojů o svou existenci. Český egyptologický ústav FF UK, jediné pracoviště tohoto druhu v naší zemi, všechny peripetie nakonec ustál a významné výročí oslavil touto retrospektivní výstavou. Expozice nejdříve provede návštěvníky těžkými začátky, kdy se ve skrovných poměrech panujících na univerzitě v první polovině 20. století rodil nový vědecký obor. Jen díky velkému osobnímu nasazení a nezdolné vůli Františka Lexy se na univerzitě etabloval. S přispěním jeho žáků se pak časem proměnil z akademického bádání v Praze na skutečné vědecké pracoviště zabývající se i terénním výzkumem umožněným získáním stálé koncese v Egyptě. Druhá část výstavy nechává nahlédnout do období let 1960–2019, kdy ústav již organizoval archeologické výzkumy přímo v Egyptě a Súdánu. Představen je zejména Abúsír, který je dodnes hlavní koncesí českých egyptologů. Fotografie ukazují na proměnu archeologické lokality a ilustrují rozmanité nálezy či zajímavé situace. Rozlehlý satelitní snímek umístěný do lightboxu umožňuje zachytit rozlehlost území celé memfidské pyramidové nekropole, kde se Abúsír nachází a zároveň ukazuje na potenciál lokality pro další generace vědců. Tajemný prostor šachtových hrobek plných náboženských textů je ve výstavě prezentován pomocí filmové projekce, která diváka vtáhne do tohoto magického prostředí. Některé z nálezů zastupující různé materiály pak budou přítomny ve formě 3D tisků, kterých je možné se dotýkat. Výstava bude pro veřejnost otevřena od 16. 6. 2021 a potrvá do 12. 9. 2021, ve výstavních prostorách Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 57/58. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

České loutkové divadlo třikrát jinak

1. 6. 2021 - 8. 6. – 22. 8. 2021 Zámecká komora Muzea Vyškovska. Výstava podává stručný a reprezentativní pohled na bohatou tradici i rozmanitou současnost českého loutkového divadla, které je ojedinělým fenoménem české kultury a dodnes okouzluje diváky na celém světě. Ve třech oddílech věnovaných historickému vývoji, poválečné proměně a loutkářským technikám se seznámíte s různými kapitolami českého loutkového divadla. Ve třech magických boxech nahlédnete do období kočovného divadla i éry populárních rodinných divadel, seznámíte se s významnými loutkářskými výtvarníky v kontextu slavných inscenací a loutkářských souborů, shlédnete prezentaci fenoménu černého divadla a moderní divadelní architektury, a pokud dojdete až na konec cesty, čeká vás interaktivní část, ve které poznáte různé technologické druhy loutek v podobě typických postav z českých pohádek, s nimiž si můžete vyzkoušet manipulaci. Výstavu zapůjčil Institut umění – Divadelní ústav. (Muzeum Vyškovska)

Lovecké trofeje ze sbírky Antona Greňo

12. 5. 2021 - 13. 4. – 13. 6. 2021 Muzeum Bučovice. Lovecké trofeje jsou upomínkou na lov, v našem prostředí pernaté, spárkaté, vysoké či černé zvěře. Připomínají úspěch a završení celoroční péče o lesní a polní zvěř. Trofejí se stane nejčastěji vypreparovaná lebka zvířete spolu s parůžky, kančí kly, nebo zvířecí kožka. Anton Greňo, předseda Mysliveckého sdružení LITAVA-BUČOVICE, sbírá trofeje již řadu let. V jeho sbírce najdeme kusy, jejichž úlovkem se může sám pochlubit, ale také trofeje, které získal od svých přátel. Výstava představí návštěvníkům trofeje srnčí, jelení, ale i vzácnějšího daňka, muflona a ukázky kožešinové zvěře. (Muzeum Bučovice)

Jiří Petráček

11. 5. 2021 - 4. 5. – 19. 9. 2021 výstavní sál v 1. patře Muzea Vyškovska. Výstava k 80. narozeninám legendy českého komiksu a knižní ilustrace. Jiří Petráček se narodil 13. ledna 1941 v Praze. Jeho tvorbu od počátku charakterizuje výjimečný výtvarný talent, který umělci umožnil pokračovat v započatém úsilí i poté, kdy ve svých 39 letech přišel o čtyři prsty na pravé ruce, tedy na ruce, kterou kreslí. Přes tuto obrovskou překážku Petráčkovy kresby vynikají nad ostatními svou bravurní jistotou, jemností a přesností kresebné linie a mimořádným citem pro dynamičnost a koloristickou stránku. Rozsah činnosti Jiřího Petráčka je velmi široký. Je znám především jako ilustrátor knih a komiksových seriálů. Ilustroval kolem 200 knih s dobrodružnou, populárně naučnou a historickou tematikou, ale také encyklopedie a učebnice. První jeho knižní ilustrace se objevily v knize Jaromíra Průši s názvem Mlčet až do konce války, vydané v pražském nakladatelství Olympia v roce 1971. V roce 1987 byly vydány dnes již legendární mistrovské ilustrace v knize Petra Klučiny Jak válčili husité. Mezi velmi zajímavé ilustrátorské realizace Jiřího Petráčka patří však také Český jazyk pro 1.–4. ročník gymnázií autora Jiřího Kostečky a skvělá Literatura pro 3. ročník odborných škol. Obdivuhodná je jeho práce na dvojdílném Atlasu českých dějin. Do výčtu Petráčkovy tvorby patří především komiksy a časopisecké ilustrace. Během své dosavadní umělecké tvorby nakreslil kolem 1 800 stran komiksů(!) a nespočet ilustrací, zejména pro časopisy ABC či Sedmička pionýrů. Mezi nejznámější komiksy patří Třináctka ze Staré čtvrti (autor Pavel Toufar), Mimozemšťané (autor Jild Záruba), Gulliver a Golem (autor obou Ruda Baudys), sešitový komiks Člověk zvaný Son (autor Ivo Pechar) a mnoho dalších. Kresby Jiřího Petráčka provázejí již několik let také výstavní produkci autorské dvojice David Majer a Petr Klučina. Za zmínku stojí výstavy Mincovní poklady na Hedvábné cestě, dále Od Alexandra k Tamerlánovi. Válečná tažení na Hedvábné cestě či výstava Křižáci. Hledání Království nebeského. Ze spolupráce na realizaci posledních dvou výstav vznikla unikátní a poměrně velká série kreseb válečníků jednotlivých oblastí a období od starověku do konce středověku. Všechny uvedené výstavy se dočkaly mnoha repríz u nás i v zahraničí. Jiří Petráček se podílel také na realizaci všech vědeckých a rekonstrukčních kreseb pro stálou expozici Muzea Jantarové stezky a Hedvábné cesty v Ostravě, prvního a jediného muzea tohoto zaměření v Evropě. Petráčkovy kresby můžete také vidět na dlouhodobé výstavě Náboženství a rituály v kapli sv. Anny ve Vyškově. (Muzeum Vyškovska)

Do Anglie s Karlem Čapkem

11. 5. 2021 - 6. 4. – 27. 6. 2021 Galerie Orion Muzea Vyškovska. Výstava barevných fotografií z Anglie, Walesu, Skotska a Irska, doplněných texty Karla Čapka a jeho ilustracemi. Výstava dokládá úžasnou aktuálnost Čapkova díla Anglické listy, ukazuje přírodní i historické zajímavosti Velké Británie a Severního Irska. Fotografie doplní knihy Karla Čapka z produkce vyškovské Obzinovy tiskárny. (Muzeum Vyškovska)

Kulturdača

11. 5. 2021 - Výstavní rekapitulace více než dvacet let činnosti Kulturního centra Řehlovice. Originálně pojatá instalace je dílem umělců Franze Tiška a Marcuse Hiesleitnera a představí jak umělecká díla, která zde vznikají, tak stěžejní projekty centra. (Muzeum města Ústí nad Labem)

Ich bin ein vydra aneb jak vydra přes hranice přišla

11. 5. 2021 - do 28. 11. Ich bin ein vydra aneb jak vydra přes hranice přišla Expozice o populaci vydry říční v Sasku a Ústeckém kraji představí její životní prostředí v plné kráse. Vydra, tajemný noční živočich, žila dříve na celém našem území. V druhé polovině 20. století ale přežívala jen na pár místech. Dnes ji opět najdeme na celém území. Návrat to byl ale komplikovaný a plný překvapení. Ve výstavě se dozvíte mnoho nových zajímavostí a seznámíte se s řadou dalších živočišných druhů, které vydru v jejím životě provází. (Muzeum města Ústí nad Labem)

Fotograf Rudolf Jenatschke

11. 5. 2021 - do 28. 11. Fotograf Rudolf Jenatschke Velkolepý soubor unikátních fotografií neštěmického rodáka, katechety a fotografa Rudolfa Jenatschkeho vzniklé mezi léty 1914 až 1945, který je doplněn o autentické předměty a dobové fotoaparáty. (Muzeum města Ústí nad Labem)

Tramping na Příborsku

22. 4. 2021 - 22. 4. - 21. 6. 2021 Výstavy instalované v oknech piaristického kláštera v Příboře se staly oblíbenými. Těší nás, kolik návštěvníků se u „okenních“ výstav zastaví a prohlíží si fotografie a texty. Výstavy aktuálně měníme a po velikonoční tématice jsme připravili výstavu o lásce k přírodě a ke svobodě s názvem Tramping na Příborsku. Jaro se pomalu ale jistě hlásí o slovo, příroda se definitivně probouzí ze svého spánku... Proto jsme na DEN ZEMĚ 22. dubna instalovali v oknech Centra tradičních technologií výstavu o fenoménu trampingu. Výstava: Tramping na Příborsku je okenní covidová verze velké výstavy realizované na příborské pobočce Muzea Novojičínska v roce 2015. Podíleli se na ní současní i bývalí členové osad Ćerný Mustang, Knechti, Maniwaki, NDE, Orinoco, Starý Mlýn, Vlčáci, Wyoming a mnozí další trampové i trampky. Zajímavých materiálů máme z této výstavy mnoho, a tak jsme se je rozhodli po šesti letech znovu oprášit a použít. Autentický život trampů dokládají na výstavě černobílé historické fotografie, na barevných fotografiích jsou zachyceny trampské předměty z výstavy v roce 2015. (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138  


COMMERCIAL TRUCK TOWING