Aktuality

Koláž v zahradě Rothmayerovy vily

13. 8. 2021 - Po městech jako Sevilla, Moskva či Cartagena se Muzeum města Prahy připojilo k uspořádání výstavy koláží – Koláž v zahradě Rothmayerovy vily. Mezinárodní výstava, tentokrát na téma lidové výšivky, oslovila více jak padesát umělců z celého světa. Po zveřejnění výzvy na sociálních sítích bylo zasláno během dvou měsíců více než sedmdesát koláží. Díla dorazila např. i ze Singapuru, Austrálie nebo Kanady. Téma nebylo vybráno náhodně, rádi bychom tímto vzdali hold Boženě Rothmayerové Hornekové, manželce architekta Otto Rothmayera, inspirující ženě, výtvarnici, designérce. Právě její láska k ručním pracím, ať je to výšivka či háčkování, stojí za připomenutí v kolážích. Spolupořadatel Czechcollagecollective (Jitka Kopejtková a Jan Schejbal) připravil k výstavě též doprovodné programy – komentované prohlídky zahradou a workshopy koláže vedené Jitkou Kopejtkovou. Pro účastníky workshopů je připraven švédský papír Munken, časopisy Praktická žena z osmdesátých let, nitě, jehly, látky, lepidla a nůžky. K nahlédnutí budou knihy věnované koláži i Boženě Hornekové Rothmayerové. Workshopy se budou konat v zahradě v podloubí vily. Při nepřízni počasí se workshop neuskuteční. Maximální počet účastníků je 10 osob. Rezervace doprovodných programů je nutná, a to prostřednictvím e-mailu jitkakopejtkova@seznam.cz nebo telefonu +420 603 505 788. Termíny workshopů a komentovaných prohlídek (2021): 19. 8., 14.00 hod. – komentovaná prohlídka zahrady 22. 8., 14.00 hod. – workshop koláže 2. 9., 17.00 hod. – komentovaná prohlídka zahrady 4. 9., 14.00 hod. – workshop koláže 5. 9., 14.00 hod. – workshop koláže 9. 9., 17.00 hod. – komentovaná prohlídka zahrady 11. 9., 14.00 hod. – workshop koláže Vstup do zahrady Rothmayerovy vily a na venkovní výstavu koláží je zdarma, a to vždy v úterý, ve čtvrtek a o víkendu. Více informací najdete na webových stránkách Muzea města Prahy. (Muzeum hlavního města Prahy)

PŘED 100 LETY SE NARODIL VÝZNAMNÝ AKADEMICKÝ SOCHAŘ MILAN KNOBLOCH – V POLIČCE UCTÍ JEHO PAMÁTKU

5. 8. 2021 - Jeho dílo čítající přes 400 položek a zahrnuje medaile, busty, památníky, poštovní známky i pamětní desky. Jsou k vidění u nás i v zahraničí, např. v Britském muzeu v Londýně, ve Státním muzeu v Berlíně či ve Státní opeře v Hamburku. Polička se může chlubit hned několika jeho uměleckými díly. Nejznámější je socha Bohuslava Martinů v nadživotní velikosti, slavnostně odhalená v roce 1990 za přítomnosti tehdejšího prezidenta Václava Havla. Ne všichni jej znají jménem, dozajista každý obyvatel Poličky ale viděl některé z jeho děl. Přinejmenším sochu Bohuslava Martinů, která stojí v poličském parku, bude znát mnoho z vás. Řeč je o akademickém sochaři Milanu Knoblochovi, který se celoživotně systematicky zajímal o osobnosti českého umění. Nejznámější je již zmiňovaná socha B. Martinů a zajímavostí je, že při její tvorbě Knobloch konzultoval své pojetí se skladatelovým pamětníkem Jiřím Muchou. Po čase pro rozhlas vzpomenul, že ho Muchovy poznámky správně navedly: „Říkal, že musí být nenápadný, až stydlivý a to, myslím, že se mi v té soše podařilo.“ „Osobnosti Bohuslava Martinů se Knobloch profesně věnoval již dříve. Je autorem moderního náhrobku na rodinném hrobě poličského hřbitova, vytvořil jej ve spolupráci s architektem Vladimírem Rybákem. Žulový náhrobek z roku 1984, na němž jsou patrné plastické hudební motivy, a je vytesán citát z kantáty Otvírání studánek, je zapsán do seznamu kulturních památek. M. Knobloch byl také u snímání posmrtné masky Martinů, a vytvořil její odlitek, jenž byla vyhotovena u příležitosti exhumace a převozu ostatků skladatele ze Švýcarska do Poličky v roce 1979, a kterou naleznete v expozici věnované životu a dílu Martinů. A konečně je Knobloch, jenž byl celoživotně ceněn jako skvělý medailér, také autorem medaile vytvořené pro město Polička s portrétem Bohuslava Martinů na rubové straně. Mimo Poličku vytvořil ještě bustu B. Martinů, která je vystavena ve vstupní hale sálu B. Martinů v Lichtenštejnském paláci v Praze či bronzovou pamětní desku skladatele s jeho přítelem Stanislavem Novákem v rodišti Nováka Smiřicích,“ uvádí muzikoložka muzea Doc. Monika Holá,PhD. „10. srpna uplyne rovných 100 let od Knoblochova narození. Osobnost a dílo tohoto umělce si budeme moci připomenout po celou sezónu mini-výstavou v poličském muzeu, v den výročí, tedy 10. srpna 2021 v 18.00 hodin pak proběhne vzpomínkový akt v parku u sochy B. Martinů. Hudebně akci podpoří Mužský pěvecký sbor B. Martinů, jenž byl založen na sklonku roku 2019, ale vzhledem k nucené covidové přestávce ještě veřejně nevystoupil. Bude to tedy jeho poličská premiéra,“ dodává.

Podskalská celnice na Výtoni

27. 7. 2021 - Expozice v Podskalské celnici, unikátní renesanční budově se srubovým patrem, vystavěné v 16. století, nabídne návštěvníkovi možnost seznámit se s původním účelem stavby, totiž místem vybírání cla z dřeva připlaveného do Prahy. (Muzeum hlavního města Prahy)

Náboženství a rituály

23. 7. 2021 - 8. 7. 2021 - 30. 12. 2022 kaple sv. Anny, Dukelská ul. 6, Vyškov Výstava představí divákům rozmanité podoby duchovního života a náboženských představ dávných civilizací. Tematickým úběžníkem je pohled na Jeruzalém a tři nejznámější monoteistická náboženství – judaismus, křesťanství a islám, která jsou s tímto městem nedílně spjatá. Historicky tomuto tématu předchází náboženství a pohřební rituály starých Egypťanů a náboženství Řeků a Římanů. V expozicí se dále věnujeme uctívačům ohně – zoroastristům, představíme však také náboženství legendárních Skythů či rituální praxi starých Seveřanů. (Muzeum Vyškovska)

Poštovní desetiboj pro děti

15. 7. 2021 - V Poštovním muzeu ve Vyšším brodě si děti mohou vyzkoušet své dovednosti v deset speciálních poštovně sportovních disciplínách k procvičení těla i ducha. Hráli jste někdy baligolf? Pohýbali si tělo na telekulu nebo houpysurfu? Víte, co se děje v holubáriu nebo při rychlopochůzce? Další originální sporty si vyzkoušíte v interaktivním v sále ve druhém patře muzea s mnoha aktivitami pro děti. Je v něm prostor i pro odpočinek, kreslení nebo čtení! Úspěšné sportovce i luštitele čeká zasloužená odměna! (Poštovní muzeum Vyšší Brod)

Letní poštovní detektivka

15. 7. 2021 - V Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě v letních měsících probíhá tradiční letní pátrání pro děti s vyšebrodským strašidlem, bývalým poštmistrem Mňácou. Úkolový sešit je pro návštěvníky zdarma k vyzvednutí v pokladně, úspěšné luštitele čeká odměna! Mňácu láká tentokrát letní počasí k radovánkám u vody. Pomozte poštmistrovi s luštěním, aby si mohl užít oblíbený vodní sport. Malí i velcí luštitelé najdou odpovědi mezi schránkami, kočáry a dalšími poštovními předměty. V muzeu mohou děti  také strávit čas v interaktivním prostoru různými aktivitami nebo si vyzkoušet Poštovní desetiboj, popřípadě navštívit výstavu Voda v pěti kruzích. Zábava pro celou rodinu na celý den! (Poštovní muzeum Vyšší Brod)

Pohádkový den plný zábavy

14. 7. 2021 - Muzeum hraček Stuchlíkovi vás srdečně zve dne 14. 8. 2021 od 9 hodin do 16 hodin na Pohádkový den plný zábavy Čeká vás úžasný PROGRAM : • Prohlídka muzea hraček včetně nově otevřené expozice loutkových divadel z let 1920 - 1970 výrobců Munzberger, Storch • Výstava historických motocyklů – k vidění bude řemenový motocykl Ariel z r. 1915 - nejstarší Ariel v republice, dvouválcový Matchless z roku 1921 - jeden ze tří kusů v republice, dvouválcový motocykl AJS z roku 1922 a další • V 10 hodin představí Martina s Naďou své labradory, ukážou vám práci canisterapeutického psa, základní poslušnost a trochu loveckého výcviku • Loutkové divadelní představení lidového loutkaře Jiřího Polehni. V 11 hodin se můžete těšit na pohádku O Smolíčkovi (20 min.) Ve 13 hodin na pohádku O Budulínkovi (20min.) • V 15 hodin muzeum hraček navštíví zvířátka z Bioparku Štít – představení krajty královské Vendelína, želvy uhlířské Torana, leguána zeleného a papouška Lady • V rámci celého dne budou probíhát soutěžní úkoly o odměny s pohádkovými postavami z klasických českých pohádek a večerníčků • Celým dnem vás bude provázet královehradecký maskot lvíček Gustík • Nebude chybět ani dětská diskotéka Občerstvení zajištěno. Veškeré informace naleznete na www.muzeumhracekbydzov.cz nebo na tel.: 608 985 477- Najdete nás: U Mlýna 1437, Nový Bydžov (u koupaliště) Tento den si nenechte ujít a těšíme se na vaši návštěvu. (Muzeum hraček Stuchlíkovi)

Prázdniny v Muzeu města Prahy

9. 7. 2021 - Muzeum města Prahy připravilo pro návštěvníky letní prázdninovou akci VSTUPNÉ 1 + 1 ZDARMA, která bude probíhat od 1. července do 31. srpna 2021 v Domě U Zlatého prstenu a v Podskalské celnici na Výtoni. Při zakoupení jedné základní vstupenky bude druhá zdarma. V Domě U Zlatého Prstenu je navíc pro dětské návštěvníky do 15 let připraveno překvapení v podobě drobného dárku v rámci akce VYLOSUJ SI DÁREK. Pro všechny návštěvníky domu je pak připraven soutěžní kvíz. Každý, kdo správně odpoví na několik otázek týkajících se expozice v Domě U Zlatého prstenu Praha Karla IV. – středověké město, se dostane do slosování o účast na komentované prohlídce objektu pro 10 osob s odborným pracovníkem muzea. Konkrétní termín prohlídky bude domluven s výherci na měsíc září 2021. (Slosování proběhne 1. 9. 2021.) (Dům U Zlatého prstenu)

JAK SI UŽÍT STÁTNÍ SVÁTEK A KAM VYRAZIT? V muzeu můžete objevovat, hrát si, tvořit i si hlavu lámat.

30. 6. 2021 - Jsou tu červencové svátky 5. a 6. července a tentokráte připadají na pondělí a úterý. I když muzea bývají v pondělí uzavřena, světnička na věži poličského kostela bude po celé prázdniny přístupna veřejnosti a vy se tak můžete vydat po stopách světově uznávaného hudebního skladatele Bohuslava Martinů a podívat se, jaký byl život ve výšce 36m nad zemí pro pětičlennou rodinu pověžného na 25m čtverečních. V úterý 6. července se můžete projít po poličských hradbách, které patří k nejlépe dochovaným památkám opevňovacího systému středověkého města nejen v rámci České republiky, ale i ve střední Evropě. V roce 1958 byly zapsány na seznam kulturních památek. Hradební zeď má úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, je až 8 m vysoká, zpevněná 19 půlválcovými do města otevřenými baštami. Hradby jsou dodnes zachovány a v délce 1220 m obepínají celé historické jádro města a rozhodně stojí za vidění. Dále můžete navštívit dotykovou výstavu ŽIŽKA PŘED BRANAMI k výročí 600 let od vstupu husitských vojsk do Poličky plnou válečné zbroje, dámských gotických šatů, hravých aktivit i vyrábění a také na HRÁTNICI, interaktivní hernu pro chytré hlavy i šikovné ruce. „V roce 1421 se při svém tažení a snaze vymanit východní Čechy a Moravu z moci Zikmunda Lucemburského ocitl Jan Žižka z Trocnova před branami města Poličky… jak to bylo dál? Bojovala Polička či nechala otevřít brány, aby bylo město uchráněno? Hodili měšťané Žižkovým vojákům přes hradby vykrmenou svini nebo je to jen pověst? Přijďte na výstavu a vše se dozvíte!“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Simona Valachová. „Nebudou chybět husitské zbraně, zbroj, kroužkové košile a přilby, které si můžete vyzkoušet a potěžkat. A co se potom zvěčnit jako válečník v bitvě v připraveném fotokoutku s velkoformátovou ilustrací! Ani dámy nepřijdou zkrátka. Mohou si obléknout gotický šat a ozdobit se čelenkou či závojem. Kromě informací a perliček o husitech a neporaženém válečníkovi na vás čekají zajímavosti z historie města Poličky a hradu Svojanova,“ dodává. A pro ty, co si rádi hrají, se výstavní sály poličské barokní radnice proměnily v interaktivní hernu. Čekají na vás skládačky, hlavolamy, kvízy i dovednostní hry všeho druhu a slibují zábavu pro malé, větší i velké. Můžete si zahrát například minigolf, domino či kuželky. Z dílů postavit lomený oblouk, pyramidu nebo pravěké nádoby. Trpělivost prověříte při sestavování pohádkového orloje, taktiku u bitvy lodí, spolupráci u balancovníku a vědomosti u mapy světa. V úterý se mimo jiné od 14.00 hodin koná první z mnoha letních dílen pořádaných muzeem inspirovaná tématem PUTOVNÍCH KAMÍNKŮ, jelikož fenoménem posledních let se stalo právě malování kamínků všech velikostí a tvarů. Chtěli byste namalovat svůj první kamínek? Není to nic složitého, ale jestli si nevíte rady, jak začít, pomůžeme vám. Kamínek pak můžete nechat na nějakém speciálním místě na vašich prázdninových toulkách. Aktuální informace naleznete na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Dřevěný svět

24. 6. 2021 - 26.6. 2021-29.1. 2022 Výstava ze sbírek Muzea Novojičínska zaměřená na prezentaci dřevěných artefaktů pocházejících z tradičního prostředí. Výstava svým charakterem odpovídá novému zaměření CETRATu a její poslání spočívá především v inspiračním charakteru. (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138  


COMMERCIAL TRUCK TOWING