Aktuality

NEOBVYKLÉ VELIKONOCE TRADIČNĚ, DOKONCE I BĚHEM LOCKDOWNU

19. 3. 2021 - Chceme vás povzbudit, nerezignujte na Velikonoce. Užijte si je neobvykle, přesto svátečně, tradičně a v rodinném kruhu. Dlouhá zima je pryč, svítí slunce, sviští potoky a vše se zazelená. Poličské muzeum přináší způsob, jak si velikonoční svátky užít i s ohledem na vládní nařízení. Chce povzbudit, aby na ně lidé nerezignovali, užili si je neobvykle, přesto svátečně, tradičně a v rodinném kruhu. K tomu vytvořili návod na každý den z nadcházejícího pašijového týdne. „Ať následující návod neslouží jako inspirace jen dětem a maminkám, protože ty jsou obvykle nositelkami rodinné tradice, ale nám všem. Připravený návod na webových stránkách muzea vás provede tzv. pašijovým týdnem od Květné neděle po Velikonoční pondělí. Některé dny týdne mají dokonce „barevné“ názvy. Kromě nich se v návodu seznámíte se zvyky, které mají dávnou historii i novodobé novotvary, a s tradičními pokrmy, které můžete uvařit podle vlastních nebo přiložených receptů. Nechybí ani velikonoční koledy, potřebné k recitaci při obchůzkách s pomlázkou. Zařazené výtvarné inspirace a techniky budete moci využít ke zkrášlení interiéru nejen o Velikonocích. Dobrodružné aktivity vás přimějí k pobytu na čerstvém vzduchu,“ doporučuje autorka textu a etnografka muzea Mgr. Stanislava Cafourková. V připraveném plánu se také dozvíte, jaké jsou tradice jednotlivých dní, jaké pokrmy je vhodné jíst a na jakém nádobí servírovat nebo naopak kdy jíst nemáme a proč. Soubor je doplněn také o zajímavé ilustrační fotografie výstav poličského muzea z uplynulých let. Důležitou součástí hlavně pro děti, je i každodenní tip na výtvarnou či rukodělnou aktivitu hodící se ke Květné neděli, Škaredé středě, Zelenému čtvrtku, Velkému pátku, Bíle sobotě, Božímu hodu velikonočnímu a Velikonočnímu pondělí. „Věříme, že starší generace ráda zavzpomíná na dřívější jarní zvyky a mladé rodiny posílí vlastní rodinné tradice, které překlenují nejistoty doby,“ dodává. Mimo jiné muzeum nabízí i návod na JARNÍ VRKOČ, který vám krok za krokem ukáže, jak si lze vyrobit tuto krásnou lidovou dekoraci z materiálů, které máte doma nebo na zahradě. Podrobný popis aktivit a fotografie naleznete na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

POZVĚTE SI JARO DOMŮ, PORADÍME VÁM JAK NA TO

15. 3. 2021 - Postní období je právě v polovině a to je ten správný čas na přivítání jara! Vytvořili jsme pro vás foto návod na JARNÍ VRKOČ, který vám krok za krokem ukáže, jak si lze vyrobit tuto krásnou lidovou dekoraci z materiálů, které máte doma nebo na zahradě. Také už se nemůžete dočkat, až se venku příroda pořádně zazelená, objeví se první kvítky, ozve se prozpěvování ptáčků a sluneční paprsky budou teplejší? Nalaďte se na jarní vlnu už nyní a vneste si do interiéru trochu svěží atmosféry. Jaro je často vnímáno jako synonymum pro nové začátky. Po dlouhé, tmavé a chladné zimě, která láká hlavně k odpočinku, přichází období probouzení, růstu, svěžesti, radosti i chuti vyrazit do přírody a být aktivní. Jaké bude jarní počasí sice neovlivníte, ale můžete si kousek jara přinést k sobě domů. Pohrajte s barevnými stuhami, vajíčky, papírovými dekoracemi, zelenými větvičkami nebo látkovými květinami a naaranžujete si zápich do vašeho oblíbeného hrníčku či květináče. Načerpáte díky tomu energii, dobijete si baterky a zlepšíte náladu v této nesnadné době. Jak na to? „Již několik let konáme tuto jarní dílničku u nás v muzeu. To je ale bohužel zavřené a tak jsme pro veřejnost vytvořili fotonávod, který naleznete na našich webových nebo facebookových stránkách, díky kterému si můžete jarní vrkoč vyrobit v pohodlí domova a z materiálů které máte doma nebo na zahradě,“ uvádí etnografka muzea Mgr. Stanislava Cafourková. „Mimo jiné také plánujeme v příštích dnech zveřejnit tip, jak si užít tradiční velikonoční svátky netradičně s ohledem na lockdown. Chceme povzbudit, aby na ně lidé nerezignovali, užili si je neobvykle, přesto svátečně, tradičně a v rodinném kruhu. K tomu jsme vytvořili návod na každý den z nadcházejícího pašijového týdne, ve kterém se například dozvíte, jaké jsou tradice jednotlivých dní, jaké pokrmy je vhodné jíst a na jakém nádobí servírovat nebo naopak kdy jíst nemáme a proč. Soubor je doplněn o zajímavé ilustrační fotografie výstav poličského muzea, koledy a recepty,” dodává. Podrobný návod naleznete na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Paměti z karantény

15. 3. 2021 - Povinnost držet se kvůli Covid-19 co nejvíce doma může klidně přinést histo-rické a literární poklady. Poličské muzeum se rozhodlo vyzvat seniory, aby bě-hem karantény sepsali paměti či krátké vzpomínky. A nemusí to být jen o zlých či přelomových časech, ale také o zajímavých zkušenos-tech, o všedních radostech a každodenním životě. O tom, co jsme zažili spolu, jako obyvatelé krásného věnného města Poličky, jako rodina i jako členové různých spol-ků. Výzva je určená pro místní seniory uzavřené doma, cíleně ji zašleme i do domovů pro seniory v okrese. Ale platí samozřejmě i pro ty, kteří dnes žijí v jiné části republiky a v Poličce prožili část života. Muzeum by rádo vybrané pasáže průběžně zveřejňovalo. Po té je vytiskneme, svážeme a na vyžádání necháme k nahlédnutí na recepci muzea. Neváhejte a řekněte o tom svým rodičům a prarodičům, aby jim čas trávený doma utíkal rychleji a radostněji. Pokud se ale do výzvy bude chtít zapojit i někdo další, je též vítán. Pevně věříme, že se zde objeví nejeden poutavý příběh! Texty napsané na počítači, psacím stroji či rukou budeme přijímat už od tohoto týdne přes email zavoralova@muzeum.policka.org nebo poštou na adrese Městské muze-um a galerie, Tylova 114, Polička. Zásilku je třeba označit heslem: „Paměti z karanté-ny“. Uzávěrka je 30. 6. 2021. (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

JAK PŘEŽÍT LOCKODOWN A NEZBLÁZNIT SE? DO BOJE! DOPORUČUJE POLIČSKÉ MUZEUM

20. 1. 2021 - Nejedná se o výzvu k boji, jak by se na první pohled mohlo zdát. Naše TIPY JAK SE ZABAVIT V KARANTÉNĚ jsou pro malé tvořivé, ale i větší zvídavé děti, pro hravé dospělé i bádavé seniory. Zabavit se, když musíme zůstat tak dlouhou dobu doma, to totiž není jen tak. Přestože dveře muzea zůstávají pro veřejnost i nadále uzavřeny, snaží se kromě klasické badatelské činnosti a péči o sbírky, zůstat s návštěvníky v kontaktu a i nadále jim zprostředkovávat tipy jak trávit volný čas. „Pokud už vás nezajímá televize, máte přečtené všechny knížky, přestavěný byt a ani procházka už nezabírá, nechte se bavit místní i světovou historií, ale i současnými trendy. Spojují totiž zábavu i vzdělávání. Připraveny jsou pro vás návody na různé tematické aktivity i informace a zajímavosti z historie. Těšit se můžete mimo jiné na slovník dnes již zapomenutých slov, vývoj českého jazyka, husitskou posilovnu i husitský sněhový pětiboj, historii místních spolků, vývoj posilování a inspiraci na otužování i domácí cvičení. Pro ty menší jsou připraveny návody na výrobu loutek i celé divadelní scény, ti starší si mohou dle návodu zkusit napsat vlastní divadelní hru. Pro zvídavé hlavičky je připraveno několik návodů na chemicko-fyzikální pokusy u vás doma a různé tematické kvízy. Zapojit se může celá rodina! A pokud se s námi budete chtít o své zkušenosti s naším manuálem podělit, neváhejte nás kontaktovat třeba na facebookovém profilu muzea,“ uvádí autorka projektu Alena Zavoralová. „Každé téma obsahuje edukační část, historické zajímavosti a fakta celosvětové i místní, různé aktivity na doma pro děti různého věku, venkovní pohybové aktivity, návody či šablony a mnoho dalšího. Materiály mohou mimo jiné posloužit jako příjemné zpestření distanční výuky, jelikož jsme si vědomi, že tento způsob předávání vědomostí je čím dál více náročnější a každé zpestření může pomoci. Školám jsme materiály nabídli na začátku týdne a doufáme, že jim budou k užitku a budou využity pro školní i osobní čas,“ dodává. Ústředním tématem bude mimo jiné i letošní výročí 600 let od vstupu husitských vojsk do Poličky, o kterém se více dozvíte na interaktivní výstavě ŽIŽKA PŘED BRANAMI plánované na květen. Tak tedy do boje – spolu to zvládneme! Podrobný popis aktivit, soubory ke stažení, šablony, odkazy a fotografie na www.cbmpolicka.cz

V POLIČCE SI PŘIPOMÍNAJÍ SMRT JANA PALACHA, jenž se před 52 lety upálil na protest proti sovětské ok

20. 1. 2021 - Přijďte u příležitosti úmrtí Jana Palacha uctít hrdinské činy našich předků do parku k Pomníku druhého a třetího odboje, kde na Vás díky Městskému muzeu a galerii v Poličce čeká malá panelová výstava s vědomostním kvízem o životě tohoto studenta, jehož život vyhasl před 52 lety. K výročí sebeupálení Jana Palacha připravilo poličské muzeum MINIvýstavu v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kterou si můžete prohlédnout do 19. 1. 2021. samozřejmě s ohledem na vládní nařízení. Obsahuje texty a fotografie týkající se života Jana Palacha, samotného aktu upálení a reakce společnosti, pohřbu a památníků nejen v Praze. Na závěr je připraven i malý kvíz. Výstava je sama o sobě i možností pro místní učitele, jak na dálku zapojit své studenty v rámci distanční výuky, která je pro ně čím dál více náročnější. Zároveň se dá i použít jako obrazový i textový materiál, který je ke stažení na stránkách muzea. Díky iniciativě Hany Pražanové z Poličky vzniká současně také veřejná událost, snažící se udržet plápolající oheň po dobu 52 hodin! Pochodeň a první svíčky se rozhoří 16. 1. 2020 v 16:52 hodin. Zároveň ale důrazně nabádá, aby se dodržovala platná nařízení a u pomníku se během těchto 52 hodin zájemci prostřídali. Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí. Jan Palach Co myslíte, podaří se udržet oheň po tak dlouhý čas? Více na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Okenní výstava "O svícení v minulosti"

14. 1. 2021 - O svícení v minulosti ze sbírek Muzea Novojičínska Výstava fotografií muzejních sbírkových předmětů v oknech Centra tradičních technologií Zimní čas se promítl do každodenního života lidí v minulosti mimo jiné v nutnosti vyrovnat se s tmou, která je obklopovala. Krátké dny a dlouhé noci představovaly skutečně náročné období, neboť prostředky určené k osvětlování vnitřních i venkovních prostor byly omezené. Navíc zcela závisely na plamínku ohně vzniklém přímým hořením vhodného materiálu. Svítidel byla využívaná celá řada. Od prostých loučí, přes kahany a lampy na rostlinný i živočišný tuk, svíčky z loje i vosku až po lihové a petrolejové svítilny. Cílem výstavy je představit jak typická svítidla využívaná v minulosti, tak i základní prostředky na rozdělávání ohně i udržování plamene. Vystaveny jsou fotografie historických sbírkových předmětů a také rekonstrukcí uskutečněných v Centru tradičních technologií Příbor. Text: PhDr. Václav Michalička, Ph.D. Fotografie: Petra Vidomusová Muzeum Novojičínska – CETRAT Příbor 2021 Ke spatření cestou podél Piaristického kláštera v Příboře během ledna a února 2021 (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

PAPÍROVÉ BETLÉMY A ROZKLÁDACÍ KNIHY VOJTĚCHA KUBAŠTY

3. 12. 2020 - 14. listopadu 2020 – 3. ledna 2021, výstavní prostory muzea Jak mnohotvárný a zábavný může být list papíru! Zvlášť v rukou malíře, grafika a ilustrátora Vojtěcha Kubašty (1914-1992). Určitě jste se setkali s jeho prostorovými knížkami nebo betlémy zpracovanými technikou „pop up“. Stačí jeden pohyb ruky, knížka se otevře a do prostoru se zvedne celá kulisa i s postavami. Některé scény navíc obsahují pohyblivé prvky. Jádrem výstavy budou rozkládací papírové betlémy V. Kubašty. Pro srovnání budou vystaveny i jiné, vystřihované papírové jesličky. Dále uvidíte velké množství obrázko-vých knih, především pohádek, které byly vydávány v 60. a 70. letech 20. století. Vý-robu několika příběhů dokonce Kubaštovi zadalo „Walt Disney studio“. V menší míře ukážeme autorovy pohlednice nebo reklamní letáky. Výstava je zapůjčena od sběratele J. V. Marouška. Aby všichni návštěvníci mohli zažívat úžas z toho, že jedním otevřením knížka „vyros-te“ a příběh živě promluví, připravili jsme kopie vystavených knížek, které si vezmou do ruky. OTEVÍRACÍ DOBA v adventu a o vánočních svátcích: 3. 12. – 23. 12. od 9.00 – 12.00, 12.30 – 16.00 hod. so + ne od 12.30 do 16.00 hod. 24. 12. 2020 – zavřeno 25. – 30. 12. od 13.00 – 17.00 hod. 31. 12. 2020 – 1. 1. 2021 – zavřeno 2. – 3. 1. 2021 od 13.00 – 17.00 hod. (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Z VĚŽE KOSTELA SV. JAKUBA ZAZNÍ ZVONY A Z MUZEA VÁŽNÁ HUDBA. POLIČKA UCTÍ PAMÁTKU SVÉHO NEJSLAVNĚJŠ

3. 12. 2020 - 130 let od narození skladatele světově známého hudebního skladatele Bohuslava Martinů bude v prosinci připomenuto jen skromně. Důstojné oslavy pro hudbymilovnou veřejnost proběhnou v jarních měsících. Na co se ale můžete těšit? Bohuslav Martinů se narodil v rodině Martinů, která žila ve věžní místnosti kostela sv. Jakuba. Otec Ferdinand byl zaměstnán jako pověžný a jeho úkolem bylo chránit město proti požárům či zvonit klekání. Zároveň se věnoval ševcovskému řemeslu, matka Karolína se starala o jejich početnou rodinu. Ve věži žila rodina do Bohuslavových dvanácti let. A právě tento život ve výšce šestatřiceti metrů s rozhledem do obrovského prostoru i ulic pod sebou, měla společně se zvuky chrámové hudby, která se linula z kostela, velký vliv na jeho fantazijní hudební chápání a cítění. „8. prosince 1890 se v Poličce narodil významný hudební skladatel Bohuslav Martinů. I když bylo v plánu výročí 130 let od jeho narození důstojně oslavit, nedovoluje nám současná celospolečenská situace plány realizovat. Kultura v celé republice na dlouhé týdny bohužel ustrnula. Poličské muzeum bylo nuceno zrušit chystané uvedení Martinů baletu Podivuhodný let, stejně tak nemohlo realizovat zamýšlenou výstavu Poličské kořeny Bohuslava Martinů a podobný osud bohužel stíhá i Slavnostní koncert k výročí narození, jenž se měl konat v den výročí, tedy 8. prosince. Jakkoliv je tato informace nemilá, pro skladatelovy fanoušky máme přece jen dobrou zprávu. O zrušené aktivity nepřijdou! Balet i koncert realizovány budou v náhradním termínu v jarních měsících, výstava pak výhledově taktéž. Pevně doufáme, že jarní měsíce již přinesou uvolnění a kultura bude moci opět naplno fungovat,“ uvádí muzikoložka muzea Doc. Monika Holá, PhD. „I když oslava kulatých 130 let od narození B. Martinů v prosinci formou koncertu neproběhne, jeho narozeniny si přece jen alespoň skromně připomeneme. Na počest skladatele se 8. 12. 2020 v 16.00 hodin na rodné věži kostela sv. Jakuba rozezní zvony a následně z budovy muzea zazní skladatelova hudba. Důstojné oslavy pro hudbymilovnou veřejnost pak, doufejme, proběhnou v jarních měsících,“ dodává. Nenechte si proto ujít, přestože skromné, ale o nic méně významné výročí jednoho z velkolepých lidí, kteří se v královském věnném městě Polička narodili. Více na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Zahájení zimní sezóny v muzeu hraček Stuchlíkovi

3. 12. 2020 - Muzeum se může pyšnit novými unikátními exponáty, které určitě stojí za vaše shlédnutí. Od prosince v muzeu probíhá námi slíbená výstava betlémů novobydžovského sběratele a betlémáře Ondřeje Vávry. Otvírací doba: poprvé se dveře muzea otevřou 8.12.2020 od 10 hodin do 16 hodin. prosinec od úterý do pátka + adventní neděle od 10 hodin do 16 hodin. Veškeré informace na www.muzeumhracekbydzov.cz nebo na tel: 608 985 477 Michaela Bousová DiS email: muzeumstuchlikovi@seznam.cz (Muzeum hraček Stuchlíkovi)

Noční prohlídka v muzeu hraček Stuchlíkovi

3. 12. 2020 - Dovolte mi vás všechny pozvat na noční prohlídku muzea hraček Stuchlíkovi, která se uskuteční 11. 12. 2020 a 18. 12. 2020 od 18 hodin do 22 hodin. V rámci noční prohlídky vás čeká: prohlídka muzea hraček a prohlídka expozice betlémů vánoční výzdoba cukroví Veškeré informace na www.muzeumhracekbydzov.cz nebo na tel.: 608 985 477 Zažijte kouzelný advent ve světě hraček a betlémů. (Muzeum hraček Stuchlíkovi)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138  


COMMERCIAL TRUCK TOWING