Aktuality

Velká válka a Rýmařovsko

10. 10. 2013 - Městské muzeum Rýmařov vás zve na výstavu Velká válka a Rýmařovsko. I. světová válka očima rýmařovských občanů. Vernisáž se uskuteční ve středu 23. října v 17 hodin a výstava potrvá do 1. prosince 2013. (Městské muzeum Rýmařov)

Neživé poklady Země aneb minerály ze sbírky Jaroslava Havlíčka

7. 10. 2013 - Výstava Neživé poklady Země přibližuje veřejnosti jeden zajímavý a nepříliš častý koníček - sběr minerálů. Výstavu tvoří textové panely s bohatou obrazovou dokumentací a ukázky nerostů. Na obrázcích a v textech jsou stručně představeny různé možnosti sběru minerálů. Vystavené vzorky nerostů pochází z České republiky i ze zahraničí a dokládají tvarovou i barevnou variabilitu neživé přírody. Výstava přiblíží návštěvníkům také nálezy z nedávné doby z několika lokalit u Jihlavy a jejího blízkého okolí. Pro ty, kteří si chtějí hrát, nabízí výstava návod a ukázky možností, jak si i v domácích podmínkách „vypěstovat“ své vlastní různobarevné krystaly. Výstava Neživé poklady Země bude v prostorách muzejních arkád přístupná až do 24. listopadu. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Archeologicko-antropologické výzkumy pohřebních prostor

27. 9. 2013 - Přednáška Mgr. Davida Zimoly a Mgr. Andreje Shbata, Ph.D. o výzkumech pohřebních prostor v klášterní kapli sv. Anny v Nové Říši a v kostele sv. Jakuba Většího v Jihlavě, začátek v 17:00 (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Karlovarská sklárna proměňuje své okolí

13. 9. 2013 - Nové náměstí Ludwiga Mosera s křišťálovou fontánou a křišťálovou plastikou dle návrhu Lukáše Jabůrka, uměleckého ředitele sklárny Moser a letošního vítěze „Ceny veřejnosti Czech Grand Design 2012“. 3,5 metru vysoké sochy „Podzim, Zima“ designéra Jiřího Šuhájka při novém vstupu do sklářské hutě. Informační panely elegantně lemující náměstí Ludwiga Mosera s dobovými fotografiemi. To vše připravila sklárna Moser pro své návštěvníky, aby jim ještě více zatraktivnila oblíbené prohlídky muzea a sklářské hutě Moser v Karlových Varech. (Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech)

Z muzejních depozitářů

12. 9. 2013 - 19. září bude v třešťském muzeu zahájena výstava Z muzejních depozitářů připomínající 80. výročí založení muzejního spolku v Třešti. Spolek byl iniciátorem založení muzea a už ve svých stanovách kladl velký důraz na sbírkotvornou činnost. V současnosti má sbírka třešťského muzea přes 20 000 položek a několik významných skupin. Jednu z nich tvoří tzv. zámecký inventář, obrazy a nábytek, jenž se dochoval po posledních majitelích zdejšího zámku. Za zmínku stojí i ucelená a cenná skupina judaik, předmětů spojených se židovskými tradicemi a zvyky. Velmi významná je taktéž sbírka betlémů, jak nejstarších papírových, tak i dřevěných, ručně malovaných figurek a staveb. Minulost města od poloviny 19. století po současnost reprezentuje sbírkový fond, který souvisí s průmyslovým rozvojem a vznikem továren na výrobu zápalek, hodinových skříněk, rádií, textilek a šití konfekce či s menšími provozovnami zaměřenými na výrobu drobných ozdobných předmětů, dýmek a šachových figurek. Připravovaná výstava se zaměří na zajímavosti ze sbírek a řada předmětů bude vystavena poprvé od zaevidování v přírůstkové knize muzea. Výstava v Schumpeterově domě potrvá do 15. listopadu. V den zahájení výstavy Z muzejních depozitářů zavítá do třešťského muzea Blanka Lednická a tentokrát bude přednášet o Jabůrkově kronice. Nejstarší dochované kronikářské záznamy psal v Třešti soukeník a jeden z prvních autorů papírových betlémových figurek František Jabůrek na přelomu 18. a 19. století. Zápisky ilustroval velmi originálními kresbami, a proto není divu, že právě této kronice se Blanka Lednická v rámci studia historie věnovala podrobněji. Přednáška v třešťském muzeu začíná v 17 hodin. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť)

Společenský život hmyzu

12. 9. 2013 - Když se řekne společenský život, většina z nás si pravděpodobně představí divadlo, plesy, večírky. Přemýšlet v této souvislosti o něčem tak titěrném, jako je hmyz, nebudeme-li počítat moly v šatníku s večerní toaletou, napadne asi málokoho. A při tom právě u hmyzu můžeme pozorovat celou škálu sociálního chování od primitivních forem až po vytváření vysoce organizovaných a strukturovaných společenství. Ať už se jedná o partnerské vztahy, rodičovskou péči nebo spolupráci při budování hnízda a shánění potravy, v ničem si hmyz nezadá s ostatními skupinami živočichů. Ba naopak, v mnohém je předčí. Nahlédnout do tohoto úžasného světa miniaturních, avšak o to zajímavějších tvorů umožní výstava Společenský život hmyzu. Prostřednictvím textů, obrázků, fotografií, exponátů ve vitrínách a živého hmyzu v insektáriích přiblíží základní témata týkající se sociálního života hmyzu. Hlavní pozornost však bude věnována tzv. eusociálnímu hmyzu, tedy hmyzu žijícímu v důmyslně uspořádaných státech, jejichž fungování je založeno na dělbě práce a spolupráci jedinců při zajišťování základních životních potřeb. Nejznámějšími představiteli tohoto hmyzu jsou termiti, vosy, mravenci a některé druhy včel, v posledních letech však byly odhaleny i další skupiny eusociálně žijících živočichů. Výstava představí nejen řadu méně známých poznatků ze života hmyzu, ale ukáže i ty nejopovrhovanější zástupce hmyzí říše v lepším světle. Víte, například, že švábi patří k nejstarostlivějším rodičům, mouchy si nosí zásnubní dárky, termiti pěstují houby velikosti žampiónů a mravenci pořádají individuální výukové kurzy? Poodhaleny budou i nejintimnější stránky hmyzího života, např. že termiti se občas rozvádějí, bělásci mohou holdovat homosexualitě a mravenci propadají všelijakým závislostem. Doprovodné aktivity k výstavě budou zahrnovat především hry, při nichž se pobaví nejen děti, ale i dospělí, a také stejnojmennou přednášku Kláry Bezděčkové. Výstava je pojata jako putovní, jejími autory jsou zaměstnanci Muzea Vysočiny Jihlava Klára a Pavel Bezděčkovi a z téhož muzea pochází i celý realizační tým. V Jihlavě bude výstava otevřena od 26. září do 17. listopadu 2013, poté bude instalována na dalších místech po celé České republice. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Výstava Kamily Hýžové Malby a Hynka Šnajdara Rozšířené vydání života

11. 9. 2013 - Městské muzeum Rýmařov a sdružení Octopus Vás zvou na vernisáž výstavy Kamily Hýžové Malba, kterou uvede Michaela Čapková-Johnová, a Hynka Šnajdara Rozšířené vydání života (koláže) v sobotu 28. září v 16 hodin. Výstava potrvá do 20 října 2013. (Městské muzeum Rýmařov)

Wilhelm Lehmbruck (1881–1919) Retrospektiva

6. 9. 2013 - Výstava Wilhelma Lehmbrucka, jednoho z nejvýznačnějších sochařů německé klasické moderny, představuje reprezentativní výběr děl z různých období jeho uměleckého vývoje – od období neoklasicismu přes hledání vlastních výrazových prostředků a postupné abstrahování tvarů až k pozici čelního představitele expresionismu. Ústředním námětem umělcovy tvorby je člověk, jeho oduševnělost, spiritualita, postupně je akcentována existenciální problematika, melancholický výraz, introvertnost a touha po vnitřní harmonii. Lehmbruckovo Torzo kráčející (z let 1913–1914) vybral Ludwig Mies van der Rohe pro interiér vily Tugendhat v Brně.

Kde Vysočina nabírá dech...

5. 9. 2013 - Jihlavské muzeum připravilo pro návštěvníky Kavárny Muzeum od 17. září výstavu obrazů herce, spisovatele a malíře Miroslava Krejči (1931-2005) s názvem Kde Vysočina nabírá dech. Miroslav Krejča vystudoval DAMU, obor herectví a postupně působil v řadě oblastních divadel, např. v Benešově, Bratislavě, Klatovech, Českém Těšíně, Jihlavě či Příbrami. V Horáckém divadle v Jihlavě působil v letech 1967-1970 a ztvárnil zde řadu výrazných rolí. Svoji hereckou kariéru zakončil v Národním divadle v Praze. Veřejnosti je jeho tvář známa i z řady rolí televizních. Je autorem románu o kočovné herecké společnosti s názvem Tažní ptáci (1987), autorem pohádek a příběhů pro děti (Strašidlo Doudlo, Putování vodníků od rybníka k rybníku), scénářů divadelních a televizních her i dramatizací pro rozhlas. Malování se začal věnovat v šedesátých letech minulého století. Na jeho obrazech naleznete odraz jeho dlouholetého divadelního působení – obrazy s divadelní či klaunskou tématikou, ale také zachycené prožitky z cest a pohledy do krajiny. S jeho obrazy se veřejnost setkala již na řadě výstav od roku 2005 – Sedlčany, Soběslav, Praha, Humpolec, Čelákovice či Benešov. V Jihlavě se s obrazy Miroslava Krejči můžeme v roce 2013 potkat poprvé. Výstava potrvá v Kavárně Muzeum do 28. října. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

IV. výstava hub

5. 9. 2013 - Ve dnech 13. až 15. září 2013 se v jihlavském muzeu koná tradiční, v pořadí již čtvrtá, Výstava hub. Výstavu připravuje Muzeum Vysočiny Jihlava společně s Mykologickým klubem Jihlava. Větší skupiny nejen z řad žáků základních a studentů středních škol, ale i z řad veřejnosti se mohou seznámit s krátkou prezentací vystavených hub. Na případné otázky budou odpovídat členové Mykologického klubu. Pro zájemce o určení neidentifikovatelných exemplářů bude k dispozici i houbařská poradna – jednotlivé kusy by ale měly být celé a neočištěné. Muzeum Vysočiny Jihlava dlouhodobě spolupracuje s Mykologickým klubem Jihlava, dokladem toho je i bezplatná Mykologická poradna, která funguje v předsálí Muzea Vysočiny Jihlava na jaře a na podzim již čtvrtým rokem. Zájemci si mohou v září a říjnu nechat určit houby každé pondělí od 16.00 do 17.00 hodin. Pokud se nemohou v uvedený čas dostavit, je možné nechat houby se jménem a kontaktem na pokladně Muzea Vysočiny Jihlava v kterýkoliv jiný den. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138  


COMMERCIAL TRUCK TOWING