Aktuality

Zahájení sezóny

14. 1. 2018 - 27. 4., 28. 4. a 1. 5. 2019 10:00 - 17:00 Zahájení sezóny Musea s doprovodným programem. Výstava zajímavostí, jízdy historických vozidel. Každý den něco jiného. Po oba dny v provozu parková železnička s možností svezení. Program a jízdní řády k dispozici na webu spolku www.pshzd.cz. Vstupné do areálu v dobrovolné výši, ve vlacích jízdné PSHŽD. Každý den trochu jiný program. (Muzeum Rosice)

Kombinované vstupné - Dvě muzea za super cenu

22. 12. 2017 - Muzeum historických nočníků a toalet a Muzeum Lega se nacházejí v centru Prahy pouhých 280 m od sebe, proto se rozhodla společně představit své expozice a nabídnout návštěvníkům mimořádně výhodné vstupné. Cenové kategorie: Základní vstupné se slevou 25% … 270,- Kč Zlevněné (dětské) vstupné se slevou 25% … 180,- Kč Rodinné (2+max.3 děti) vstupné se slevou 25% … 825,- Kč Cena vstupenek ZTP, ZTP/P vstupné se slevou 25%: 180,- Kč Kolem 2000 exponátů z období od 15. století až po současnost je k vidění v jedinečném pražském Muzeum historických nočníků a toalet je zaměřeno především na historický vývoj předmětů spojených s vykonáváním potřeby. Mezi unikáty patří nočník pro Napoleona Bonaparte, Lincolnovu ložnici v Bílém domě, Titanic, čínského císaře Čchie-Lunga, hraběnky Mathildy Nostitz, z ryzího stříbra i hliněná středověká vykopávka z Nizozemí. Kromě historických nočníků, toalet a křesel v muzeu naleznete toaletní papíry, splachovadla, obrazy, pohlednice, kuriozity a další drobné předměty osobní hygieny, včetně barokních pastiček na blechy. K vidění jsou dámské nočníky bourdaloue, nočníky hrající melodii, svatební francouzské nočníky i figurky Kaganerů ze španělských betlémů. Sbírka je největší na světě! Nachází se jen 450 m od Staroměstského náměstí. Pro veřejnost bude otevřeno jen do 28. 2. 2018, proto využijte poslední příležitosti vidět tuto unikátní soukromou sbírku! www.muzeumnocniku.cz http://muzeumnocniku.pano3d.eu/ Pražské Muzeum Lega je co do rozlohy a počtu vystavených exponátů největší nejen v ČR, ale i na světě. Specializuje se na historii této oblíbené stavebnice, která se pyšní titulem hračka století. Na ploše 340 m2 uvidíte přes 2500 unikátních modelů rozdělených do 20 tematických expozic. Na jejich stavbu bylo použito přes 1 000 000 kostiček. Udělejte si výlet do doby, kdy moři vládli piráti, přeneste se do éry rytířských soubojů, nebo do věku, kdy nebe křižují vesmírné lodě Star Wars i obávaná Hvězda smrti, a popřejte Mistru Jodovi, ať ho provází síla. Navštivte magický svět Harryho Pottera, nebo se s nepřekonatelným hrdinou Indiana Jonesem vydejte za dobrodružstvím. Fascinovat vás budou také jedinečné modely světoznámých památek, nechybí ani propracované mechanismy LEGA Technik a modely moderních či starých lokomotiv a nejrůznějších dopravních prostředků. Muzeum potěší všechny věkové kategorie. Zavzpomínejte sami nebo ukažte dětem, jak stavebnice vypadala, když jste si s ní hráli v jejich letech. https://www.muzeumlega.cz/muzeum-praha (Muzeum historických nočníků a toalet, o.p.s.)

Dykův kraj na historických pohlednicích

19. 12. 2017 - Malý sál Regionálního muzea Mělník bude na začátku roku patřit historii našeho kraje. Výstava s názvem Dykův kraj na historických pohlednicích se koná v rámci oslav výročí 100 let od vzniku Československa a od skončení 1. světové války. Představí život a zejména literární dílo zdejšího významného rodáka básníka, žurnalisty a politika Viktora Dyka (1877 – 1931), který v desetiletích před „Velkou válkou“ patřil k hrstce domácích aktivistů věřících v možnost existence samostatného českého (potažmo československého) státu. Na výstavě prezentované historické pohlednice návštěvníkům nastíní bývalou podobu a postupnou proměnu Dykova rodného kraje. Vystaveny budou rovněž předměty z pozůstalosti V. Dyka vč. rukopisných konceptů a korespondence jeho manželky. K vidění budou také některá z básníkových publikovaných děl. Výstava vznikla díky spolupráci muzea s panem Milanem Honzíkem - sběratelem melnicensií. Slavnostní zahájení výstavy se koná ve čtvrtek 11. 1. od 17:00 hodin v malém sále muzea. (Regionální muzeum Mělník)

Petr Pěnkava - ohlédnutí...

19. 12. 2017 - Oblíbený šemanovický malíř Petr Pěnkava opět vystavuje v prostorech Regionálního muzea Mělník. Již popáté se návštěvníci pobaví nad olejomalbami plnými vtipu a barev. K vidění bude průřez autorovou tvorbou od jeho počátků až do současnosti. Nebudou chybět ani obrazy premiérové. Nápaditý humor Petra Pěnkavy dokazují i názvy jednotlivých děl např. „Turistická stezka pro trpaslíky“, „Čajový servis pro leváky s univerzální cukřenkou“, „Ti co nekradli“ a „Ti co kradli“… Přes padesát pláten bude vystaveno do 18. 2. 2018. Zahájení výstavy se koná ve čtvrtek 18. 1. 2018 od 17:00 hodin ve velkém sále muzea. (Regionální muzeum Mělník)

Významné geofyzikální jevy v západních Čechách

12. 12. 2017 - Dne 20. ledna se uskuteční přednáška "Významné geofyzikální jevy v západních Čechách – vulkanismus, výrony minerálních pramenů, zemětřesné roje . Známe jejich vzájemné souvislosti?" Milan Brož a Alena Boušková z Geofyzikálního ústavu AV ČR v přednášce osvětlí, proč jsou západní Čechy právem nazývány unikátní přírodní laboratoří. Promluví o historickém sporu mezi plutonisty a neptunisty, o současném originálním vědeckém experimentu, kterým je vyhloubení Goetheho štoly ve vulkánu Komorní hůrka, o výronech minerálních pramenů v lázeňském trojúhelníku zkoumaných již od středověku i o zdejších poměrně častých přirozených zemětřeseních, jimž se věnuje velká pozornost od počátku devatenáctého století. Záměrem vědeckých výzkumných projektů v posledních desetiletích je nalézt objektivní souvislosti mezi těmito přírodními jevy. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Tajemství a kouzlo pestrobarevných kostiček

12. 12. 2017 - Dne 25. ledna se uskuteční přednáška Ing. Arch. Petra Šimra, autora výstavy Svět kostiček. Představí svou vlastní tvorbu, osvětlí slovníček pojmů kostkařů “AFOLů“ – dospělých fanoušků Lego kostek (The Adult Fan of Lego) a představí světové legaře. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)

Svět kostiček®

12. 12. 2017 - Vernisáží 17. ledna začíná výstava exponátů ze světově proslulé stavebnice, která si získala srdce dětí i dospělých. Představí část rozsáhlé sbírky továrních lego setů a část vlastní „MOC“ (My Own Creation – má vlastní tvorba) tvorby Ing. Arch. Petra Šimra ("Peesko"). Výstava nabídne filmovou tvorbu stavebnice, diorama lego technic, MOC vlaky Peesko, ale také Duplo vláčkodráhu a dětský koutek s Duplo stolky a kostkami nebo lego classic stolem. Výstava potrvá do 4. března. (Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)

Banát, život našich krajanů

7. 12. 2017 - Banát, život našich krajanů 2. 12. – 2. 2. 2018 Fotograf na volné noze, třešťský rodák David Tesař přivezl z rumunského Banátu kolekci fotografií přibližujících život krajanů, kteří před dvěma stovkami let odešli tisíc kilometrů směrem na jih, aby zde zkultivovali krajinu a založili nové domovy. Výstava je osobitým autorovým pohledem na romantickou krajinu Banátu, ale především zprostředkovává fascinující setkání s tamní komunitou Čechů, jejich kulturou a stále živými tradicemi. Češi se do Banátu stěhovali v první polovině 19. století v několika vlnách, káceli lesy a zakládali vesnice – Eibentál, Bígr, Rovensko, Gerník, Šumice, Svatou Helenu, Svatou Alžbětu. Přidělených 13 jiter půdy po vymýcení užívali jako pastviny a pole, stavěli grunty a stále si udržovali původní tradice. Dnes je tato část Rumunska místem, které láká téměř nedotčenou přírodou, ale i překvapivými kontrasty starého světa, jež se překotně potkává s novým. Žijí zde stále Češi, ale vesnice se rychlým tempem vysídlují, populace stárne a je otázkou, zda se s touto ryze českou komunitou potkáme i za pár let. Výstava bude zahájena 1. prosince a potrvá do 2. února 2018. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť)

Vánoce s telčským betlémem

7. 12. 2017 - Vánoce s telčským betlémem 2. 12. – 31. 12. 2017 Rok se s rokem sešel a čekají nás opět Vánoce. Je již tradicí mnoha telčských obyvatel navštívit v čase adventu a během vánočních svátků betlém manželů Vostrých v muzeu. Betlém manželé Vostří postavili ve druhé polovině 19. století. Pan Vostrý byl knihtiskař, a tak nejsnáze dostupným materiálem mu byl papír. Kulisy betlému a nepohyblivé figurky jsou z papírmaše, tj. z roztrhaných kousků papíru nebo z papírové kašovité směsi zpevněné lepící složkou. Již manželé Vostří v době adventu umožňovali zhlédnutí betlému za malý poplatek. Betlém je mechanický, pohyblivý. Původně byl poháněný ručně, klikou. V současné době je celý mechanismus rozpohybován malým elektrickým motorem. V roce 1908 byl betlém zakoupen do muzea, které bylo umístěno v bývalé jezuitské koleji. Po přestěhování muzea do zámeckého purkrabství byl betlém instalován v justičním sále, později se betlém spolu s muzeem přestěhoval do prvního patra jižního křídla zámku. V provozu byl až do roku 2008, kdy jej rozebral a odborně restauroval panem Kamilem Andresem z Třebechovic pod Orebem. V roce 2011 byl betlém znovu instalován v muzeu a dělá radost nejenom dětem, ale i dospělým. Ke konci roku 2018 má muzeum z prostor na zámku výpověď. Čeká nás velké balení a stěhování. Muzeum bude nějaký čas fungovat v provizorním režimu, po letech opět v bývalé jezuitské koleji. Betlém manželů Vostrých bude rozebrán a uložen v depozitáři. Na jak dlouho to bude, není v této chvíli jasné. Jisté však je, že během letošního adventu a Vánoc bude na delší čas poslední možnost betlém zhlédnout. A tak se přijďte potěšit naším betlémem, dokud je to možné. Otevřeno bude o adventních sobotách a nedělích od 10 do 15 hodin, tj.: 2. – 3. prosince 9. – 10. prosince 16. – 17. prosince a během vánočních svátků 24. prosince 13 – 15 hodin 25. – 31. prosince 10 – 15 hodin (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Z dálek do muzea

7. 12. 2017 - Z dalekých cest do muzea Unikátní sbírka cizokrajných předmětů ve sbírce Muzea Vysočiny Jihlava V depozitářích Muzea Vysočiny Jihlava jsou uloženy tisíce předmětů. Jen nepatrná část z nich má exotický původ, pochází z dálek, o kterých mnozí z nás jen sní. Přicestovaly k nám ze Středozemí, zemí Orientu, Číny, Japonska, Malajsie i Šalomounových ostrovů. Výstava Z dalekých cest do muzea není jen prezentací unikátní kolekce cizokrajných předmětů, ale i výsledkem muzejní práce. Po spletitém bádání v prvotních evidenčních knihách se nám podařilo poodhalit tajemství, komu dříve patřily, a za spolupráce s odborníky z Národní galerie v Praze a Náprstkova muzea upřesnit jejich identifikaci. Návštěvníci budou mít možnost si poprvé prohlédnout šípy, oštěpy, dýky, rybářské nástrahy, sošky i ozdoby domorodců z nejpočetněji zastoupené oblasti Šalomounových ostrovů. K vidění budou nádherné čínské malby na hedvábí, necuke – miniaturní řezba z Japonska, arabské sandály do veřejných lázní, cuba – záštita samurajského meče či výzbroj perského válečníka. Kuriozitou výstavy a zároveň nejstaršími sbírkovými předměty jsou egyptské hrobové figurky a fragment tzv. kartonážového dílu, které se pokládaly na mumie jako ozdoby, potažmo jako symboly magické ochrany. Jejich stáří se datuje na Pozdní dobu (747–332 př. n. l.) až Ptolemaiovskou dobu (332–30 př. n. l.). Většina předmětů byla z dobrodružných cest přivezena v 19. století. Ptáte-li se, jak Češi cestovali před více jak sto lety po světě, pak vám doprovodné texty hodně napoví. Kromě toho získáte informace o cestovatelích, známých památkách a přečtete si úryvky z cestovních deníků. Pro malé zvídavé milovníky suvenýrů a dobrodružství a jejich doprovod bude na pokladně muzea připraven Cestovatelský a sběratelský zápisník muzejní lektorky Mgr. Silvie Čermákové. Na muzejní výpravu cestami dávných obchodníků a po nich i prvních cestovatelů tak získáte zábavného a spolehlivého průvodce a společníka, se kterým se na cestě hedvábnou stezkou a ještě dál neztratíte. Výstava je k vidění od 7. prosince 2017 až do 28. ledna 2018. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138  


COMMERCIAL TRUCK TOWING