Muzeum Královská mincovna Jáchymov

Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
5. 8. 2018 Letci RAF Karlovarska
Dne 29. září se uskuteční přednáška PhDr. Daniela Švece ze Společenstva letecké historie Čeští RAFáci, který se zaměří na letce, kteří se nejrůznějšími cestami snažili bojovat prot ... zobrazít více
5. 8. 2018 Netopýří (nejen) noc v mincovně
... zobrazít více
9. 7. 2018 Den historických řemesel
Dne 5. srpna se uskuteční celodenní akce, na níž skupina Danar přiblíží zájemcům tradiční historická řemesla. K vidění bude kovářská dílna,práce tesaře, bednáře nebo například díln ... zobrazít více
Jáchymov v zrcadle času
Dějiny města, geologie a mineralogie Krušných hor, archeologické nálezy z Královské mincovny, rudné hornictví 16. století rozšířené o novou expozici hornictví ve sklepení, velkoplošný pohyblivý model dolu, numismatika a mincovnictví. Unikátní knihovna jáchymovské latinské školy z 16. století (knihy o hornictví a hutnictví přírodovědce Georgia Agricoly, ukázky z děl pastora Johanna Mathesia a hudebního skladatele Nickla Hermanna), epitafní obrazy. Krušnohorský národopis - zemědělské stroje, nářadí a historické fotografie, krušnohorská jizba, lidové kroje. Tábory politických vězňů při jáchymovských uranových dolech po roce 1950. Historie jáchymovského radonového lázeňství a dobová lékařská ordinace, jáchymovské demolice.
Součástí je výstava přibližující hudební minulost života v krušnohorské oblasti. Výstava rozdělená do několika tématických sekcí prezentuje kolem stovky zajímavých exponátů od hudebních nástrojů přes tištěné záznamy po různá umělecká a lidová ztvárnění hudebního života.

Budova bývalé mincovny situovaná nad radnicí na náměstí významného horního města vystavěná s okázalostí úměrnou jeho významu. Jednopatrový renesanční dům s věžovitým arkýřem, mázhausem a pravoúhlým dvorem. Budova pochází z let 1534 – 36, v nynější podobě několikrát přestavovaná.
Z původní stavby se zachovalo jádro, ostění několika oken a portálu, unikátní dýmník a velmi rozsáhlé sklepení. Umělecky nejhodnotnějším je hranolovitý arkýř s náběhem vyztuženým žebry a ostěním oken. V jeho středu je vytesán letopočet 1536, hornické emblémy po stranách jsou novodobé. Objekt sloužil až do počátku 17. století jako Královská mincovna. Průčelí v dnešní podobě a úprava portálu je barokní. Od 19. století v budově sídlila Báňská a hutní správa města Jáchymova.
Muzeum zde sídlí od roku 1964, na přelomu 80. a 90. let proběhla rozsáhlá rekonstrukce celého objektu, jejímž výsledkem je současná podoba. Památka I. kategorie

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Královská mincovna Jáchymov

(16. 6. 2015) Děkujeme všem zaměstnancům Muzea v Jáchymově za příjemně strávené chvíle dne 11. června 2015, kdy jsme se se 40 žáky 4. ročníku díky programu Karlovarského kraje a Muzea v Sokolově mohli zúčastnit exkurze v Královské mincovně a Štole č. 1.Program v Muzeu v Jáchymově byl pro děti velmi zajímavý, zábavný a přínosný. Děkujeme průvodkyním, ale i ostatním, že nám věnovali i čas nad rámec svých povinností. Děti si mohly v praxi ověřit vše, co se učily ve vlastivědě. S poděkováním ZŠ Sokolov Rokycanova 258 a třídy IV. A i B a vyučující.