Muzeum Královská mincovna Jáchymov

Adresa:
Náměstí Republiky 37
Jáchymov 362 51
Kraj Karlovarský

Telefon: +420 736 754 831
Web: http://kvmuz.cz
E-mail: mincovna@kvmuz.cz

Otevírací doba
leden - duben:
st-ne 10-17

říjen - prosinec:
st-ne 10-17
květen - září:
út-ne 10-18
Fotografie - Muzeum Královská mincovna Jáchymov
Vstupné:
základní 100 Kč
snížené 60 Kč
rodinné 240 Kč
Fotografie Fotografie Fotografie
Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
20. 8. 2020 Krušnohorský a slavkovský cín, jeho minerály, ložiska a horníci
... zobrazít více
19. 5. 2020 Mýtus Atom
Dne 10. června začne panelová výstava, která přibližuje radioaktivitu v nejširším slova smyslu. Po staletí si horníci nevěděli rady s rudou, kterou nazývali smolinec. Objevení nové ... zobrazít více
10. 3. 2020 Znovuoživování Krušných hor
Dne 18. dubna bude na přednášce vyprávět kulturolog, filmař, fotograf a spisovatel Petr Mikšíček o kouzlu objevování v krajině Krušných hor. Představí, že neznámá místa, zaniklá os ... zobrazít více
Stálá expozice
Jáchymov v zrcadle času
Dějiny města, geologie a mineralogie Krušných hor, archeologické nálezy z Královské mincovny, rudné hornictví 16. století rozšířené o novou expozici hornictví ve sklepení, velkoplošný pohyblivý model dolu, numismatika a mincovnictví. Unikátní knihovna jáchymovské latinské školy z 16. století (knihy o hornictví a hutnictví přírodovědce Georgia Agricoly, ukázky z děl pastora Johanna Mathesia a hudebního skladatele Nickla Hermanna), epitafní obrazy. Krušnohorský národopis - zemědělské stroje, nářadí a historické fotografie, krušnohorská jizba, lidové kroje. Tábory politických vězňů při jáchymovských uranových dolech po roce 1950. Historie jáchymovského radonového lázeňství a dobová lékařská ordinace, jáchymovské demolice.
Součástí je výstava přibližující hudební minulost života v krušnohorské oblasti. Výstava rozdělená do několika tématických sekcí prezentuje kolem stovky zajímavých exponátů od hudebních nástrojů přes tištěné záznamy po různá umělecká a lidová ztvárnění hudebního života.

Budova bývalé mincovny situovaná nad radnicí na náměstí významného horního města vystavěná s okázalostí úměrnou jeho významu. Jednopatrový renesanční dům s věžovitým arkýřem, mázhausem a pravoúhlým dvorem. Budova pochází z let 1534 – 36, v nynější podobě několikrát přestavovaná.
Z původní stavby se zachovalo jádro, ostění několika oken a portálu, unikátní dýmník a velmi rozsáhlé sklepení. Umělecky nejhodnotnějším je hranolovitý arkýř s náběhem vyztuženým žebry a ostěním oken. V jeho středu je vytesán letopočet 1536, hornické emblémy po stranách jsou novodobé. Objekt sloužil až do počátku 17. století jako Královská mincovna. Průčelí v dnešní podobě a úprava portálu je barokní. Od 19. století v budově sídlila Báňská a hutní správa města Jáchymova.
Muzeum zde sídlí od roku 1964, na přelomu 80. a 90. let proběhla rozsáhlá rekonstrukce celého objektu, jejímž výsledkem je současná podoba. Památka I. kategorie
Mini recenze

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Královská mincovna Jáchymov

Ověření: tři krát pět =  

(16. 6. 2015) Děkujeme všem zaměstnancům Muzea v Jáchymově za příjemně strávené chvíle dne 11. června 2015, kdy jsme se se 40 žáky 4. ročníku díky programu Karlovarského kraje a Muzea v Sokolově mohli zúčastnit exkurze v Královské mincovně a Štole č. 1.Program v Muzeu v Jáchymově byl pro děti velmi zajímavý, zábavný a přínosný. Děkujeme průvodkyním, ale i ostatním, že nám věnovali i čas nad rámec svých povinností. Děti si mohly v praxi ověřit vše, co se učily ve vlastivědě. S poděkováním ZŠ Sokolov Rokycanova 258 a třídy IV. A i B a vyučující.
(11. 9. 2021) Muzeum má velmi zajímavou expozici minerálů a expozici historie mincovnictví. Doslova mě okouzlil Šlikovský dvoutolar. Muzeum obsahuje i část o zločinech komunizmu, což jistě je velmi smutná část historie (i můj strýc zde v 50.letech byl politickým vězněm), ale postrádala jsem část o zločinech napáchaných nacisty mezi lety 1939-1945 (můj jiný strýc byl zavražděn v Mauthauzenu na nechvalně známých schodech, jako spolubojovník pátera Pojara - odbojová skupina vídeňských Čechů). Chápu, že s německou minulosti města je to choulostivé téma, ale jde-li o historii, měli bychom historii podávat se vším všudy.