Muzeum Královská mincovna Jáchymov

12. 12. 2017 Významné geofyzikální jevy v západních Čechách
... zobrazít více
3. 11. 2017 Štědrej večer nastal
Dne 10. prosince se uskuteční tradiční adventní koncert DaD kvintetu, na němž zazní české a moravské lidové koledy v úpravách pro pěvecký kvintet a sbor doprovázený harfou, flétnou ... zobrazít více
10. 10. 2017 Jáchymovské doly na historických výkresech
... zobrazít více
Jáchymov v zrcadle času
Dějiny města, geologie a mineralogie Krušných hor, archeologické nálezy z Královské mincovny, rudné hornictví 16. století rozšířené o novou expozici hornictví ve sklepení, velkoplošný pohyblivý model dolu, numismatika a mincovnictví. Unikátní knihovna jáchymovské latinské školy z 16. století (knihy o hornictví a hutnictví přírodovědce Georgia Agricoly, ukázky z děl pastora Johanna Mathesia a hudebního skladatele Nickla Hermanna), epitafní obrazy. Krušnohorský národopis - zemědělské stroje, nářadí a historické fotografie, krušnohorská jizba, lidové kroje. Tábory politických vězňů při jáchymovských uranových dolech po roce 1950. Historie jáchymovského radonového lázeňství a dobová lékařská ordinace, jáchymovské demolice.
Součástí je výstava přibližující hudební minulost života v krušnohorské oblasti. Výstava rozdělená do několika tématických sekcí prezentuje kolem stovky zajímavých exponátů od hudebních nástrojů přes tištěné záznamy po různá umělecká a lidová ztvárnění hudebního života.

Budova bývalé mincovny situovaná nad radnicí na náměstí významného horního města vystavěná s okázalostí úměrnou jeho významu. Jednopatrový renesanční dům s věžovitým arkýřem, mázhausem a pravoúhlým dvorem. Budova pochází z let 1534 – 36, v nynější podobě několikrát přestavovaná.
Z původní stavby se zachovalo jádro, ostění několika oken a portálu, unikátní dýmník a velmi rozsáhlé sklepení. Umělecky nejhodnotnějším je hranolovitý arkýř s náběhem vyztuženým žebry a ostěním oken. V jeho středu je vytesán letopočet 1536, hornické emblémy po stranách jsou novodobé. Objekt sloužil až do počátku 17. století jako Královská mincovna. Průčelí v dnešní podobě a úprava portálu je barokní. Od 19. století v budově sídlila Báňská a hutní správa města Jáchymova.
Muzeum zde sídlí od roku 1964, na přelomu 80. a 90. let proběhla rozsáhlá rekonstrukce celého objektu, jejímž výsledkem je současná podoba. Památka I. kategorie

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Královská mincovna Jáchymov

(16. 6. 2015) Děkujeme všem zaměstnancům Muzea v Jáchymově za příjemně strávené chvíle dne 11. června 2015, kdy jsme se se 40 žáky 4. ročníku díky programu Karlovarského kraje a Muzea v Sokolově mohli zúčastnit exkurze v Královské mincovně a Štole č. 1.Program v Muzeu v Jáchymově byl pro děti velmi zajímavý, zábavný a přínosný. Děkujeme průvodkyním, ale i ostatním, že nám věnovali i čas nad rámec svých povinností. Děti si mohly v praxi ověřit vše, co se učily ve vlastivědě. S poděkováním ZŠ Sokolov Rokycanova 258 a třídy IV. A i B a vyučující.