Aktuality

SVÁTKY JARA A VELIKONOCE – výstava v muzeu ukazuje krásu staročeských svátků

17. 3. 2022 - Je již neodmyslitelnou tradicí, že každý rok připraví poličské muzeum pro návštěvníky jarní výstavu o Velikonocích v prostorách útulné měšťanské třídy. Nejinak je tomu i letos. Výstava seznamuje s tradicemi velikonočního týdne a u jednotlivých dnů se návštěvníci seznámí s jejich zvyky a historií a s lidovým pokrmem. Těšit se mohou i na dobrodružné, pohybové i výtvarné aktivity s nimi spojené. Dlouhá zima je pryč, svítí slunce, sviští potoky a vše se zazelená a poličské muzeum zve na novou výstavu s názvem Svátky jara. Tato instalace připomene dvě podoby tradičních svátků. V čase, kdy ožívají zvyky spojené s novým jarem, se zároveň slaví největší křesťanské svátky celého roku. Uvidíte tedy velikonoční kraslice, pomlázky a řehtačky ale také tradiční pokrmy a artefakty lidového umění, inspirované událostmi pašijového týdne. „Po zimě s jejími neduhy se těšíme na jaro, na slunce, až se vše zazelená a vykvete, až se naplno rozezpívají ptáci. Velikonoce slaví lidé od nepaměti a stále je také proměňují. V dobách hojnosti a moderního života, v dobách dobrých i zlých zůstávají hlavními symboly kraslice, pomlázka, mláďata, tradiční jídla, ale i veselé barvy a lidská pospolitost. Výstava vás seznámí s některými tradicemi velikonočního týdne, který trvá od květné neděle do „červeného“ pondělí. U jednotlivých dnů se seznámíte s jejich zvyky a historií a s lidovým pokrmem. Věříme, že starší generace ráda zavzpomíná na dřívější jarní zvyky a mladé rodiny posílí vlastní rodinné tradice,“ uvádí kurátorka výstavy a etnografka muzea Mgr. Stanislava Cafourková. „Pro malé i velké návštěvníky bude ve výstavě připraven prostor, kde si vyzkoušejí dobrodružné, pohybové i výtvarné aktivity s Velikonocemi spojené,“ dodává. Výstavu dále doprovodí první dubnovou sobotu 2. 4. 2022 akce pro děti i dospělé Jarní odpoledne v muzeu. Zveme každého, kdo si chce svůj domov rozjasnit barevnou dekorací – JARNÍM VRKOČEM. Během tvořivé dílny si návštěvníci naaranžují zápich zelených větviček a proutků a ozdobí jej stuhami, bílými vejdunky, barevnými skořápkami, květinami, motýli nebo ptáčky z různých materiálů. Děti se navíc mohou těšit na POHÁDKU Z ROZKVETLÉ LOUKY v podání Divadla Jójo. A o čem bude? Bzumy bzumy, kousy kousy, vrzy vrzy, sosy srk, zmizí rychle hmyzím letem dřív, než bys jen okem mrk! Kdo, kam a proč? Šnek Škytálek a hmyzí kamarádi frrrčí pod Medovou stráň na Velký jarní závod. Těšíme se na Vás! Výstava potrvá 22. 3. – 24. 4. 2022. Podrobnosti na www.cbmpolicka.cz. (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Venkovní hra Stínadla II

16. 3. 2022 - Nová venkovní hra, která začne 1. 4. 2022, volně navazuje na přechozí hru Stínadla. Hráči hledají podle slepé mapy Stínadel 16 míst, na kterých plní 16 úkolů. Cílem je získat 16 unikátních stínadelských pamětních karet a vyluštit závěrečnou tajenku. Plnění úkolů si lze rozvrhnout do několika procházek městem. Slepou mapu, pravidla a pouzdro na karty si zakoupíte v pokladně domu U Zlatého prstenu a můžete se vydat na výpravu. Hra potrvá do 31.8.2022. (Dům U Zlatého prstenu)

Otevírací doba pro rok 2022 v muzeu hraček Stuchlíkovi

28. 2. 2022 - Otevírací doba pro rok 2022: Květen vždy pondělí až pátek od 10 hod do 14 hodin Červen až září vždy od úterý do soboty od 10 hod do 16 hodin Prosinec vždy od úterý do soboty od 10 hod do 16 hodin Prosincové pátky noční prohlídky od 18 hod do 22 hodin Pro jiný termín prohlídky volejte na tel. číslo 608 985 477 propagace a marketing muzea – Michaela Bousová DiS. Pro výkup hraček a nabídku hraček do expozic volejte na tel. číslo 604 554 114 - - Hana Stuchlíková Těšíme se na vás. (Muzeum hraček Stuchlíkovi)

Přednáška – Jaroslav Foglar a jeho hry ve staropražských ulicích

17. 2. 2022 - 15. 3. 2022 od 18:00 bude mluvit Jiří Pedro Zachariáš o významu her ve městě, jimiž Jaroslav Foglar významně obohatil metodický fond mimoškolní výchovy, o jejich přípravách a realizacích. Více naleznete na webových stránkách muzea:https://eshop.muzeumprahy.cz/ticket/detail/2532 (Dům U Zlatého prstenu)

Pražské inspirace Jaroslava Foglara

17. 2. 2022 - Autorka výstavy Pavla Státníková provede v úterý 22.3. od 17:30 částí výstavního projektu Pražské inspirace Jaroslava Foglara galerií obrazů s pražskými motivy. Ty připomínají neopakovatelnou atmosféru Prahy první poloviny 20. století. Díla některých předních i téměř zapomenutých malířů připomínají atmosféru Prahy v době narození Jaroslava Foglara, jeho dětství a mládí. Obrazy také ukazují i místa, která mohla Jaroslava Foglara inspirovat při psaní jeho románů a příběhů o Stínadlech v pozdějších letech, místa konkrétní i ta s tajemnou historií či opředená nejrůznějšími legendami. (Dům U Zlatého prstenu)

Co kámen, to lidský příběh – první kameny zmizelých v Poličce

17. 2. 2022 - Kameny zmizelých, které připomínají oběti holocaustu v místech, kde kdysi žili, budou nyní i v Poličce. Kostky s mosazným povrchem vsazené do chodníku podle projektu německého umělce Guntera Demniga, nám mají připomínat osudy lidí, kteří byli nacisty deportováni a poté zavražděni v koncentračních táborech či vyhnáni ze svých domovů nebo dohnáni k sebevraždě. Kameny zmizelých, německy Stolpersteine (doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout), jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které se umisťují do chodníku před domy obětí holocaustu a nacistického režimu. Každý kámen připomíná jednu konkrétní osobu prostřednictvím textu na mosazné destičce, kde je uvedeno jméno, narození, datum a místo transportu a úmrtí dané oběti. Ideou projektu kamenů zmizelých je jít, pomyslně zakopnout, zastavit se a skloněním hlavy vzdát úctu lidem, kteří byli deportováni do koncentračního tábora a tam zavražděni. Otcem myšlenky je německý umělec Gunter Demnig, který chtěl touto cestou vytvořit všem obětem dostupné miniaturní pomníky. „První Stolpersteine byl v Česku položen v roce 2008 na pražském Josefově. Od té doby mosazných destiček se jmény v chodnících ve městech rychle přibývá. Také město Polička se rozhodlo k projektu připojit a uctít tak postupně celkem 33 svých bývalých spoluobčanů, kteří se už z koncentračních táborů do Poličky nikdy nevrátili,“ uvádí historik muzea Mgr. Radka Vostřelová. Položení prvních devíti kamenů v Poličce proběhne v rámci happeningu „Pamatuj“, pořádaného poličským gymnáziem v úterý 8. března 2022. Účastníci si připomenou osudy dvou židovských rodin, jež žily, nebo se těsně před deportací do Terezína nacházely, v domě v Riegrově ulici č.p. 25. Před tímto domem bude instalováno všech devět kamenů – pět za členy rodiny Deutschovy, tři za Šlesingerovy a jeden za Gustava Fuchse, vzdáleně příbuzného rodiny Šlesingerovy. Pamětní akt k položení kamenů bude zahájen v 15.30 hodin přímo před domem č.p. 25 v Riegrově ulici v Poličce. S osudy obou rodin nás seznámí v úvodu celé akce historik a archivář Mgr. Stanislav Konečný. Za židovskou obec promluví a pronese modlitbu za zemřelé oběti kantor Federace židovských obcí pan Daniel Vaněk. „Přijměte i vy pozvání na slavnostní položení kamenů zmizelých. S sebou si můžete na místo konání přinést kamínek, jehož položením symbolicky vzdáte úctu obětem obou zmíněných rodin,“ dodává. (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

POLIČSKÉ MUZEUM VČERA A DNES - 140. výročí založení slavíme interaktivní výstavou

14. 2. 2022 - Městské muzeum si připomíná 140. výročí svého trvání a to výstavou s názvem Muzeum včera a dnes, na které se dozvíte, jak se pečuje o sbírkové předměty, jaký je život sbírek skrytých v depozitářích i prezentovaných na výstavách. Výstava je svým hravým pojetím vhodná i pro dětského návštěvníka. „Naši předkové z Musejního spolku Palacký v 80. letech 19. století pořádali první výstavy v tehdejší chlapecké škole. Díky zastupitelům města Poličky se tato budova v Tylově ulici 112 stala v roce 1934 městským muzeem natrvalo,“ uvádí kurátorka výstavy a etnografka Mgr. Stanislava Cafourková. Už výstava Vánoce z depozitáře ve své muzejní části seznámila návštěvníky s historií muzea a podobou starších stálých expozic. Tato obměněná verze se více zaměří na to, jak jednoduše přiblížit rozmanitou muzejní práci veřejnosti i dětem různého stáří. „Návštěvníci se dozví o složení sbírkového fondu, jak se pečuje o sbírkové předměty, jaký je život sbírek skrytých v depozitářích i prezentovaných na výstavách. Pokud nechcete být jen pasívním divákem, budete moci některé činnosti kurátorů vyzkoušet. A na výstavě se můžete zamyslet nad posláním, smyslem a podobou muzea v minulosti, současnosti i budoucnosti,“ dodává. • A jak to celé začalo? 6. listopadu 1881 byl ustanoven Musejní spolek Palacký v Poličce, a to za účelem „sbírati starožitnosti“. Proto začal od dárců přijímat staré předměty. Brzy vyvstala potřeba prostoru k jejich uchování a vystavení. Muzeum vystřídalo pronájem v 5 budovách ve městě, až v roce 1934 natrvalo zakotvilo a bylo pro veřejnost otevřeno v budově bývalé chlapecké školy v Tylově ulici. Spolu se školou budovu opustilo i místní divadlo. Za to zde byla umístěna i městská knihovna (do r. 1980). V 60. a 70. letech se podařilo otevřít dvě velmi moderní expozice (Sklářství a Památník B. Martinů) Avšak havarijní stav budov od roku 1976 znamenal částečné uzavření muzea, úplné roku 1982. K obnovení muzejních expozic došlo po částečné rekonstrukci v roce 1984. Ale teprve ve 21. století za pomoci evropských financí byly budovy 112 a 113 celkové zrekonstruovány a v dubnu 2009 se muzeum slavnostně otevřelo jako Centrum Bohuslava Martinů • Součástí muzea je i Centrum Bohuslava Martinů, co si pod tím návštěvník může představit? Směrem k veřejnosti se muzeum prezentuje pod hlavičku světoznámého skladatele, který se v Poličce narodil. V našich sbírkových fondech je ve srovnání s jinými institucemi největší množství hmotných památek, rukopisů, originálů skladeb nebo korespondence B. Martinů. • Kolik objektů v dnešní době poličské muzeum spravuje? Kromě hlavní budovy se stálými expozicemi a výstavními sály muzeum prezentuje sbírky výtvarného uměn v budově barokní radnice, návštěvníky vodíme k prohlídce rodné světničky B. Martinů na věži kostela sv. Jakuba a prohlídce hradebního ochozu. • Jaká je velikost muzejních sbírek? Muzejní sbírka je rozdělena do 3 podsbírek: historická, výtvarné umění a Bohuslav Martinů. Celá obsahuje asi 20 000 inventárních čísel. • Jaké profese jsou na výstavě představeny a jaké lze vyzkoušet? Na výstavě si návštěvníci mohou vyzkoušet práci kurátora, který pracuje v depozitáři, stará se o sbírky a dokumentuje je, např. tím, že je vyfotografuje. A především je připraven „výstavní sál“, kde si lidé jako výstaváři mohou zkusit nainstalovat vlastní výstavu z připravených předmětů. Jejich pojetím se pak mohou kochat i ostatní návštěvníci. V ceně vstupenky na výstavu je i návštěva současných stálých expozic. Výstava potrvá do 3. dubna 2022. Více na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Sochař VOJTĚCH EDUARD ŠAFF aneb Mezinárodní den průvodců v Poličce

9. 2. 2022 - V rámci oslav Mezinárodního dne průvodců cestovního ruchu poličské muzeum uspořádá speciální prohlídkový okruh po stopách slavného poličského rodáka, sochaře a pedagoga Vojtěcha Eduarda Šaffa a to nejen pro průvodce. Mezinárodní den průvodců se koná každý rok v několika zemích a připomíná výročí vzniku světové federace turistických průvodců. V letošním roce se muzeum také zapojilo a nejen průvodci mají možnost zúčastnit se speciálního prohlídkového okruhu po stopách slavného poličského rodáka, sochaře a pedagoga Vojtěcha Eduarda Šaffa. Ten během svého života sochař vytvořil okolo 370 děl, ale dochovaly se pouze dvě třetiny (většina ze sádry). Mezi nejznámější patří Alegorie "Země" a "Vzduch" na budově Národního muzea (1888), Léda s labutí (1890), Dívčí válka pro Západočeské muzeum v Plzni (1897–1901), která je obecně považována za vrchol jeho tvorby (dvoudílný reliéf vznikl ve vídeňském ateliéru umělce na základě zakázky tehdejšího ministerstva kultury); k poličským realizacím náleží reliéf mistra Jana Husa vytvořený pro pomník v Liboháji (1921) a pamětní deska purkmistra Josefa Smoly v Poličce (1885). „Prohlídka se bude konat v sobotu 26. března 2022 ve 14.00 hodin. Zahájení proběhne v přednáškovém sále muzea, kde budou představeny ukázky tvorby umělce z depozitářů. Roku 1889 se J. V. Šaff stal králem ostrostřelby v Poličce, proto bude součástí i ukázka střeleckých terčů, koruny i žezla. Střelbu na terč si zájemci mohou vyzkoušet. Poté bude následovat procházka Šaffovou ulicí k rodnému domu čp. 107, která bude zakončena v městské galerii v radnici prohlídkou expozice věnované slavnému poličskému rodákovi,“ uvádí historik muzea PhDr. David Junek. „Akce bude pro průvodce i veřejnost zcela zdarma,“ dodává. Více na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Den pro dětské skupiny Pátrači ve výstavě

27. 1. 2022 - Součást doprovodných akcí Sobotní programy pro děti i dospělé k výstavě Město jako přízrak / Pražské inspirace Jaroslava Foglara. Pátrací hry s lektorským programem ve výstavě pro organizované skupiny dětí. Programy jsou uzpůsobené dvěma věkovým kategoriím 8-11 a 12-15 let. Akce proběhne v sobotu 12.2. 2022. Více informací naleznete na: https://www.muzeumprahy.cz/vystavy-a-akce/2022-02-12-00-00-odpoledne-pro-detske-skupiny-patraci-ve-vystave (Dům U Zlatého prstenu)

Muzeum do škol a školek mělo úspěch… muzejníci chystají novinku!

17. 1. 2022 - Dlouhodobým cílem poličského muzea je přibližovat školkovým dětem, žákům i studentům témata z historie, národopisu či umění a svého cíle se drží i v době „covidové“, kdy je pro školy i školky náročnější vydat se do muzea. A proto vyráží přímo do jejich tříd! Tři pilotní projekty přibližující téma pravěku, středověku a sklářství jsou nově rozšířené o nové programy o dobové módě a odívání. Proto se na podzim minulého roku muzejníci rozjeli do okolních škol a školek, aby obohatili a oživili klasickou výuku programy o pravěku, středověku a skle a také s dětmi tvořili v tematicky zaměřených výtvarných dílnách, a to přímo v jejich třídách. Nejinak tomu bude i na jaře tohoto roku. „Programy jsou vytvořené na základě moderních výukových metod - aktivní poznávání, hra, osobní prožitek a tvořivý přístup. Výjimečnost jim dávají zejména předměty z muzejních sbírek, které vypráví svůj příběh samy o sobě, přiblíží a dokreslí historické souvislosti nebo jsou názornou ukázkou zručnosti a dovednosti našich předků.“ uvádí autorka projektu a ředitelka muzea Mgr. Pavla Juklová. „Na podzim vidělo muzejní výjezdní programy 349 dětí. Školy a školky z hůře dostupných míst si programy velmi pochvalovaly, jelikož jim odpadla starost se složitým dojížděním. Do několika vesnic jsme se podívali i několikrát, pomyslným vítězem byla školka v Sebranicích, která si vyzkoušela všechny nabízené programy. Vyjeli jsme ale také po Poličce do MŠ Čtyřlístek, kde náš program proběhl v rámci projektu Šablony.“ dodává lektorka Mgr. Simona Valachová. Pozitivní hodnocení a ohlasy muzejníky přesvědčily, aby výjezdy nabízeli i nyní v měsících únoru a březnu. Pro toto období přichází s novinkou – programy o dobové módě a odívání „Šaty dělaj člověka“ pro starší děti a „Od květinky ke košilce“ pro děti mladší. Děti se mohou těšit na dvě nové tvořivé dílny, jejich názvy „Utkaná“ a „Zpečetěná“ jsou všeříkající. A jaká budou největší lákadla nových programů? „Určitě možnost prohlédnout si poličský kroj nošený v Poličce a zejména okolních vesnicích v 19. století anebo některé nástroje potřebné k výrobě látky, mnohé z nich si děti i sami vyzkouší.“ odpovídá etnografka Mgr. Stanislava Cafourková. Nabízené programy: MŠ: Praškolka, Školka plná rytířů, Kamarád Sklíčko a Od květinky ke košilce ZŠ: Pravěk v ruce, Středověk všemi smysly, Sklo užitečné i krásné, Od květinky ke košilce a Šaty dělaj člověka Tvořivé dílny: Hliněná dílna, Zpečetěná dílna, Skleněná dílna a Utkaná dílna Více na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138  


COMMERCIAL TRUCK TOWING