Muzeum města Ústí nad Labem

Aktuální akce
11. 12. 2018 Den s dlouhonohými skřítky
... zobrazít více
10. 12. 2018 Osudové osmičky české historie X.
12. 12. / ST / 17.00 hod. Osudové osmičky české historie X. Ztracené iluze roku 1968 pohledem historika i očima pamětníků. Přednášející: PhDr. Jaroslav Rokoský. Vstupné 20 Kč ... zobrazít více
29. 11. 2018 Adventní koncert
2. 12. / NE / 17.00 hod. Adventní koncert Vánoční koncert na adventní neděli s taneční produkcí. Na klavír bude doprovázet známá ústecká osobnost Vladimír Gončarov svou ženu In ... zobrazít více
Muzeum v Ústí vzniklo roku 1876 a první expozici otevřelo v hotelu „Zlatá loď“ v Hrnčířské ulici (dnes sídlo restaurace Na Předmostí). Ale už za pár týdnů muselo jinam a pak zase jinam…, během prvních deseti let se stěhovalo osmkrát. Počet sbírkových předmětů i prestiž muzea stoupaly a potřeba vlastní muzejní budovy se zdála být nezbytnou. Roku 1914 město schválilo výstavbu nového městského muzea v Palachově ulici u Městských sadů. První světová válka však záměr zhatila a v poválečné nouzi se zdálo spásou ctihodné gesto přední ústecké průmyslnické rodiny Wolfrumů darovat pro potřeby muzea zámek v Trmicích. Ani šlechtické sídlo se však nestalo trvalým domovem. Jednak brzy přestalo dostačovat potřebám muzea a navíc dlouhodobá absence údržby přivedla v 60. letech zámek na pokraj totální devastace. Roku 1971 přišel další příslib výstavby specializované budovy městského muzea, která měla vyrůst na Mírovém náměstí. Opět však dostalo přednost provizorní řešení, a tak se roku 1972 nastěhovali muzejníci do neorenesanční školní budovy vedle divadla. Nejdříve spolužili v jedné budově se školáky a posléze obsadila bývalé třídy hlavní pošta. Muzeum hrálo jen roli trpěného nájemníka. Odstěhováním pošty na konci 20.století vyvstala otázka nového využití historického objektu. Přišla šance konečně zřídit důstojné městské muzeum a také předzvěst dalšího, snad už posledního stěhování.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum města Ústí nad Labem