Muzeum města Ústí nad Labem

předškolní skupina 20 Kč
bludiště základní 30 Kč
bludiště zlevněné 20 Kč

Děti do 3 let a senioři do 70 let zdarma, není-li stanoveno jinak.

Fotografie Fotografie
Aktuální akce
15. 4. 2024 Výstavou Keramika z Jílového s Evou Ballovou
... zobrazít více
12. 4. 2024 Expozicí Naši Němci s Janem Vondroušem
18. 4. 2024 od 17.00 Komentovaná prohlídka expozice Naši Němci s důrazem na literární díla zde prezentovaná. Co spojuje díla Oráč a Smrt, Příběh lvice Elzy nebo Zámek? Pořádá Coll ... zobrazít více
12. 4. 2024 Muzeum čte dětem Žabka nemá uši
18. 4. 2024 od 16.00 Tentokrát si poslechneme básničku, písničku a pohádku o malé žabce, která si pořídila náušnice. Jenže žabka přece nemá uši! A jak ta žabka vlastně slyší? A ja ... zobrazít více
Bez přestávky slouží veřejnosti od roku 1876 a ve své sbírkotvorné a výstavní činnosti rozvíjí všechny důležité obory muzejní práce, jakými jsou – archeologie, historie a přírodověda. Dětskému publiku a školám tyto obory pomáhá zpřístupnit oddělení muzejní pedagogiky a důležitá je též role muzejní knihovny.

Budova muzea na křižovatce ulic Masarykova a Brněnská má od rekonstrukce dokončené v roce 2011 více než 2000 metrů čtverečných výstavních ploch, které v současnosti z většiny zaplňuje expozice Naši Němci, spravovaná společností Collegium Bohemicum. V ostatních výstavních prostorech se konají výstavy, reflektující rozličná témata zdejšího regionu.Muzeum v Ústí vzniklo roku 1876 a první expozici otevřelo v hotelu „Zlatá loď“ v Hrnčířské ulici (dnes sídlo restaurace Na Předmostí). Ale už za pár týdnů muselo jinam a pak zase jinam…, během prvních deseti let se stěhovalo osmkrát. Počet sbírkových předmětů i prestiž muzea stoupaly a potřeba vlastní muzejní budovy se zdála být nezbytnou. Roku 1914 město schválilo výstavbu nového městského muzea v Palachově ulici u Městských sadů. První světová válka však záměr zhatila a v poválečné nouzi se zdálo spásou ctihodné gesto přední ústecké průmyslnické rodiny Wolfrumů darovat pro potřeby muzea zámek v Trmicích. Ani šlechtické sídlo se však nestalo trvalým domovem. Jednak brzy přestalo dostačovat potřebám muzea a navíc dlouhodobá absence údržby přivedla v 60. letech zámek na pokraj totální devastace. Roku 1971 přišel další příslib výstavby specializované budovy městského muzea, která měla vyrůst na Mírovém náměstí. Opět však dostalo přednost provizorní řešení, a tak se roku 1972 nastěhovali muzejníci do neorenesanční školní budovy vedle divadla. Nejdříve spolužili v jedné budově se školáky a posléze obsadila bývalé třídy hlavní pošta. Muzeum hrálo jen roli trpěného nájemníka. Odstěhováním pošty na konci 20.století vyvstala otázka nového využití historického objektu. Přišla šance konečně zřídit důstojné městské muzeum a také předzvěst dalšího, snad už posledního stěhování.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum města Ústí nad Labem