Malé muzeum místa, Modrý dům

Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
15. 9. 2014 Dobrovolnicí v zemi kontrastů
Modrý dům přivítá prvního hosta cyklu cestovatelských a přírodovědných přednášek v tomto školním roce. Bude jím Markéta Kafková, původem z Čeperky, která nyní žije a pracuje v Praz ... zobrazít více
19. 5. 2014 Modrá muzejní noc
Ruský venkov - přednáška RNDr.Nadi Gutzerové (od 19.00 hod) Program muzejní noci na Modrém domě otevře cestovatelská přednáška. Přednáška bude doprovázena promítáním, ukázkami pře ... zobrazít více
5. 5. 2014 Živá strava
S přednáškou o vitariánství přijede do Kosteleckých Horek paní Anna Hýžová z Hradce Králové. Autorka receptů syrového stravování se dostala k živé stravě přes vlastní zdravotní pro ... zobrazít více
Hlavním objektem muzea je roubená podsklepená sýpka z konce 18. století, místně zvaná sroubek, s patrem, půdou, deštěným štítem a pavláčkou. Objekt je navržen jako kulturní památka. První patro a přízemí sýpky je věnováno expozicí venkovské domácnosti, venkovského nářadí, nástrojů a předmětů denní potřeby. Vystavené předměty slouží kromě veřejnosti také výukovým účelům environmentální výchovy a některé jsou experimentálně využívány při akcích pro veřejnost.

Dalším objektem je opravená stodola s vystavenými a uloženými stroji a zařízeními původních selských hospodářství.

Poslední část expozice je prezentační místnost v dřívějším kamenném chlévě Modrého domu. Kromě dočasných a tematických výstav se tu konají také akce a setkání oživující život muzea.
Expozice vznikla z dobrovolných darů místních lidí a je neustále obohacována dalšími přírůstky z darů soukromých osob.

Napište krátkou recenzi k: Malé muzeum místa, Modrý dům