ENIGMA – tajný svět šifer

15. 4. 2024 - do 29. prosince 2024 Legendární šifrovací stroj Enigma, model M3 v Technickém muzeu v Brně. Jedná se o mimořádně vzácný a jedinečný exponát, který existuje jen v několika desítkách zachovaných originálů na území Evropy. Zařízení Enigma bylo v několika modifikacích používáno zejména německými ozbrojenými silami před vypuknutím a v průběhu druhé světové války. Stroj dokázal vytvořit více než 100 milionů kombinací, proto bylo šifrování pomocí tohoto zařízení považováno německou armádou za neprolomitelné. Výstava prezentuje fascinující příběh samotné Enigmy, zároveň však návštěvníkům nabízí pohled do historie kryptologie. Pro zájemce je připravena šifrovací hra po celém muzeu. (Technické muzeum v Brně)