Aktuality - Malé muzeum místa, Modrý dům

Dobrovolnicí v zemi kontrastů

15. 9. 2014 - Modrý dům přivítá prvního hosta cyklu cestovatelských a přírodovědných přednášek v tomto školním roce. Bude jím Markéta Kafková, původem z Čeperky, která nyní žije a pracuje v Praze. Do Indie se v minulém roce vydala na několik týdnů jako dobrovolnice, aby zde pomáhala v jedné z místních škol. Návštěvníci Modrého domu se tak s ní mohou prostřednictvím unikátních fotografií vypravit do Kundapury a Karnataky v Jižní Indii a ochutnat alespoň něco málo z tradiční indické kultury. Přímé doteky s lidmi z tradičních rodin, nekonečná rozmanitost divoké i urbanizované přírody, ale také zkušenosti z toho, jak to chodí v indické škole a jak svět vnímají malí indičtí školáci. Zkrátka čeká nás Indie trochu jiná, než z pohledu běžného turisty. (Malé muzeum místa, Modrý dům)

Modrá muzejní noc

19. 5. 2014 - Ruský venkov - přednáška RNDr.Nadi Gutzerové (od 19.00 hod) Program muzejní noci na Modrém domě otevře cestovatelská přednáška. Přednáška bude doprovázena promítáním, ukázkami předmětů denní potřeby a ochutnávkou. Komentovaná prohlídka muzejní expozicí selské domácnosti s praktickými ukázkami - PHDr. Radim Urbánek, etnograf a ředitel Regionálního muzea Vysoké Mýto(od 21.00 hod) Táborák (od cca 22.00 hod) Sobota 31. května, Kostelecké Horky 25, Modrý dům a Malé muzeum místa Občerstvení v Modré kavárně zajištěno Vstupné 30, 15 (děti) 50 (rodinné) (Malé muzeum místa, Modrý dům)

Živá strava

5. 5. 2014 - S přednáškou o vitariánství přijede do Kosteleckých Horek paní Anna Hýžová z Hradce Králové. Autorka receptů syrového stravování se dostala k živé stravě přes vlastní zdravotní problémy. Začínala se šťávami obilných trav a postupně dospěla až k vytvoření komplexního přírodního regeneračního programu. Do Kosteleckých Horek přijede s přednáškou věnovanou principům stavování založenému na tepelně neupraveném jídle. Přednáška se bude dále věnovat stravování podle ročních období, nakličování rostlin a výrobě semínkových placek. Hřebem přednášky bude ochutnávka. Modrý dům 16. květen 19.00 hodin Vstupné:50,-Kč, děti nad 6 let 25,- rodinné vstupné 100,-Kč Modrý dům, Kostelecké Horky čp.25. (Malé muzeum místa, Modrý dům)

Vítání ptačího zpěvu

17. 4. 2014 - První květnovou neděli proběhne další z přírodovědných akcí cyklu Café Modrý dům. V tomto termínu se tradičně koná mezinárodní Vítání ptačího zpěvu. Ornitologickou procházku spojenou s poslechem a pozorováním ptáků povede ornitolog Jakub Hlaváček z Opočna. Terénní vycházka je plánována v časných ranních hodinách do blízkosti vlakové zastávky Újezd u Chocně. Sraz účastníků je v neděli 4. května u ranního vlaku v 7.00hod. Na programu bude procházka probouzející se přírodou kolem Tiché Orlice, pozorování a poslech ptáků, za vhodného počasí také ukázka kroužkování. Toto Vítání ptačího zpěvu pořádá místní občanské sdružení INEX – SDA Kostelecké Horky, středisko ekovýchovy Modrý dům. Akci zastřešuje Česká společnost ornitologická. (Malé muzeum místa, Modrý dům)

Motýlí noc

17. 4. 2014 - Modrý dům přivítá dalšího vzácného hosta. Tentokrát to bude David Breiter z Chrudimi, který přijede přednášet o denních i nočních motýlech, problematice jejich ochrany a zajímavostech při fotografování těchto křehkých tvorů. Jak David Breiter prozradil, například batolce je dobré pro fotografování lákat na syrečkovo-pivní návnadu. Hřebem večera bude lákání nočních motýlů na světelný zdroj jejich určování a znovu vypouštění. Polovina dubna by za normálních okolností byla na motýly ještě brzy, ale letošní jaro je extrémně časné a teplé a motýlům už by se mohlo venku líbit. „Na noční motýly je dobré, ba i nejlepší zatažené počasí, nejlépe teplá noc před deštěm. Co není dobré, je vítr a zima, od 10 stupňů výš už to jde,“ říká o připravované akci, která je závislá na přízni počasí, David Breiter. „Pokud by byl již začátek května, a současné počasí tomu přibližně odpovídá, mohli bychom vidět první modrásky jehlicové, ti bývají ze začátku moc hezcí. Nebo běláska řeřichového či babočku síťkovanou a v tu dobu jsou již také otakárci fenykloví. Z nočních motýlů létají velcí lišajové a bourovci,“ vysvětlil David Breiter. Přednáška s lákáním nočních motýlů proběhne na Modrém domě 19. dubna. Začátek je v 19.00 hodin. Akci pořádá místní občanské sdružení INEX-SDA Kostelecké Horky. (Malé muzeum místa, Modrý dům)

Kamčatka

17. 4. 2014 - Modrý dům přivítá dalšího hosta cyklu cestovatelských a přírodovědných přednášek. Bude jím zoolog a cestovatel Jiří Rejl. Večer se ponese v duchu vyprávění o dlouhém poloostrově na Dálném Východě Ruska, Kamčatce. Kamčatka je unikátním územím s vysokým počtem aktivních sopek, gejzírů a ledovců. Přednášku budou doprovázet fotografie spojené s putováním po vyhaslém sopečném pohoří Vačkažec a s přechodem národního parku Nalyčevo mezi sopkami, kde má člověk pocit, jako by tam existovala pouze černá a bílá barva. Spolu s Jirkou Rejlem se vypravíme na Tichý oceán za kosatkami, na sjezd řeky Bystraja a s tím spojený rybolov. Přednáška o Kamčatce proběhne na Modrém domě čp.25 v Kosteleckých Horkách 25.dubna. Začátek je v 19.00 hodin. Akci pořádá místní občanské sdružení INEX-SDA Kostelecké Horky. (Malé muzeum místa, Modrý dům)

Pletení z papíru

11. 3. 2014 - Tvůrčí dílna pletení z papíru Kostelecké Horky, Modrý dům čp. 25 Neděle 16. března 14.00 - 17.00hod ZÁKLADY PLETENÍ Z PAPÍRU PLETENÍ JEDNODUCHÝCH TVARŮ OŠATKA, KOŠÍK, DÓZA, STOJÁNEK NA TUŽKY S SEBOU: staré noviny, letáky, časopisy, lepidlo a špejle Občerstvení v Modré kavárně zajištěno! Děti vítány - na Modrém domě najdete kozy, ovce, slepice, morčata, zahradu s altánkem, houpačku... PŘIHLÁŠKY: e-mailem na inexkhorky@seznam.cz nebo SMS na 739 257 170 Cena: 100,-Kč na osobu, děti do šesti let zdarma, nad šest let polovic Více info na www.inexsda.kosteleckehorky.cz (Malé muzeum místa, Modrý dům)