Muzeum Těšínska - Karviná

Rodinné vstupné (2+2) 60 Kč
Školní skupiny 10 Kč/žák

Držitelé průkazek ZTP, ZTP/P, ISIC, ITIC, KMT, IYTC – 50% sleva
Pracovníci muzeí a galerií, členové AMG, ICOM, novináři, pedagogický doprovod a průvodce osoby s průkazem ZTP/P – zdarma
Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
19. 3. 2014 O NOŽÍŘSTVÍ A DAMASCÉNSKÉ OCELI
Jak název napovídá, výstava je věnována nožířství a výrobkům z damascénské oceli. Nože jsou nejstarší a nejužívanější nástroj člověka. Zbraně, s nimiž se ve středověku setkali pout ... zobrazít více
Na sklonku roku 2009 otevřelo Muzeum Těšínska novou, a ve své historii zároveň první stálou expozici věnovanou barvité historii města Karviná v historických prostorách někdejších Larisch-Mönnichovských koníren – nyní Výstavní síni Muzea Těšínska v Karviné-Fryštátě.

Nová expozice reflektuje dějiny všech původně samotných měst a obcí, které tvoří současnou Karvinou, tedy Fryštát, Karvinnou, Ráj, Darkov, Staré Město a Louky. Návštěvník prochází jednotlivými tematickými celky přibližující středověký Fryštát, církevní vývoj a zaniklé i současné sakrální objekty na území města, řemeslnou a cechovní tradici, zdejší šlechtu, především pak významný rod Larisch-Mönnich, jehož členové se neodmyslitelně zapsali do dějin města i širšího regionu.

Připomenuty jsou také slavné hornické i další průmyslové tradice, zdravotnictví a lázeňství, školství, bohatý spolkový a společenský život minulosti a mnohá další témata.

Jako chronologický mezník byla stanovena léta 1948–1949, kdy vznikl sloučením původně samostatných měst a obcí nový sídelní celek s jednotným názvem Karviná. Mezi nejvýznamnější, a většinou dosud nevystavené exponáty patří např. středověké a raněnovověké nálezy z archeologických výzkumů ve Fryštátě, dosud nejstarší známé podrobnější kartografické vyobrazení Fryštátu a okolí z roku 1677, liturgické předměty ze zaniklého farního kostela sv. Jindřicha v Karviné – tzv. Nového kostela, barokní votivní dary vztahující se k milostnému obrazu Panny Marie Fryštátské, části mobiliáře zaniklých zámků Solca a Ráj, kamenný erb Larisch-Mönnichů, dobové hornické uniformy a jejich doplňky, hornický oltář sv. Barbory, originální předměty z původních jodobromových lázní Darkov či více než sto let starý funkční klavírový orchestrion značky Dalibor s nabídkou 8 písní.

U příležitosti otevření expozice vydalo Muzeum Těšínska sérii reprintů 6 dobových pohlednic ze svých sbírek s tematikou Fryštátu, Karviné, Darkova, Ráje, Starého Města a Louk, které jistě potěší nejen sběratele, ale i všechny rodáky a místní patrioty.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Těšínska - Karviná

(7. 7. 2017) 5.7.2017 jsme s kamarádkou z Prostějova navštívily muzeum v Karviné Frýštátu.Vaše pracovnice nám podala tak obsáhlý a odborný výklad, že jsme se tímto přístupem k návštěvníkovi ještě nesetkaly.Chtěla bych jí ještě jednou poděkovat.
Hana Kubačáková, Dobratice pod Prašivou, okres Frýdek-Místek.