Aktuality

Prezidentské návštěvy v Žatci

25. 4. 2024 - Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na slavnostní zahájení výstavy Prezidentské návštěvy v Žatci, které se uskuteční ve čtvrtek 30. května od 17 hodin v hlavní budově muzea v Husově ulici 678. „Výstavu zahájíme křtem stejnojmenné publikace, která přibližuje atmosféru návštěv hlav našeho státu ve městě chmele. Představíme sbírkové předměty muzea s prezidentskou tématikou, dobové archiválie s prezidentskými podpisy i řadu dosud nepublikovaných fotografií. Dozvíte se, kdo z prezidentů se podíval do města nejčastěji, nebo pro koho připravili speciální korbele v Chrámu chmele a piva. V některých případech nahlédneme i za hranice města Žatec, protože muzeum opatruje např. i fotografie z návštěvy prezidenta Beneše v Jesenici“, přiblížila její autorka a muzejní historička PhDr. Milada Krausová Ph.D. Výstava potrvá do 29. září 2024 a publikaci můžete zakoupit po celou dobu trvání výstavy až do vyprodání zásob za 250 Kč. (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)

Dílničky Máj - lásky čas

25. 4. 2024 - Květnové dílničky ve Staré papírně ve znamení Máj – lásky čas Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve do Staré papírny (Volyňských Čechů 733) na dílničky Máj – lásky čas, které se uskuteční od úterý 28. 5. do čtvrtka 30. 5. v čase 9 – 17 hodin. „Všichni víme, že květen je měsícem lásky. Proto se naše dílničky Máj – lásky čas ponesou v zamilovaném duchu. Přijďte si vyrobit pro své nejmilejší srdíčka, květiny, přáníčka apod. Tvoření je vhodné pro kolektivy mateřských školek, základních škol, ale i maminky s dětmi či ostatní zapálené tvořílky“, zvou za muzeum Kateřina Pfeiferová a Martin Čížek. Zvýhodněné vstupné MŠ á 15 Kč a ZŠ á 25 Kč tvořící osoba, doprovod vstup zdarma. Hromadné návštěvy prosíme nahlásit předem na tel. 774 411 350. Těšíme se na vás. (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)

Ukázky využití psa v policejní praxi

25. 4. 2024 - Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci připravilo ve spolupráci s Městskou policií Žatec doprovodnou akci využití psa ve službách člověka, kterou pořádáme v rámci právě probíhající výstavy Pes – věrný přítel člověka. Akce proběhne 23. května 2024 od 9:00 pro školy a v odpoledním bloku pro veřejnost od 17 hodin. Pro velký zájem přihlášených tříd se akce přesouvá ze Staré papírny na muzejní zahradu v Husově ulici 678.  „Městská policie Žatec předvede ukázky speciálního využití psa v policejní praxi, např. při hledání pohřešovaných osob, drog, výbušnin, ukáže výcvik v poslušnosti psa, jak se bránit při jeho napadení a chybět nebude ani ukázka odchytu ztraceného psa. Vstupné dobrovolné", pozval Ing. Martin Čížek, pracovník Regionálního muzea v Žatci.   (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)

Muzejní noc v Žatci

25. 4. 2024 - Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na 16. Muzejní noc v Žatci, která se uskuteční v pátek 17. května od 17:00 do 24:00. „Muzejní noc slavnostně zahájíme v 17 hodin v pobočce Křížova vila (Zeyerova 344) vernisáží výstavy Hudební scéna v Žatci, která představí medailonky, fotografie a exponáty žateckých kapel, orchestrů a pěveckých sborů. Od 18 hodin tam ve velkém sále zazpívá Žatecký příležitostní sbor, který letos slaví již 30 let své činnosti. A po něm se budou prezentovat žáci hudebního oboru ZUŠ Žatec. Ve vile bude program ukončen ve 22:00. V hlavní budově muzea (Husova 678) bude k vidění výstava Zlaté poklady filmového Hollywoodu a od 17:30 se na muzejní zahradě postupně vystřídají žatecké kapely Průvan, Aquarius, Lochness, TFC, Ogee a Stolní společnost, které vám budou hrát a zpívat téměř do půlnoci. Občerstvení zajistí Martin Kákona ze Žatce a Café Franc z Hrušovan. V pobočce Stará papírna (Volyňských Čechů 733) bude přístupná výstava Pes – věrný přítel člověka, spojená s prezentací psího útulku v Jimlíně. Program zde bude končit ve 22:00“, pozvala na akci Jitka Krouzová, vedoucí výstavnicko-propagačního oddělení RM Žatec. (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)

Hudební scéna v Žatci

25. 4. 2024 - Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve do Křížovy vily (Zeyerova 344) na slavnostní vernisáž výstavy Hudební scéna v Žatci, která proběhne v rámci Muzejní noci v Žatci v pátek 17. května 2024 od 17 hodin. Když před dvěma lety pomáhal Rostislav Štíhlovský s výstavou o žateckých papírnách, nadnesl nápad uspořádat výstavu o žateckém bigbeatu. Řekli jsme si: „Proč ne? Ale pojmeme to po všech hudebních žánrech. Jenže to jsme ještě netušili, jaký oříšek (přímo ořech!) před nás padl. Jak se postupně ukázalo, hudebních kapel, skupin a těles, které v Žatci působily či působí, je neskutečné množství. Po pátrání v městských kronikách, místním tisku, vyhlášené výzvě v novinách a na sociálních sítích se nám nakonec podařilo navázat spolupráci s několika kapelníky, členy a příznivci hudby, a tímto jim moc děkujeme za pomoc. Z dostupných informací jsme připravili medailonky o historii, složení a dosažených úspěších, fotografie a také několik autentických exponátů, jež nám byly zapůjčeny či darovány. A výsledek můžete posoudit sami“, pozvali na výstavu Jitka Krouzová a Martin Čížek. Po slavnostním zahájení výstavy pak během celého programu Muzejní noci vystoupí Žatecký příležitostní sbor, ZUŠ Žatec a kapely Průvan, Aquarius, Lochness, TFC, Ogee a Stolní společnost. Celý program 16. Muzejní noci v Žatci najdete na www.muzeumzatec.cz. (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)

Sibiřský husky na závodech

25. 4. 2024 - Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve 2. května 2024 od 17 hodin do Staré papírny na přednášku Sibiřský husky na závodech, kterou povedou musheři Lukáš a Kateřina Klímovi z Klůčku. „Doprovodná akce k probíhající výstavě Pes – věrný přítel člověka představí původ a plemena tažných psů, historii plemene Sibiřský husky, historii mushingu, závody psích spřežení v Čechách i v zahraničí a disciplíny v závodech psích spřežení. Vstupné na přednášku je jednotné 55 Kč“, pozval za muzeum Ing. Martin Čížek. (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)

Voda a život kolem ní

24. 4. 2024 - Městské muzeum Žamberk Vás zve na výstavu pro děti i dospělé. Nechte se provést cestou vody od pramenů do nížin a poznejte prostředí, které voda tvoří a ovlivňuje. Výstava je koncipována jako procházka přírodou okolo vodního toku. Uvidíte rozmanité ptactvo, které žije v okolí řek i rybníků. Na procházce potkáte vydru s vydřaty i bobra. Budete si moci vyzkoušet, jak funguje hrazení bystřin nebo si zachytat ryby. Vše je doplněno odbornými texty a mnoha autorskými fotografiemi renomovaných fotografů české krajiny. Milovníci historie si budou moci prohlédnout fotografie z výstavby Pastvinské přehrady nebo žamberských povodní. Na své si přijdou i rybáři, kteří si prohlédnou historické pruty a náčiní. Výstava, která obsahuje zkrátka vše o vodě a životě kolem, vznikla ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky, Správou CHKO Orlické hory, Povodím Labe, s. p. a Muzeem Komenského v Přerově, p. o. (Městské muzeum Žamberk)

Výstavou Keramika z Jílového s Evou Ballovou

15. 4. 2024 - 23. 4. 2024 17.00 Komentovaná prohlídka výstavy „Bruselská keramika z Jílového“ se sběratelkou a autorkou výstavy, která mapuje slavnou éru keramické produkce na Děčínsku. Vstupné 100/50 Kč (Muzeum města Ústí nad Labem)

Tip na výlet do okouzlujícího světa hraček

15. 4. 2024 - Letní měsíce se blíží, a tak možná přemýšlíte, kam se se svou rodinou či přáteli vypravit. Patříte mezi milovníky krásných hraček? Sbíráte je nebo se pohledem na ně jenom rádi kocháte? Pokud ano, pak se určitě vydejte do Muzea hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově. Čeká vás nezapomenutelný zážitek, který potěší všechny věkové kategorie. Muzeum hraček Stuchlíkovi najdete v bývalém areálu Jabloneckých skláren u koupaliště v Novém Bydžově, ulice U Mlýna 1437. V dnešní době sbírka muzea sčítá tisíce hraček a je již takového rozsahu, že patří mezi největší stálou expozici historických a retro hraček v republice. Návštěvníci zde mohou obdivovat unikátní sbírku zahrnující exponáty předválečné doby až po 80. léta minulého století včetně velkého starožitného funkčního kolejiště s mašinkou a vagónky z roku 1913. Sbírka se neustále rozrůstá a pro návštěvníky je připraveno mnoho novinek. Otevírací doba 2024: Květen pouze na základě telefonické domluvy a to předem na tel. 608 985 477 Červen až srpen od úterý do soboty od 10 hod do 16 hodin Září pouze na základě telefonické domluvy a to předem na tel. 608 985 477 Prosinec od úterý do soboty od 10 hod do 16 hodin Prosincové pátky noční prohlídky od 18 hodin do 22 hodin Pro jiný termín prohlídky volejte na tel. číslo 608 985 477 propagace a marketing muzea – Michaela Bousová DiS. Pro všechny dětské návštěvníky jsou připraveny soutěžní úkoly o sladké odměny. Máte-li chuť navštívit místo, kde si zavzpomínáte, zasoutěžíte a zároveň se dozvíte něco nového, tak právě pro vás je tento výlet ten pravý. Vstupné: Dospělí 110 Kč Děti, studenti a senioři 90 Kč Těšíme se na vás. (Muzeum hraček Stuchlíkovi)

ENIGMA – tajný svět šifer

15. 4. 2024 - do 29. prosince 2024 Legendární šifrovací stroj Enigma, model M3 v Technickém muzeu v Brně. Jedná se o mimořádně vzácný a jedinečný exponát, který existuje jen v několika desítkách zachovaných originálů na území Evropy. Zařízení Enigma bylo v několika modifikacích používáno zejména německými ozbrojenými silami před vypuknutím a v průběhu druhé světové války. Stroj dokázal vytvořit více než 100 milionů kombinací, proto bylo šifrování pomocí tohoto zařízení považováno německou armádou za neprolomitelné. Výstava prezentuje fascinující příběh samotné Enigmy, zároveň však návštěvníkům nabízí pohled do historie kryptologie. Pro zájemce je připravena šifrovací hra po celém muzeu. (Technické muzeum v Brně)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139  


COMMERCIAL TRUCK TOWING