Aktuality

Do Anglie s Karlem Čapkem

11. 5. 2021 - 6. 4. – 27. 6. 2021 Galerie Orion Muzea Vyškovska. Výstava barevných fotografií z Anglie, Walesu, Skotska a Irska, doplněných texty Karla Čapka a jeho ilustracemi. Výstava dokládá úžasnou aktuálnost Čapkova díla Anglické listy, ukazuje přírodní i historické zajímavosti Velké Británie a Severního Irska. Fotografie doplní knihy Karla Čapka z produkce vyškovské Obzinovy tiskárny. (Muzeum Vyškovska)

Kulturdača

11. 5. 2021 - Výstavní rekapitulace více než dvacet let činnosti Kulturního centra Řehlovice. Originálně pojatá instalace je dílem umělců Franze Tiška a Marcuse Hiesleitnera a představí jak umělecká díla, která zde vznikají, tak stěžejní projekty centra. (Muzeum města Ústí nad Labem)

Ich bin ein vydra aneb jak vydra přes hranice přišla

11. 5. 2021 - do 28. 11. Ich bin ein vydra aneb jak vydra přes hranice přišla Expozice o populaci vydry říční v Sasku a Ústeckém kraji představí její životní prostředí v plné kráse. Vydra, tajemný noční živočich, žila dříve na celém našem území. V druhé polovině 20. století ale přežívala jen na pár místech. Dnes ji opět najdeme na celém území. Návrat to byl ale komplikovaný a plný překvapení. Ve výstavě se dozvíte mnoho nových zajímavostí a seznámíte se s řadou dalších živočišných druhů, které vydru v jejím životě provází. (Muzeum města Ústí nad Labem)

Fotograf Rudolf Jenatschke

11. 5. 2021 - do 28. 11. Fotograf Rudolf Jenatschke Velkolepý soubor unikátních fotografií neštěmického rodáka, katechety a fotografa Rudolfa Jenatschkeho vzniklé mezi léty 1914 až 1945, který je doplněn o autentické předměty a dobové fotoaparáty. (Muzeum města Ústí nad Labem)

Tramping na Příborsku

22. 4. 2021 - 22. 4. - 21. 6. 2021 Výstavy instalované v oknech piaristického kláštera v Příboře se staly oblíbenými. Těší nás, kolik návštěvníků se u „okenních“ výstav zastaví a prohlíží si fotografie a texty. Výstavy aktuálně měníme a po velikonoční tématice jsme připravili výstavu o lásce k přírodě a ke svobodě s názvem Tramping na Příborsku. Jaro se pomalu ale jistě hlásí o slovo, příroda se definitivně probouzí ze svého spánku... Proto jsme na DEN ZEMĚ 22. dubna instalovali v oknech Centra tradičních technologií výstavu o fenoménu trampingu. Výstava: Tramping na Příborsku je okenní covidová verze velké výstavy realizované na příborské pobočce Muzea Novojičínska v roce 2015. Podíleli se na ní současní i bývalí členové osad Ćerný Mustang, Knechti, Maniwaki, NDE, Orinoco, Starý Mlýn, Vlčáci, Wyoming a mnozí další trampové i trampky. Zajímavých materiálů máme z této výstavy mnoho, a tak jsme se je rozhodli po šesti letech znovu oprášit a použít. Autentický život trampů dokládají na výstavě černobílé historické fotografie, na barevných fotografiích jsou zachyceny trampské předměty z výstavy v roce 2015. (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

NEOBVYKLÉ VELIKONOCE TRADIČNĚ, DOKONCE I BĚHEM LOCKDOWNU

19. 3. 2021 - Chceme vás povzbudit, nerezignujte na Velikonoce. Užijte si je neobvykle, přesto svátečně, tradičně a v rodinném kruhu. Dlouhá zima je pryč, svítí slunce, sviští potoky a vše se zazelená. Poličské muzeum přináší způsob, jak si velikonoční svátky užít i s ohledem na vládní nařízení. Chce povzbudit, aby na ně lidé nerezignovali, užili si je neobvykle, přesto svátečně, tradičně a v rodinném kruhu. K tomu vytvořili návod na každý den z nadcházejícího pašijového týdne. „Ať následující návod neslouží jako inspirace jen dětem a maminkám, protože ty jsou obvykle nositelkami rodinné tradice, ale nám všem. Připravený návod na webových stránkách muzea vás provede tzv. pašijovým týdnem od Květné neděle po Velikonoční pondělí. Některé dny týdne mají dokonce „barevné“ názvy. Kromě nich se v návodu seznámíte se zvyky, které mají dávnou historii i novodobé novotvary, a s tradičními pokrmy, které můžete uvařit podle vlastních nebo přiložených receptů. Nechybí ani velikonoční koledy, potřebné k recitaci při obchůzkách s pomlázkou. Zařazené výtvarné inspirace a techniky budete moci využít ke zkrášlení interiéru nejen o Velikonocích. Dobrodružné aktivity vás přimějí k pobytu na čerstvém vzduchu,“ doporučuje autorka textu a etnografka muzea Mgr. Stanislava Cafourková. V připraveném plánu se také dozvíte, jaké jsou tradice jednotlivých dní, jaké pokrmy je vhodné jíst a na jakém nádobí servírovat nebo naopak kdy jíst nemáme a proč. Soubor je doplněn také o zajímavé ilustrační fotografie výstav poličského muzea z uplynulých let. Důležitou součástí hlavně pro děti, je i každodenní tip na výtvarnou či rukodělnou aktivitu hodící se ke Květné neděli, Škaredé středě, Zelenému čtvrtku, Velkému pátku, Bíle sobotě, Božímu hodu velikonočnímu a Velikonočnímu pondělí. „Věříme, že starší generace ráda zavzpomíná na dřívější jarní zvyky a mladé rodiny posílí vlastní rodinné tradice, které překlenují nejistoty doby,“ dodává. Mimo jiné muzeum nabízí i návod na JARNÍ VRKOČ, který vám krok za krokem ukáže, jak si lze vyrobit tuto krásnou lidovou dekoraci z materiálů, které máte doma nebo na zahradě. Podrobný popis aktivit a fotografie naleznete na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

POZVĚTE SI JARO DOMŮ, PORADÍME VÁM JAK NA TO

15. 3. 2021 - Postní období je právě v polovině a to je ten správný čas na přivítání jara! Vytvořili jsme pro vás foto návod na JARNÍ VRKOČ, který vám krok za krokem ukáže, jak si lze vyrobit tuto krásnou lidovou dekoraci z materiálů, které máte doma nebo na zahradě. Také už se nemůžete dočkat, až se venku příroda pořádně zazelená, objeví se první kvítky, ozve se prozpěvování ptáčků a sluneční paprsky budou teplejší? Nalaďte se na jarní vlnu už nyní a vneste si do interiéru trochu svěží atmosféry. Jaro je často vnímáno jako synonymum pro nové začátky. Po dlouhé, tmavé a chladné zimě, která láká hlavně k odpočinku, přichází období probouzení, růstu, svěžesti, radosti i chuti vyrazit do přírody a být aktivní. Jaké bude jarní počasí sice neovlivníte, ale můžete si kousek jara přinést k sobě domů. Pohrajte s barevnými stuhami, vajíčky, papírovými dekoracemi, zelenými větvičkami nebo látkovými květinami a naaranžujete si zápich do vašeho oblíbeného hrníčku či květináče. Načerpáte díky tomu energii, dobijete si baterky a zlepšíte náladu v této nesnadné době. Jak na to? „Již několik let konáme tuto jarní dílničku u nás v muzeu. To je ale bohužel zavřené a tak jsme pro veřejnost vytvořili fotonávod, který naleznete na našich webových nebo facebookových stránkách, díky kterému si můžete jarní vrkoč vyrobit v pohodlí domova a z materiálů které máte doma nebo na zahradě,“ uvádí etnografka muzea Mgr. Stanislava Cafourková. „Mimo jiné také plánujeme v příštích dnech zveřejnit tip, jak si užít tradiční velikonoční svátky netradičně s ohledem na lockdown. Chceme povzbudit, aby na ně lidé nerezignovali, užili si je neobvykle, přesto svátečně, tradičně a v rodinném kruhu. K tomu jsme vytvořili návod na každý den z nadcházejícího pašijového týdne, ve kterém se například dozvíte, jaké jsou tradice jednotlivých dní, jaké pokrmy je vhodné jíst a na jakém nádobí servírovat nebo naopak kdy jíst nemáme a proč. Soubor je doplněn o zajímavé ilustrační fotografie výstav poličského muzea, koledy a recepty,” dodává. Podrobný návod naleznete na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Paměti z karantény

15. 3. 2021 - Povinnost držet se kvůli Covid-19 co nejvíce doma může klidně přinést histo-rické a literární poklady. Poličské muzeum se rozhodlo vyzvat seniory, aby bě-hem karantény sepsali paměti či krátké vzpomínky. A nemusí to být jen o zlých či přelomových časech, ale také o zajímavých zkušenos-tech, o všedních radostech a každodenním životě. O tom, co jsme zažili spolu, jako obyvatelé krásného věnného města Poličky, jako rodina i jako členové různých spol-ků. Výzva je určená pro místní seniory uzavřené doma, cíleně ji zašleme i do domovů pro seniory v okrese. Ale platí samozřejmě i pro ty, kteří dnes žijí v jiné části republiky a v Poličce prožili část života. Muzeum by rádo vybrané pasáže průběžně zveřejňovalo. Po té je vytiskneme, svážeme a na vyžádání necháme k nahlédnutí na recepci muzea. Neváhejte a řekněte o tom svým rodičům a prarodičům, aby jim čas trávený doma utíkal rychleji a radostněji. Pokud se ale do výzvy bude chtít zapojit i někdo další, je též vítán. Pevně věříme, že se zde objeví nejeden poutavý příběh! Texty napsané na počítači, psacím stroji či rukou budeme přijímat už od tohoto týdne přes email zavoralova@muzeum.policka.org nebo poštou na adrese Městské muze-um a galerie, Tylova 114, Polička. Zásilku je třeba označit heslem: „Paměti z karanté-ny“. Uzávěrka je 30. 6. 2021. (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

JAK PŘEŽÍT LOCKODOWN A NEZBLÁZNIT SE? DO BOJE! DOPORUČUJE POLIČSKÉ MUZEUM

20. 1. 2021 - Nejedná se o výzvu k boji, jak by se na první pohled mohlo zdát. Naše TIPY JAK SE ZABAVIT V KARANTÉNĚ jsou pro malé tvořivé, ale i větší zvídavé děti, pro hravé dospělé i bádavé seniory. Zabavit se, když musíme zůstat tak dlouhou dobu doma, to totiž není jen tak. Přestože dveře muzea zůstávají pro veřejnost i nadále uzavřeny, snaží se kromě klasické badatelské činnosti a péči o sbírky, zůstat s návštěvníky v kontaktu a i nadále jim zprostředkovávat tipy jak trávit volný čas. „Pokud už vás nezajímá televize, máte přečtené všechny knížky, přestavěný byt a ani procházka už nezabírá, nechte se bavit místní i světovou historií, ale i současnými trendy. Spojují totiž zábavu i vzdělávání. Připraveny jsou pro vás návody na různé tematické aktivity i informace a zajímavosti z historie. Těšit se můžete mimo jiné na slovník dnes již zapomenutých slov, vývoj českého jazyka, husitskou posilovnu i husitský sněhový pětiboj, historii místních spolků, vývoj posilování a inspiraci na otužování i domácí cvičení. Pro ty menší jsou připraveny návody na výrobu loutek i celé divadelní scény, ti starší si mohou dle návodu zkusit napsat vlastní divadelní hru. Pro zvídavé hlavičky je připraveno několik návodů na chemicko-fyzikální pokusy u vás doma a různé tematické kvízy. Zapojit se může celá rodina! A pokud se s námi budete chtít o své zkušenosti s naším manuálem podělit, neváhejte nás kontaktovat třeba na facebookovém profilu muzea,“ uvádí autorka projektu Alena Zavoralová. „Každé téma obsahuje edukační část, historické zajímavosti a fakta celosvětové i místní, různé aktivity na doma pro děti různého věku, venkovní pohybové aktivity, návody či šablony a mnoho dalšího. Materiály mohou mimo jiné posloužit jako příjemné zpestření distanční výuky, jelikož jsme si vědomi, že tento způsob předávání vědomostí je čím dál více náročnější a každé zpestření může pomoci. Školám jsme materiály nabídli na začátku týdne a doufáme, že jim budou k užitku a budou využity pro školní i osobní čas,“ dodává. Ústředním tématem bude mimo jiné i letošní výročí 600 let od vstupu husitských vojsk do Poličky, o kterém se více dozvíte na interaktivní výstavě ŽIŽKA PŘED BRANAMI plánované na květen. Tak tedy do boje – spolu to zvládneme! Podrobný popis aktivit, soubory ke stažení, šablony, odkazy a fotografie na www.cbmpolicka.cz

V POLIČCE SI PŘIPOMÍNAJÍ SMRT JANA PALACHA, jenž se před 52 lety upálil na protest proti sovětské ok

20. 1. 2021 - Přijďte u příležitosti úmrtí Jana Palacha uctít hrdinské činy našich předků do parku k Pomníku druhého a třetího odboje, kde na Vás díky Městskému muzeu a galerii v Poličce čeká malá panelová výstava s vědomostním kvízem o životě tohoto studenta, jehož život vyhasl před 52 lety. K výročí sebeupálení Jana Palacha připravilo poličské muzeum MINIvýstavu v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kterou si můžete prohlédnout do 19. 1. 2021. samozřejmě s ohledem na vládní nařízení. Obsahuje texty a fotografie týkající se života Jana Palacha, samotného aktu upálení a reakce společnosti, pohřbu a památníků nejen v Praze. Na závěr je připraven i malý kvíz. Výstava je sama o sobě i možností pro místní učitele, jak na dálku zapojit své studenty v rámci distanční výuky, která je pro ně čím dál více náročnější. Zároveň se dá i použít jako obrazový i textový materiál, který je ke stažení na stránkách muzea. Díky iniciativě Hany Pražanové z Poličky vzniká současně také veřejná událost, snažící se udržet plápolající oheň po dobu 52 hodin! Pochodeň a první svíčky se rozhoří 16. 1. 2020 v 16:52 hodin. Zároveň ale důrazně nabádá, aby se dodržovala platná nařízení a u pomníku se během těchto 52 hodin zájemci prostřídali. Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí. Jan Palach Co myslíte, podaří se udržet oheň po tak dlouhý čas? Více na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139  


COMMERCIAL TRUCK TOWING