Aktuality

Žebrání zakázáno

14. 12. 2015 - Na konci Váňovské ulice v Třešti kdysi stával špitál, později chudobinec a po válce zde byl zřízen domov důchodců. Tématem sociální péče a dějinami pomoci nejchudším, potřebným a starým občanům se zabývá výstava s názvem Žebrání zakázáno, která je k vidění v muzeu až do 2. února 2016. Druhý třešťský chudobinec byl v dnešní Partlicově ulici a své špitály a chudobince měli i Židé. Péče o nemajetné, nesvéprávné občany, osiřelé a opuštěné děti, nemocné a přestárlé se v průběhu let měnila a z kompetence církve se postupně zcela přesunula do státní sféry. Výstava nabídne i celou řadu zajímavých fotografií, např. v minulosti v Třešti známé Marie Trojanové zvané Malena, která se živila žebrotou a žila v třešťském chudobinci, stejně jako Jana Keprta, který místo žebrání hrál na flašinet a k tomuto účelu měl i úředně vystavenou licenci, i když se prakticky jednalo o skrytou formu žebrání. Později v přebudovaném chudobinci, který od konce války sloužil jako domov důchodců, bydleli např. bratři Krčové. Dodnes si na ně mnozí ve městě pamatují a ví, že si přivydělávali podomním prodejem hrábí, košťat, košíků či džberů. Můžete se na ně podívat kdykoliv, najdete je jako darovníky v betlému Jana Stránského ve stálé muzejní expozici, ale tentokrát je uvidíte i na řadě dosud nepublikovaných fotografií. Výstava Žebrání zakázáno mohla vzniknout i díky daru Lady Kovářové, která do muzejních sbírek věnovala kroniku a fotoalbum z pozůstalosti vedoucí domova důchodců - Boženy Vávrů. Portréty obyvatel domova a momentky ze života pořizoval Jaroslav Pokorný z Brna, který sem pravidelně jezdil za svojí matkou. Srdečně vás zveme k návštěvě. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť)

Vánoce s telčským betlémem

14. 12. 2015 - Tradiční prohlídka betlému manželů Vostrých je v letošním roce doplněna o vánoční pohlednice ze sbírky Martina Nováka (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Obrazy - básně - život

14. 12. 2015 - Muzeum Vysočiny Jihlava nabídne návštěvníkům Kavárny Muzeum od 1. prosince výstavu z originální tvorby Klaudie Šindelářové pod názvem Obrazy – Básně – Život. Klaudie Šindelářová je svojí tvorbou spojená s městem Olomouc, ale s jejími pracemi se můžete pod značkou Sign Nature (www.sign-nature.net) setkat i na řadě jiných míst. Tvoří svébytnou technikou, při které spojuje autorské fotografie bez úprav a retuší s malbou či kresbou a s různými přírodními materiály, např. s kameny, polodrahokamy či s vlastní keramikou. Sama autorka o své práci říká: „Obrazy "Z říše harmonie" tvořím vždy jen v dobrém rozpoložení a přeji si, aby byly pohlazením pro duši, aby dávaly klid a radost… Aby si při pohledu na ně člověk vždy uvědomil, že svět a příroda kolem nás jsou úžasné a život stojí za to žít… Abychom se v ruchu a chaosu mediálního světa, který nám ukazuje často jen negativní děje, neztratili sami sobě a své duši… Abychom nezapomněli ocenit krásu, která je všude kolem nás… Pak budeme šťastní…“ Zda se autorce její přání plní, mohou hosté Kavárny Muzeum při pohledu na zde vystavené práce posoudit sami až do 31. ledna 2016, kdy výstava Obrazy – Básně – Život končí. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Photographia natura 2015

14. 12. 2015 - Do dvanáctého ročníku fotosoutěže Photographia natura pořádané Muzeem Vysočiny Jihlava přišlo rekordních 422 fotografií od 89 autorů. Z toho bylo 25 studentů středních a vysokých škol a 9 žáků základních škol, kteří soutěž obeslali 43 a 10 snímky. Na letošní téma Voda je v prostorách muzejních arkád vystaveno 80 soutěžních snímků od 50 autorů. Výstava bude otevřena do 31. ledna 2016 a následně bude (již tradičně) zapůjčena do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Já bych chtěl mít tvé foto

14. 12. 2015 - Fotografie je již po mnoho let nedílnou součástí našeho života. Je to zázrak, který dokáže zastavit čas, zachytit střípek našeho života a uchovat to, co je pro nás důležité, na čem nám záleží a co milujeme. “Já bych chtěl mít tvé foto“ je název výstavy, která Vás zavede k prvním pokusům o zachycení a zvěčnění daného okamžiku. Muzeum Vysočiny Jihlava poprvé představí velmi vzácnou sbírku daguerrotypií, první v praxi používanou fotografickou techniku se zvláštním kouzlem zrcátkového obrazu. Její princip spočívá ve využití halogenidů stříbra jako světlocitlivé látky. Výsledný obraz se zviditelňoval působením par rtuti a byl tvořen částicemi amalgamu stříbra. Je zároveň pozitivem i negativem, záleží, pod jakým úhlem je daguerrotypie pozorována. Každá byla originálem, bez možnosti kopírování. Pro její vysokou cenu si ji mohli pořídit jen dobře situovaní lidé. Název nese podle oficiálního objevitele Louise Daguerra, který ji představil veřejnosti roku 1839. Za nejcennější vystavený exponát je považovaný rodinný portrét zhotovený akademickým malířem Janem Malochem v roce 1851. Za pozornost stojí i daguerrotypie se stereoskopickou úpravou, kdy prohlížením přes kukátko je vnímán prostorový efekt. Díky mistrnému zachycení kouzla okamžiku k nám i dnes po mnoha desetiletích promlouvají dávno zmizelé příběhy elegantních dam a noblesních pánů. Zvláštní atmosféra dýchne i ze scény dobového fotoateliéru. Návštěvník si tak může zapózovat před malovaným pozadím a pořídit si vlastní podobenku ve stylu předků. Vývoj techniky fotografie je prezentován také ukázkou fotografických přístrojů ze soukromé sbírky pana Pavla Linharta. Nejstaršímu exponátu je více než sto let. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Narodil se Ježíšek

14. 12. 2015 - Každoročním závěrem výstav v muzeu je obvykle výstava vánoční. Velmi úspěšné bývají betlémy, hračky, lidové tradice, případně kombinace všeho tak, aby se dostavila správná vánoční atmosféra. Letošní výstava je pojata zcela odlišně. „Narodil se Ježíšek“ pravděpodobně bude asociovat představu veselých a milých svátků, dárků, možná i trochu dětského vnímání kouzelného času, ale podtitul „křesťanské Vánoce“ naznačuje již něco specifičtějšího. Není málo těch, kteří nejen jako praktikující křesťané dobře vědí, co znamenala událost narození dítěte v betlémském chlévě. Pojetí ale cílí hlavně na ty návštěvníky, kteří si tradiční „svátky hojnosti“, jak byly nazývány ještě za mládí dnešních babiček, s nějakou skutečnou historickou událostí nespojují. Textová část výstavy jednoduše a srozumitelně popisuje příběh, který se traduje již po dvě tisíciletí a jenž má oporu v knize knih – Bibli, přičemž neopomíná ani pohanské svátky zimního slunovratu. Ze sbírkového fondu Muzea Vysočiny Jihlava vystavujeme artefakty, které jsou většinou po léta skryty v depozitářích. Obrazy a plastiky představují „aktéry“ dávného příběhu. Poprvé návštěvníci uvidí nenápadný dlouho přehlížený obraz u nás docela neobvyklého zpodobení kojící Madony a také obraz černé Madony. Velmi vzácným exponátem je sousoší Vyučování P. Marie, který zapůjčila Královská kanonie premonstrátů na Strahově z křestní kaple kostela sv. Jakuba. Na vernisáži promluví farář téhož kostela D.ThLic. Petr Božík. V úterý 15. prosince v 17 hodin začne přímo ve výstavním sále adventní beseda s Mgr. Františkem Tichým. A od dětí, ať už při návštěvách s rodiči nebo se školkou, případně školou, budeme shromažďovat maličké dárky pro Ježíška, pro něž je vyhrazen prostor v předsálí. Samozřejmě dárky vyrobené, namalované, klidně i s věnováním. Letošní muzejní Vánoce nejsou „veselé“ ani tradiční. Snaží se být pobídkou k zamyšlení v dnešní blahobytně přesycené materialistické době. A také k zamyšlení nad tím, které atributy nás řadí mezi země vyspělé kultury a jsou-li dostatečně chráněné před vnějším ohrožením jinými, podstatně razantnějšími vlivy. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Zaniklé vesnice na Brtnicku

14. 12. 2015 - Výstava Zaniklé vesnice na Brtnicku s podtitulem Rozbor zaniklých středověkých sídel v lesním areálu Aleje je součástí projektu Historické využívání krajiny Českomoravské vrchoviny v pravěku a středověku, Program aplikovaného výzkumu a vývoje národní kulturní identity NAKI (č. projektu DF13P01OVV005). Zahájena bude v expoziční budově Muzea Vysočiny Jihlava na Masarykově nám. 57/58 ve čtvrtek 26. listopadu 2015 a potrvá do 28. 2. 2016. Výstavu připravila Jana Mazáčková z Ústavu archeologie a muzeologie FF MU Brno spolu s kolektivem spolupracovníků z Muzea Vysočiny Jihlava, p. o., Archai Brno, o. p. s. a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Brno. Prezentovány jsou výsledky archeologického výzkumu středověkých vesnic, které zanikly v lesním komplexu Aleje nedaleko Brtnice na Jihlavsku. Na patnácti panelech se návštěvník seznámí s metodami archeologicko-historických výzkumů zaniklých vesnic včetně jejich plužin a s využitím jejich výsledků pro historické bádání o vývoji vesnických sídel, podobách domů, hospodářských objektů a hmotné kultuře středověkého člověka. Ve vitrínách jsou vystaveny nálezy středověkých nástrojů pro práci na polích, součásti výstroje koně a vozů, zbraně, keramické nádoby a jiné artefakty související s životem zaniklých vesnic na Brtnicku. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Vánoční koncert v úsovském muzeu 11.12.2015

6. 12. 2015 - Muzeum města vás zve na vánoční koncert. Co vás čeká najdete na pozvánce. Koncert v podání líšnických muzikantů vás určitě nadchne. Přijďte, nebudete litovat. A také máte možnost zapojit se jako dárce do sbírek muzea. A až jednou dovedete svoje děti, vnoučata či známé,můžete ukázat, čím jste obohatili sbírky, co se zachovalo po babičce či dědovi. (Muzeum města Úsov)

Přednáška Zuzany Dočkalové Chráněné a ohrožené druhy rostlin na Rýmařovsku

19. 11. 2015 - Městské muzeum Rýmařov Vás srdečně zve na přednášku Mgr. Zuzany Dočkalové Chráněné a ohrožené druhy rostlin na Rýmařovsku. Jak, proč a kdy se vzácné rostliny chrání. Orchideje, relikty a parazité v květeně Jeseníků. Přednáška proběhne ve čtvrtek 26. 11. 2015 v 17 hodin. (Městské muzeum Rýmařov)

Otvírací doba o svátcích

3. 11. 2015 - 14. – 20. 12. - otevřená pouze výstava betlémů 12 – 16 hodin 21. - 25. 12. zavřeno 26. – 30. 12. - otevřeno (vč. pondělí a úterý) 31. 12. - otevřeno 9 -15 hodin 1. 1. - zavřeno 2. – 3. 1. - otevřeno 4. - 5. 1. - zavřeno 6. - 10. 1. - otevřeno (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139