Aktuality

Balet - PODIVUHODNÝ LET BOHUSLAVA MARTINŮ

25. 9. 2020 - 28. 10. 2020, 16.00 a 18.00 hod., výstavní sál muzea K nadcházejícímu výročí 130 let od narození Bohuslava Martinů připravuje Městské muzeum a galerie Polička ojedinělé jevištní provedení téměř neznámé skladby B. Mar-tinů. Dílo nazvané Podivuhodný let skladatel zkomponoval v roce 1927 jako bezpro-střední reakci na tragickou událost nezdařeného přeletu Atlantického oceánu dvou-člennou leteckou posádkou. Letadlo do cíle nikdy nedoletělo a o jeho osudu se dod-nes nic konkrétního neví. Dílko je zcela neobvyklé: je označeno jako balet, nicméně tanečníky v něm nečekejme. Sám skladatel totiž do podtitulu vepsal, že jde o balet "mechanický", představoval si rozpohybovat na jevišti namísto tanečníků kulisy a rekvizity. Sám se ale provedení nikdy nedočkal, poprvé dílo zaznělo o ví-ce než půlstoletí později. Připravovaná inscenace bude vůbec první, která zohlední skladatelovu původní představu o mechanickém baletu: dosud totiž skladba veřejně zazněla buď jen instrumentálně (bez jevištního dění, ve světové premiéře v roce 1994 v Poličce), nebo v podobě klasického "lidského" baletu. Konat se budou dvě představení a to od 16.00 hod a od 18.00 hod. Cena: 70,- Kč. Předprodej bude zahájen od 10. 9. 2020 na pokladně muzea. Počet míst omezen. (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Křest knihy „Geologie Českosaského Švýcarska“

22. 9. 2020 - 24. 9. / ČT / 16.00 Veřejný křest knihy s autogramiádou: představení publikace a autorského týmu, promítání tematických fotografií, přednáška o pískovcové krajině a historii ochrany zdejší přírody (ke 20. výročí založení Národního parku České Švýcarsko). Vstup volný (Muzeum města Ústí nad Labem)

Mezinárodní den archeologie - archeologická dílna

16. 9. 2020 - Dne 17. října, na který připadá Mezinárodní den archeologie, se uskusteční archeologická dílna. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet na několika stanovištích, co práce archeologa obnáší, budou moci pracovat nejen pod odborným dohledem archeologů z Muzea Karlovy Vary, ale vlastnoručně mohou učinit archeologický nález, ten poté zpracovat, slepit, zakreslit, vyzkoušet si práci antropologa na archeologickém nalezišti. Na návštěvníky budou čekat pracovní listy a plnění různých úkolů. Koná se od 10 do 17 hodin. (Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)

Tři kostely, tři příběhy

16. 9. 2020 - Dne 22. října se uskuteční přednáška k atuální stejnojmenné výstavě. Přednášející archeologové muzea Jiří Klsák a Jan Tajer přiblíží detailně výzkumy kostelů sv. Linharta, sv. Mikuláše pod Krudumem a původního gotického kostela Sv. Maří Magdalény. Spoustu zajímavých informací od přímých účastníků výzkumů doplní řada snímků. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)

J. A. KOMENSKÝ - NADČASOVÝ ZDROJ INSPIRACE – I.

14. 9. 2020 - 16. 9. / ST / 17.00 J. A. KOMENSKÝ - NADČASOVÝ ZDROJ INSPIRACE – I. Téma: Divadelní svět J. A. Komenského. Autorka stejnojmenné knihy, komenioložka a odbornice na historii barokního divadla představí Komenského inspirativní aktivity, které prakticky uskutečňovaly heslo „škola hrou“. Přiblíží jeho dramatickou tvorbu v souvislosti s dobovou středoevropskou (zvláště školskou) inscenační praxí bez zjednodušujících soudů a černobílých učebnicových zkratek. Přednášející: PhDr. Markéta Klosová, PH.D., Filosofický ústav AV ČR, komeniologické oddělení Vstupné 20 Kč (Muzeum města Ústí nad Labem)

Město Polička se inspiruje nápady studentů architektury FA VUT Brno

11. 9. 2020 - Město Polička opět přijalo nabídku ke spolupráci s Fakultou architektury Vysokého učení technického v Brně. Studenti architektury v rámci svých semestrálních prací zpracují předem dohodnutá témata využitelná konkrétně pro naše město. Během roku se uskutečnila prohlídka města za účasti Ing. arch. Radka Tomana, Ph.D., proděkana pro vnější vztahy FA VUT. Společně se zástupci města a členy stavební komise byly vytypovány konkrétní lokality pro semestrální práce studentů. Jedná se například o návrhy, případně modely a vizualizace možného využití volných ploch a parcel ve městě. Výsledky prací budou sloužit k prezentační a výstavní činnosti, i jako případné náměty pro další územní a urbanistické plánování v Poličce. Součástí instalace bude devět panelů s jednotlivými návrhy, umístěných v daných lokalitách. Pomocí mapky si každý, kdo bude mít zájem, může daná místa projít a vyhodnotit klady či zápory výstavby přímo na místě. Mapa bude k dostání na recepci muzea. Studentské práce mohou vnést velmi zajímavý pohled do dalšího rozvoje města a jeho veřejného prostoru. Budoucí spolupráce může městu poskytnout mnoho zajímavých pohledů, informací a především zkušeností, kterými FA VUT disponuje. „Výstava rozhodně stojí za vidění, jelikož už teď na sociálních sítích víří diskuze a názory uživatelů se různí. Například uživatel Jiří D. je návrhy nadšený a těší se na výstavu, naopak uživatelé Iva T. nebo Miluška Ž., a mnoho dalších, jsou ve svých komentářích proti případným výstavbám a změnám, nelíbí se jim propojení historického rázu města s moderním. Nutno ale mít na paměti, že se jedná pouze o semestrální práce, nikoliv odsouhlasené plány, na což většina rozvášněných uživatelů ve svých komentářích zapomíná,“ uvádí kurátorka akce Alena Zavoralová. „Na vernisáži bude možnost probrat vize s Ing. arch. Radek Toman, Ph.D. i s jednotlivými autory a to 1. října 2020 od 17.00 hodin,“ dodává. Výstava potrvá do 1. 11. 2020. Více na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Sólistka Opery Národního divadla v Praze Michaela Zajmi vystoupí v Poličce! Na klavír ji doprovodí P

4. 9. 2020 - Mezzosopranistka Michaela Zajmi, sólistka Opery Národního divadla v Praze, která v Zlaté kapličce účinkuje již svoji desátou sezónu a má na svém kontě řadu rolí v českých, německých, francouzských, ruských a zejména v italských operách, vystoupí ke konci září v Poličce. „Mimo jiné se Michaela Zajmi věnuje i písňové tvorbě, která je pro ni důležitým a oblíbeným doplňkem operního žánru. Jejím dvorním pianistou je Pavel Voráček, o jehož virtuozitě se poličské publikum mohlo již několikrát přesvědčit. Oba umělci vystoupí s pestrým programem, který představí známé i méně uváděné, leč o to zajímavější písně Bohuslava Martinů, například „Dvě písně na texty negerské poezie“, a zcela jistě nadchne také milovníky velkých operních árií od Martinů, Mozarta, Dvořáka či Rossiniho, z nichž každou by bylo možné označit za pověstný zlatý hřeb, byť tím nejblyštivějším bude patrně koloraturní árie Rosiny z opery Lazebník sevillský „Una voce poco fa“,“ uvádí organizátor akce a předseda Spolku NÁŠ MARTINŮ, Mgr. Jaroslav Novotný. „To ale není úplně vše, protože klavírista Pavel Voráček si připravil ještě vlastní hudební překvapení, kterým nepochybně umocní kouzelnou atmosféru celého večera,“ dodává. Michaela Zajmi a klavírista Pavel Voráček společně představí písňový recitál 22. září 2020 v 18.00 hodin v hudebním sále poličského muzea. Více na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Výstavou „I knihy mají osudy“ s Alešem Brožkem

4. 9. 2020 - 8. 9. / ÚT / 17.00 Výstavou mapující vývoj knihovnictví na Ústecku vás provede někdejší dlouholetý ředitel Severočeské vědecké knihovny Ing. Aleš Brožek. Výstava o knihách a knihovnách mapuje vývoj knihovnictví na Ústecku od jeho prvopočátků až k dnešní největší severočeské knihovně. Ostatně podnětem ke vzniku výstavy je právě letošní 75. výročí Severočeské vědecké knihovny. Zavzpomínáte, jak se vyhledávaly knihy před třiceti lety. Dozvíte se, jak se spravuje poškozená kniha nebo jak vypadají exlibris spojená s Ústím. (Muzeum města Ústí nad Labem)

S písničkou po světě

3. 9. 2020 - Mělnické vinobraní je bobhužel zrušeno, ale nezoufejte! Na dobré víno si můžete zajít do muzejní kavárny:-) 19. 9. Vás srdečně zveme na posezení s muzikou do muzejního atria. Bohuslav Ježek – harmonika a Jana Hokovská - housle zahrají písničky pro dobrou náladu z celého světa a také na přání! Muzejní kavárna nabízí až 50 druhů českých vín! Vstupné dobrovolné. Těšíme se na Vás! (Regionální muzeum Mělník)

EHD v Poličce = prohlídka Národní kulturní památky, restaurování, bádaní i legenda o loupeživém rytí

3. 9. 2020 - Zdarma navštívíte Národní kulturní památku, dozvíte se, jakým přínosem je restaurování obrazů i odborného bádání a dozvíte se o skutečném příběhu loupežného rytíře z roku 1512. Dále se dozvíte, co spojuje obrazárnu města Poličky se zahradou Hellbrunn v Salzburgu a Květnou zahradou v Kroměříži. Francie, Itálie nebo Irsko již od roku 1984 každým rokem slaví tento svátek, jehož cílem je posílení historického povědomí, chránění památek a národního kulturního dědictví. Od roku 1991 jej slaví i Česká republika. Dny evropského dědictví, zkráceně EHD, jsou společná aktivita Rady Evropy a Evropské komise. Každoročně se koná v září a to v mnoha městech a obcích po celé Evropě, zemích, které přistoupily k Evropské kulturní konvenci. Využijte svátku všech památek k návštěvě toho, co nabízí město Polička. V letošním roce byly vyhlášeny dny EHD v termínu od 12. do 20. 9. 2020 s tématem jsou Památky a vzdělávání. Poličské muzeum návštěvníkům nabízí ve dnech 12. a 13. 9. 2020 zdarma návštěvu interaktivně pojatých expozic Centra Bohuslava Martinů, které jsou tím správným místem pro zábavu i poznání. „Muzea mají významná díla, doklady minulosti získávat do svých sbírek, řádně je ošetřovat, zpracovávat, evidovat a prezentovat. Kromě odborné činnosti mají muzea naplňovat především vzdělávací a popularizační činnost. Pojďte se s námi proto pobavit, zakládat město, dobově se odívat, poznávat historii, zařadit se mezi poličské ostrostřelce, smlouvat na tržišti a nasát atmosféru života minulého století v tvorbě Bohuslava Martinů. Vstupte s do světa křehké a barevné krásy v expozici horáckého skla. Vyzkoušejte si znalosti historie nebo umění zpěvu v lavicích školní třídy, kde se učil malý Bohuslav Martinů,“ zve kurátorka akce Alena Zavoralová. Ve dnech 19. a 20. 9. 2020 nabízí muzeum zdarma prohlídku národní kulturní památky barokní radnice v Poličce. Návštěvníci se obeznámí se s přínosem restaurování obrazů i odborného bádání a dozví se o skutečném příběhu loupežného rytíře z roku 1512, jenž je zachycen na barokním obraze sv. Barbory, patronky Dobré smrti. Dále se dozví, co spojuje obrazárnu města Poličky se zahradou Hellbrunn v Salzburgu a Květnou zahradou v Kroměříži. Odpověď najdou na portrétu arcibiskupa Marka Sitticha z Hohenemsu s výjevem zvaným Mezi chrámem Slunce a zahradou Saturnovou. „Slavný rakouský rod vlastnil Hohenemsů též zámek Bystré u Poličky. Arcibiskup salcburský Mark Sittich IV. z Hohenemsu ukazuje na obraz hlavního salcburského dómu, který nechal budovat. Obraz má zlatý rám a jeho poselství můžeme chápat jako chrám Slunce, tedy Krista. V pozadí je druhý obraz, který má černý rám a je označován za zahradu Saturnovu. Renesanční šlechta budovala reprezentační sídla a letohrádky se zahradami. Na předměstí Salcburku nechal pan arcibiskup vybudovat dodnes dochovaný Hellbrunn. Kromě letohrádku s geometrickou květnou zahradou a vodními plochami zde byly i mechanické vodní hrátky, pohyblivé sochy a umělé jeskyně. V Salcburku vykonával duchovní službu i pozdější olomoucký arcibiskup Karel z Lichtenštejna, který ve svém sídle v Kroměříži vybudoval obdobné zahrady, které jsou dnes památkou UNESCO,“ uvádí kunsthistorik muzea PhDr. David Junek. „Díky restaurování obrazů i odborného bádání se můžete dozvědět o skutečném příběhu kloupežného rytíře z roku 1512, jenž je zachycen na barokním obraze sv. Barbory, patronky Dobré smrti. Můžeme zjistit, co znamená polopostava muže u nohou sv. Barbory? Díky restaurování a odbornému bádání ano. Při restaurování v roce 1990 vyniknul na zádech nahé mužské polopostavy předmět protáhleného klínovitého tvaru. Restaurování také projasnilo doposud temný horizont se zlomeným kůlem. To nás přivádí k historické události doložené Starými letopisy českými k roku 1512 v Praze a později popularizované v Hájkově Kronice české. Loupežný rytíř Chlévec byl odsouzen k naražení na kůl, ale nezemřel, v noci se s ním kůl zlámal a on se doplazil k faře u sv. Benedikta na Hradčanech, kde se mu dostalo rozhřešení. Na otázku kněze, kterak se mu dostalo té milosti, že nezemřel bez rozhřešení, odpověděl, že se každý den modlil ke sv. Barboře. Podrobnosti se můžete dozvědět v muzejní brožuře "Příběh z obrazu sv. Barbory, aneb - kdo je ten muž na obraze?, vydané k 500. výročí události v roce 2012,“ dodává. Pojďte bádat a slavit. Dveře muzea jsou pro vás otevřeny od 9.00 do 16.00 hodin. (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139  


COMMERCIAL TRUCK TOWING