Aktuality

Tajemství a kouzlo pestrobarevných kostiček

12. 12. 2017 - Dne 25. ledna se uskuteční přednáška Ing. Arch. Petra Šimra, autora výstavy Svět kostiček. Představí svou vlastní tvorbu, osvětlí slovníček pojmů kostkařů “AFOLů“ – dospělých fanoušků Lego kostek (The Adult Fan of Lego) a představí světové legaře. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)

Svět kostiček®

12. 12. 2017 - Vernisáží 17. ledna začíná výstava exponátů ze světově proslulé stavebnice, která si získala srdce dětí i dospělých. Představí část rozsáhlé sbírky továrních lego setů a část vlastní „MOC“ (My Own Creation – má vlastní tvorba) tvorby Ing. Arch. Petra Šimra ("Peesko"). Výstava nabídne filmovou tvorbu stavebnice, diorama lego technic, MOC vlaky Peesko, ale také Duplo vláčkodráhu a dětský koutek s Duplo stolky a kostkami nebo lego classic stolem. Výstava potrvá do 4. března. (Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)

Banát, život našich krajanů

7. 12. 2017 - Banát, život našich krajanů 2. 12. – 2. 2. 2018 Fotograf na volné noze, třešťský rodák David Tesař přivezl z rumunského Banátu kolekci fotografií přibližujících život krajanů, kteří před dvěma stovkami let odešli tisíc kilometrů směrem na jih, aby zde zkultivovali krajinu a založili nové domovy. Výstava je osobitým autorovým pohledem na romantickou krajinu Banátu, ale především zprostředkovává fascinující setkání s tamní komunitou Čechů, jejich kulturou a stále živými tradicemi. Češi se do Banátu stěhovali v první polovině 19. století v několika vlnách, káceli lesy a zakládali vesnice – Eibentál, Bígr, Rovensko, Gerník, Šumice, Svatou Helenu, Svatou Alžbětu. Přidělených 13 jiter půdy po vymýcení užívali jako pastviny a pole, stavěli grunty a stále si udržovali původní tradice. Dnes je tato část Rumunska místem, které láká téměř nedotčenou přírodou, ale i překvapivými kontrasty starého světa, jež se překotně potkává s novým. Žijí zde stále Češi, ale vesnice se rychlým tempem vysídlují, populace stárne a je otázkou, zda se s touto ryze českou komunitou potkáme i za pár let. Výstava bude zahájena 1. prosince a potrvá do 2. února 2018. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť)

Vánoce s telčským betlémem

7. 12. 2017 - Vánoce s telčským betlémem 2. 12. – 31. 12. 2017 Rok se s rokem sešel a čekají nás opět Vánoce. Je již tradicí mnoha telčských obyvatel navštívit v čase adventu a během vánočních svátků betlém manželů Vostrých v muzeu. Betlém manželé Vostří postavili ve druhé polovině 19. století. Pan Vostrý byl knihtiskař, a tak nejsnáze dostupným materiálem mu byl papír. Kulisy betlému a nepohyblivé figurky jsou z papírmaše, tj. z roztrhaných kousků papíru nebo z papírové kašovité směsi zpevněné lepící složkou. Již manželé Vostří v době adventu umožňovali zhlédnutí betlému za malý poplatek. Betlém je mechanický, pohyblivý. Původně byl poháněný ručně, klikou. V současné době je celý mechanismus rozpohybován malým elektrickým motorem. V roce 1908 byl betlém zakoupen do muzea, které bylo umístěno v bývalé jezuitské koleji. Po přestěhování muzea do zámeckého purkrabství byl betlém instalován v justičním sále, později se betlém spolu s muzeem přestěhoval do prvního patra jižního křídla zámku. V provozu byl až do roku 2008, kdy jej rozebral a odborně restauroval panem Kamilem Andresem z Třebechovic pod Orebem. V roce 2011 byl betlém znovu instalován v muzeu a dělá radost nejenom dětem, ale i dospělým. Ke konci roku 2018 má muzeum z prostor na zámku výpověď. Čeká nás velké balení a stěhování. Muzeum bude nějaký čas fungovat v provizorním režimu, po letech opět v bývalé jezuitské koleji. Betlém manželů Vostrých bude rozebrán a uložen v depozitáři. Na jak dlouho to bude, není v této chvíli jasné. Jisté však je, že během letošního adventu a Vánoc bude na delší čas poslední možnost betlém zhlédnout. A tak se přijďte potěšit naším betlémem, dokud je to možné. Otevřeno bude o adventních sobotách a nedělích od 10 do 15 hodin, tj.: 2. – 3. prosince 9. – 10. prosince 16. – 17. prosince a během vánočních svátků 24. prosince 13 – 15 hodin 25. – 31. prosince 10 – 15 hodin (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Z dálek do muzea

7. 12. 2017 - Z dalekých cest do muzea Unikátní sbírka cizokrajných předmětů ve sbírce Muzea Vysočiny Jihlava V depozitářích Muzea Vysočiny Jihlava jsou uloženy tisíce předmětů. Jen nepatrná část z nich má exotický původ, pochází z dálek, o kterých mnozí z nás jen sní. Přicestovaly k nám ze Středozemí, zemí Orientu, Číny, Japonska, Malajsie i Šalomounových ostrovů. Výstava Z dalekých cest do muzea není jen prezentací unikátní kolekce cizokrajných předmětů, ale i výsledkem muzejní práce. Po spletitém bádání v prvotních evidenčních knihách se nám podařilo poodhalit tajemství, komu dříve patřily, a za spolupráce s odborníky z Národní galerie v Praze a Náprstkova muzea upřesnit jejich identifikaci. Návštěvníci budou mít možnost si poprvé prohlédnout šípy, oštěpy, dýky, rybářské nástrahy, sošky i ozdoby domorodců z nejpočetněji zastoupené oblasti Šalomounových ostrovů. K vidění budou nádherné čínské malby na hedvábí, necuke – miniaturní řezba z Japonska, arabské sandály do veřejných lázní, cuba – záštita samurajského meče či výzbroj perského válečníka. Kuriozitou výstavy a zároveň nejstaršími sbírkovými předměty jsou egyptské hrobové figurky a fragment tzv. kartonážového dílu, které se pokládaly na mumie jako ozdoby, potažmo jako symboly magické ochrany. Jejich stáří se datuje na Pozdní dobu (747–332 př. n. l.) až Ptolemaiovskou dobu (332–30 př. n. l.). Většina předmětů byla z dobrodružných cest přivezena v 19. století. Ptáte-li se, jak Češi cestovali před více jak sto lety po světě, pak vám doprovodné texty hodně napoví. Kromě toho získáte informace o cestovatelích, známých památkách a přečtete si úryvky z cestovních deníků. Pro malé zvídavé milovníky suvenýrů a dobrodružství a jejich doprovod bude na pokladně muzea připraven Cestovatelský a sběratelský zápisník muzejní lektorky Mgr. Silvie Čermákové. Na muzejní výpravu cestami dávných obchodníků a po nich i prvních cestovatelů tak získáte zábavného a spolehlivého průvodce a společníka, se kterým se na cestě hedvábnou stezkou a ještě dál neztratíte. Výstava je k vidění od 7. prosince 2017 až do 28. ledna 2018. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Photographia Natura 2017

7. 12. 2017 - Výsledky fotosoutěže Photographia Natura 2017 Tématem čtrnáctého ročníku fotosoutěže pořádané Muzeem Vysočiny Jihlava byly „Linie v krajině“. Do uzávěrky jsme obdrželi 240 soutěžních fotografií od 40 autorů nejen z regionu, ale i z řady míst celé republiky. Z toho bylo 22 studentských a 17 žákovských snímků. V pátek 1. prosince 2017 se uskutečnila vernisáž výstavy 76 vybraných fotografií, během níž proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání cen autorům nejlépe hodnocených snímků. V hlavní kategorii zvítězil snímek „Krajina cik cak“ od Jaroslava Hedbávného z Třebíče, který je také autorem snímku s názvem „Šardické biopásy 3“, jenž za třetí místo získal pomyslnou bronzovou medaili. Druhé místo získala fotografie jihlavského fotografa Marka Musila „Moravské vlnobití“. Ve studentské kategorii zvítězil snímek „Doma 2“ od Kateřiny Gorbové, studentky SUŠ Ostrava (bydlištěm z Jistebníku) a v žákovské kategorii první místo obsadil snímek „Balíková sezóna“ Ondřeje Hály, žáka 5. třídy ZŠ z Havlíčkova Brodu. Všichni jmenovaní obdrželi ceny, které kromě Muzea Vysočiny Jihlava věnoval i Kraj Vysočina a firma Mitech s r. o. Jihlava. Vítězům soutěže osobně blahopřál a k účastníkům vernisáže promluvil vedoucí odboru kultury Kraje Vysočina Ing. Ladislav Seidl. Výstava bude v našem muzeu otevřena do 29. ledna 2018, následně bude zapůjčena do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Vánoční tradice a zvyky v Evropě

7. 12. 2017 - Vánoční tradice a zvyky v Evropě S blížícím se koncem roku si většina lidí uvědomuje nejen neuvěřitelnou rychlost času, ale i to krásnější, co k různým obdobím odnepaměti náleží. Máme na mysli tradice, jejichž síla a kouzlo je právě v tom, že k životu prostě patří. Je na každém, zda se k nim hlásí a jak je dodržuje. V naší zemi jsou tradiční hlavně křesťanské Vánoce s Ježíškem, stromečkem, betlémy, někde Vánoce s Ježíškem a místy jen Vánoce s nadílkou. Jiný kraj, jiný mrav. S tím, jak to chodí v ostatních zemích celé Evropy, se letos mohou návštěvníci seznámit v jihlavském muzeu. Ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Šumperku připravily muzejní výtvarnice Alena Žahourková a Sylva Holendová výstavu, kde je možné se o typických tradicích jiných zemí dočíst a ledacos konkrétního si prohlédnout. Proč třeba v Anglii připravují děti na krb punčochy, v Polsku dávají za okno seno a v Chorvatsku je na Štědrý večer na stole osení? A v které zemi a proč musí být u dveří miska s vodou pro velbloudy a spoustu dalších zajímavostí se dozvíte na výstavě Vánoční tradice a zvyky v Evropě, která je přístupná v Muzeu Vysočiny Jihlava na Masarykově nám. 57/58 od 1. prosince 2017 do 7. ledna 2018. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Výstava Zima na Rýmařovsku

28. 11. 2017 - Městské muzeum Rýmařov vás zve na zahájení výstavy z cyklu Z muzejního depozitáře, tentokrát na téma Zima na Rýmařovsku v komorním prostoru galerie Pranýř ve čtvrtek 7. prosince 2017 v 17 hodin. Můžete se těšit na mimořádné fotografie a předměty týkající se tuhých a dlouhých zim na Rýmařovsku stejně jako vánočních svátků. Smyslem výstavy je ukázat předměty, jež jsou součástí muzejních sbírek, ve stálé expozici však z důvodů prostorových a z důvodů ochrany předmětů být dlouhodobě vystaveny nemohou. Výstava potrvá v termínu od 7. prosince do 28. ledna. (Městské muzeum Rýmařov)

Výstava Malovaný porcelán

28. 11. 2017 - Městské muzeum Rýmařov vás zve na vernisáž výstavy, která se uskuteční ve čtvrtek 7. prosince 2017 v 17 hodin. Slavnostně zahájíme výstavu Malovaný porcelán, která představí fenomén polského ručně malovaného porcelánu. Výstava v Galerii Octopus vznikla ve spolupráci s Muzeem Wsi Opolskiej w Opolu a proběhne v rámci projektu „Kulturní sblížení“, který je spolufinancován z fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd a městem Rýmařov. K vidění bude až do ledna, a to do 28. ledna 2017. (Městské muzeum Rýmařov)

Tvořivé dílny „Novoročenky zdobené knihařskými tlačítky“

20. 11. 2017 - Přijďte do Muzea klasického knihařství v Rožďalovicích na tvořivé dílny, kde si vyrobíte přáníčko zdobené otisky historických knihařských tlačítek. Je to doprovodný program výstavy „Kniha jako blahopřání“. Dílny proběhnou v několika termínech – v pátek 1.prosince 2017 od 16:00, v sobotu 2.prosince 2017 od 10:30, ve středu 27.prosince 2017 od 10:30 a 13:30. Doba trvání cca 2 hodiny, cena pro jednoho účastníka 150 Kč. Vhodné i pro děti od 8 let, do 15 let v doprovodu dospělého. Prosíme o přihlášení zájemců předem na kontakty muzea. Skupiny 4-8 lidí si mohou i jiný vhodný termín dohodnout individuálně. ()

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139  


COMMERCIAL TRUCK TOWING