Aktuality

Černobílé Valéry

2. 5. 2013 - Srdečně Vás zveme na výstavu Černobílé valéry, celostátní soutěže černobílé fotografie O cenu Jaroslava Němce. Vernisáž se bude konat v sobotu 4. května 2013 od 15:00 v Městském muzeu Rýmařov. Výstava potrvá do 28. května. (Městské muzeum Rýmařov)

Muzejní a galerijní noc 2013

29. 4. 2013 - Projekt Porta Culturae ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Jihlava a Oblastní galerií v Jihlavě pořádá v pátek 24. května 2013 od 17:00 do 22:00 Muzejní a galerijní noc 2013. Letošní Muzejní noc je úzce provázána s právě probíhající výstavou Romantická zastavení aneb střípky z módní historie. Výstavou mapující módu a odívání z období od konce 19. do čtyřicátých let 20. století provedou její kurátorky – členky Klubu panenek. Historii textilních manufaktur regionu Waldviertel v přednášce představí dr. Gesine Maria „Gexi“ Tostmann z Rakouska. Tato dáma se dlouhodobě věnuje historii odívání, je autorkou řady publikací a mimo to provozuje úspěšnou firmu vyrábějící tradiční rakouský oděv, tzv. dirndl. Návštěvníci se rozhodně mohou těšit na úryvky ze známého muzikálu Noc na Karlštejně, kterým nás v originálním podání a v kouzelných divadelních kostýmech potěší zástupci Divadelního spolku Karla Čapka a Skupiny historie, tance a šermu Hebrix z Třeště. V 19:30 bude slavnostní vernisáží zahájena naprosto mimořádná mezinárodní výstava surrealistické skupiny Stir-up a jejich hostů s názvem „Všichni jsme stvořeni z lásky“. Se svými výtvarnými díly se této výstavy účastní 39 umělců z dvanácti zemí. S etnografkou Muzea Vysočiny Jihlava PhDr. Danou Novákovou se v Malovaném sále budeme od 20:00 zabývat historií odívání v přednášce „Šaty dělaj člověka, člověk dělá šaty aneb co oblékali naši předkové“. V prostoru Masarykova náměstí bude umístěn stan, ve kterém budou v režii Společenství ohně a šermu Ad Infinitum probíhat rozličné středověké hry a dětmi velmi oblíbené malování obličeje. Oblastní Galerie Vysočiny v Jihlavě přispívá k Muzejní a galerijní noci neméně zajímavým programem. Lákavou nabídkou je jistě i podvečerní či večerní návštěva vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba Většího, Domu Gustava Mahlera a v případě příznivého počasí i pozorování noční oblohy velkými dalekohledy z brány Matky Boží. Muzejní a galerijní noc 2013 tradičně zakončí ve 21:30 na Masarykově náměstí ohňová show Společenství ohně a šermu Ad Infinitum z Polné. A na závěr ještě upozornění – vstup do všech výše zmiňovaných objektů je zdarma! (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Šikovné ruce žen - Horácká výšivka

8. 4. 2013 - Lidová výšivka stejně jako lidová píseň nebo tanec je výrazným projevem lidového umění. Pro horácký kroj je charakteristická bílá výšivka na bílém podkladu. Mezi nejzdobněji vyšívané výrobky patřily pleny a zástěry. Vyšívačky nacházely inspiraci v přírodě, motivy byly především rostlinné - různé květiny, větvičky, snítky rozmarýnu… Svůj vývojový základ měl horácký kroj v první polovině 18. století. Od té doby procházel různými proměnami až do svého zániku v letech 1879 až 1890. Zájem o kroj byl obnoven díky národopisným pracovníkům v čele s učitelkou Marií Krejčů. Jejich činnost byla podnícena celonárodním národopisným hnutím na konci 19. století, kdy se zdálo, že hrozí zánik české národní svébytnosti. Vyvrcholením těchto snah byla Národopisná výstava v roce 1895. I později se ženy v Telči scházely a horácký kroj šily a vyšívaly, a to i za 2. světové války, kdy potřeba národního sebeuvědomění opět ožívala. V druhé polovině 20. století tato aktivita pokračovala a pokračuje i nadále. Výstava, která vznikla ve spolupráci s Muzejním spolkem v Telči, připomíná snahu o obnovu horáckého kroje i fakt, že v tomto regionu jsou stále ženy, které tradici horácké výšivky udržují. Výstava v telčském muzeu potrvá od 10. dubna do 26. května. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Romantická zastavení aneb střípky z módní historie

8. 4. 2013 - V polovině dubna se veřejnosti představí „Klub panenek“ se svojí další výstavou. Vedle panenek a medvídků sbírají členky také staré oděvy, které následně opravují a renovují. Tyto skvosty budou k vidění na výstavě „Romantická zastavení aneb střípky z módní historie“. Návštěvníci budou obeznámeni s módou od konce 19. století do poloviny čtyřicátých let 20. století. Oděv z období doznívání romantismu se vyznačoval těsným oblečením podtrhujícím ženskost. Secese přinesla do odívání nádherné květinové a geometrické motivy. 20. léta 20. století se vyznačovala nástupem tzv. „chlapeckého stylu“ a návrat k ženskosti pak nastává v letech třicátých. I když se móda netýká pouze žen, budou k vidění především dámské oděvy a nahlédneme i do dětského šatníku. S módou oděvů je nerozlučně spjata i móda doplňků, které byly nedílnou součástí garderoby. Pokud budeme troufalí a nahlédneme pod sukně dam, uvidíme košilky, spodničky, kombiné, a také různé punčochy - jemné hedvábné či háčkované. Z dalších doplňků nelze zapomenout na klobouky, které se podle období vyznačovaly různou velikostí a zdobením, dále rukavice, kabelky, slunečníky, vějíře, šály či různé přehozy kolem krku. I když móda mnohdy nebyla zcela pohodlná, vždy byla krásná a elegantní. Výstava bude za přítomnosti autorek zahájena vernisáží ve čtvrtek 11. dubna v 17 hodin. 24. května se v rámci Muzejní a galerijní noci 2013 bude konat komentovaná prohlídka výstavy s jednou z autorek s paní Alenou Zemanovou. Výstava v prostorách výstavního sálu potrvá do 16. června. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Sdílení prostoru

27. 3. 2013 - Občanské sdružení Octopus Rýmařov a Městské muzeum Rýmařov si Vás dovolují pozvat na výstavu Sdílení prostoru. Jedná se o výstavu rotokaligrafií, kreseb a objektů Pavla Herynka a obrazů a kreseb Jiřího Krtičky. Vernisáž proběhne v sobotu 6. dubna 2013 v 16 hodin. Úvodní slovo pronese Miroslav Koval. (Městské muzeum Rýmařov)

Jiné rozměry vnímání

26. 3. 2013 - Na jarní měsíce jsme do muzejní kavárny připravili výstavu s názvem „Jiné rozměry vnímání“. Tato prezentace ukazuje nový trend v tvorbě Pavla Bezděčky – zachycení snů a představ prostřednictvím fantaskních kreací. Autor se nechává ovlivnit zejména surrealismem, expresionismem, piktorialismem i dadaismem. Na svých fotografiích pracuje s reálnými objekty i s naprostou abstrakcí, jen výjimečně sahá po fotomontáži. Mnohé příběhy, jež vytvořil, nepostrádají (někdy až černý) humor. Dojem z obrázků pak umocňuje zvláštní styl psaní popisků, který diváka zdrží, ale zaujme. Některá takto dříve vytvořená dílka uplatnil jako host na výstavách české surrealistické výtvarné skupiny STIR UP, později i v samostatných autorských výstavách (např. Mohelno – galerie Čertův ocas, 2012; Uherský Brod – galerie Panský dům, 2013). Výstava Pavla Bezděčky „Jiné rozměry vnímání“ bude v prostorách Kavárny Muzeum otevřena od 8. 4. do 9. 6. 2013. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Libor Obršlik: Krajiny a Kytice

12. 3. 2013 - Muzeum Vysočiny Jihlava pořádá v termínu od 22. března do 19. května 2013 výstavu obrazů jihlavského autora Libora Obršlika. Umělec se prezentuje svými novými díly inspirovanými básněmi a baladami Karla Jaromíra Erbena Kytice a Karla Hynka Máchy Máj. Libor Obršlik není autor veřejnosti neznámý, v Jihlavě se před padesáti lety narodil a v Jihlavě také žije a tvoří. Je autodidakt, zabývá se různými malířskými styly a technikami. Profesně se výtvarné práci věnuje od roku 1996. Postupem času získal řemeslnou zručnost, kterou stále zdokonaluje. Je autorem mnoha obrazů moderních kompozic, inspirací mu byl například souboj dobra a zla či věčný protiklad - nebe a peklo. Jeho oblíbeným námětem je také dívka a žena v různých podobách. V současnosti se zabývá většími formáty obrazů s náměty ze života se všemi jeho radostmi a strastmi. Autor se rovněž věnuje malbě krajiny, a to většinou Vysočiny. Rád maluje místa, která navštívil a která mu přirostla k srdci nebo ho jinak oslovila. Má za sebou několik desítek samostatných výstav, poslední byly v roce 2012 v Městském kulturním středisku v Kyjově a v Galerii v Suterénu Horáckého divadla Jihlava. Z olejomaleb Libora Obršlika vyzařuje pozitivní energie, kterou by rád přenesl i na návštěvníky výstavy v jihlavském muzeu. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Výstava obrazů \"Havrana\" Smýkala a fotografií Andreje Čuláka

23. 2. 2013 - Sdružení OCTOPUS a Městské muzeum Rýmařov Vás zvou na výstavu obrazů „Havrana“ Smýkala z Brna a fotografií Andreje Čuláka z Hlohovce. Vernisáž proběhne v sobotu 2. března 2013 v 16 hodin s úvodním slovem Emira Chaliho a hudebním doprovodem Darrena Eve. (Městské muzeum Rýmařov)

Fragmenty aneb nulou nelze dělit

19. 2. 2013 - Fragmenty jsou výstavou, která prezentuje práci studentů ateliéru Design a vizuální komunikace ze Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín. Hlavním motivem této výstavy je světlo a jeho nosič. Studenti navrhují a vyrábějí svítidla a světelné instalace a stávají se tak světlonoši, bytostmi, které osvětlují temnotu a ukazují cestu. Se světlem, stínem a prostorem si hrají v různých variantách materiálů, velikostí i technických prostředků. V rámci práce designéra nachází studenti tvarosloví objektů a instalací, které se na této výstavě představí na 12 grafických plakátech. Výstava mapuje část tvůrčího úsilí studentů ateliéru, který nedávno prošel změnou názvu. Z původního ateliéru Výstavnictví a prostorová tvorba se stal ateliér Design a vizuální komunikace, který více vypovídá o aktuální náplni ateliéru. Ateliér se zaměřuje na design předmětů určených do interiérů i exteriéru (nábytek, svítidla, mísy, doplňky), počítačovou a 3D grafiku, obalový design (soutěž Mladý obal) a volnou tvorbou v médiích grafiky, sochy a instalace, videa a animace. Studentské práce z tohoto ateliéru jste mohli v posledních letech vidět na výstavách školy i ateliéru v Jihlavě (OGV, KÚ, City Park) i jinde na Vysočině (Havlíčkův Brod, Humpolec, Pelhřimov), v Brně (Mezzanine), v Praze (DOX), na Designbloku v Praze, na Mobitexu (BVV Brno). Naši absolventi úspěšně pokračují na vysokých výtvarných školách v Brně (FaVU VUT), Zlíně (FMK UTB), Plzni (UUD ZČU) a Ostravě (FU OU). Na výstavě v prostorách Kavárny Muzeum můžete vidět například plstěné svítidlo vycházející z renesančních límců, krystalický svícen na svíčky z lité keramiky nebo ekologické svítidlo vyrobené z hliníkových plechů z tiskárny, vizualizace návrhů svítidel ze skla nebo architektonické modely z kartonu. Všechny artefakty budou představeny formou plakátů prezentujících jednotlivé práce. Slavnostní vernisáž se koná v úterý 19. února v 18 hodin. Výstavu uvede MgA. Andrea Demek, pod jejímž vedením většina vystavovaných prací vznikla. Hudební doprovod zajistí Martin Sedlák a spol. Výstava potrvá do 7. dubna. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Příběh lidí janušovské špulkárny před rokem 1946

5. 2. 2013 - Městské muzeum Rýmařov Vás srdečně zve na výstavu „ Příběh lidí janušovské špulkárny před rokem 1946“. Budou vystaveny předměty, které byly v minulém roce nalezeny v tajné skrýši při bourání budovy bývalé špulkárny v Janušově u Rýmařova. Výstavu můžete zhlédnout v galerii Pranýř od 21. února (vernisáž v 16 hodin) do 27. března 2013. (Městské muzeum Rýmařov)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138  


COMMERCIAL TRUCK TOWING