Aktuality

MUZEUM TO ROZJÍŽDÍ! POZNATKY A ZÁŽITKY VOZÍ DO ŠKOL A ŠKOLEK V OKOLÍ

14. 10. 2021 - V této nesnadné době, kdy je pohyb školních skupin omezený a žáci tak přichází o zážitky a hravé učení, které jim poličské muzeum pravidelně poskytovalo formou výstav a vzdělávacích programů, rozhodli jsme se pro neobvyklý krok. Přibližujeme žákům témata z historie a umění, a to tak, že je přivezeme přímo k nim! „Dlouhodobým cílem našeho muzea je přiblížit žákům a studentům různá témata, a to prostřednictvím interaktivních výstav a speciálních vzdělávacích programů. Přestože uplynulé období spojené s Covid-19 změnilo mnohé, svého cíle se chceme držet i nadále,“ uvádí autorka projektu a ředitelka muzea Mgr. Pavla Juklová. Stálo to nemálo úsilí a týmového ducha, ale nakonec se vše podařilo a interaktivní mobilní programy do škol a školek se doslova rozjely do okolí. Prvním programem byl Pravěk v ruce spolu s Hliněnou dílnou. ZŠ Telecí byla dle svých slov velmi spokojena a program vyhodnotila jako přínosný i v rámci Školních vzdělávacích programů (ŠVP) a šablon. A jak projekt vznikal? Při výběru témat se vycházelo z pestrosti muzejních sbírek a zároveň bylo zohledněno jejich uplatnění ve ŠVP, aby byly přínosem a doplnily probíranou látku. První tři pilotní programy jsou zaměřeny na historii a umění a je možné je doplnit tvořivou dílnou. Program je vytvořen pro každou cílovou skupinu (děti MŠ, žáky I. a II. stupně ZŠ), liší se rozsahem informací i volbou výukových metod a je tak přizpůsoben úrovni znalostí a schopností žáků různého věku. Realizace a vedení programů se ujali zkušení muzejní lektoři s dlouholetou praxí. „Základ celého projektu tvoří již zmíněné muzejní sbírky, které mohou vyprávět, umí dokreslit historické události, přiblížit osobnosti našich dějin nebo jsou názornou ukázkou zručnosti a dovednosti našich předků. Dalším důležitým prvkem je aktivní poznávání podpořené volbou výukových metod, které staví na interakci, osobním prožitku a přímém kontaktu s vybranými předměty. Zejména hra a tvořivý přístup pak otevírají přirozenou cestu ke vzdělání,“ popisuje projekt lektorka Mgr. Simona Valachová. Více informací a nabídku programů naleznete na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Prodejní Retro bazar

13. 10. 2021 - Srdečně zveme všechny obdivovatele krásných kousků na tradiční říjnový prodejní Retro bazar ze sbírek muzea. V nabídce móda a doplňky, starožitný porcelán, stolní textil a další. Vše z období 1900-1940. Muzeum Kouzlo starých časů, Valdštejnská 150/4, Praha 1. (Muzeum Kouzlo starých časů)

Odpoledne s Albatrosem

11. 10. 2021 - Světem komiksu provádí Jiří Grus Workshopy v rámci výstavy Město jako přízrak / Pražské inspirace Jaroslava Foglara. Tvorba komiksu s výtvarníkem, ilustrátorem a komiksovým kreslířem Jiřím Grusem. Rezervace na: stinadla@muzeumprahy.cz nutná. Workshopy probíhají v sobotu 16.10. od 14:00 do 15:30 a druhý začíná v 16:00 a končí v 17:30. Věkové určení: 8–14 let Vstup je zdarma v rámci vstupného do objektu. (Dům U Zlatého prstenu)

Mezinárodní den archeologie

6. 10. 2021 - Vypravte se na dobrodružnou cestu s archeologií do středověku. V Zámeckém areálu Ctěnice jsou připraveny workshopy pro malé i velké, komentované prohlídky expozice o pravěku Vinoře, začátky v 10.00, 11.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hod. V Domě U Zlatého prstenu (Týnská 6, Praha 1 – Staré Město) na návštěvníky čekají komentované prohlídky expozice Praha Karla IV. – středověké město, začátky v 11.00 a ve 14:00 hodin. Více naleznete na: www.muzeumprahy.cz (Muzeum zámecký areál Ctěnice)

Světový den zvířat – Náš miláček

6. 10. 2021 - 10. 10. / NE / 9.00–16.00 / V rámci výstavy drobného zvířectva, kterou pořádá Český svaz chovatelů Ústí nad Labem, budou k vidění kočky, exotické ptactvo, holubi, drobní hlodavci a morčata, apod. (Muzeum města Ústí nad Labem)

Svátek 28. září 2021 strávený skládáním hlavolamů, procházkou po hradbách či výstupem do Rodné světn

23. 9. 2021 - Město Polička vám nejen ve svátek nabídne to nejlepší ze svých atraktivit. Navštívit můžete rodnou světničku slavného hudebního skladatele ve věži kostela sv. Jakuba ve výšce 36m, část městských hradeb obepínají historické jádro města nebo interaktivní hernu pro děti i hravé dospělé. Na výstavě HRÁTNICE aneb Hravá radnice na vás čekají skládačky, hlavolamy, kvízy i dovednostní hry všeho druhu. Originální truhlářské exponáty slibují zábavu pro malé, větší i velké. Můžete si zahrát například minigolf, domino či kuželky. Z dílů postavit lomený oblouk, pyramidu nebo pravěkou nádobu. Trpělivost prověříte při sestavování pohádkového orloje, taktiku u bitvy lodí, spolupráci u balancovníku a vědomosti u mapy světa. Jestliže patříte mezi milovníky moderního umění, pak je nově otevřená výstava 14 v Poličce to pravé pro vás. Název odkazuje na počet umělců, jejichž díla jsou v Poličce vystavena. Jsou to Vojtěch Donát, Pavel Herynek, Magdalena Jílková, Markéta Kolářová, Ivana Machová, Jana Paulíčková Vlčková, Ludmila Pillmayerová , Marek Rejent, Zbyšek Sion, Martin Šmíd, Veronika Šrek Bromová, Jan Štěpánek, Jiří Štourač a Miroslava Zychová. Navštívit můžete mimo jiné i stále expozice a vrátit se tak třeba do středověku, vyzkoušet si tíhu brnění nebo si obléknout historické kostýmy. Vystřelit z laserové pušky nebo zkusit odměřit loket plátna. Autentičnost výletu do historie podtrhne vystoupání na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradební zeď má úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, je až 8 m vysoká, zpevněná 19 půlválcovými do města otevřenými baštami. Pokud patříte spíše mezi milovníky výšek a rozhleden, neváhejte vystoupat 194 schodů přímo do rodné světničky nejslavnějšího poličského rodáka a hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Ta se nachází ve věži novogotického kostela sv. Jakuba a skýtá krásný výhled na město a okolní krajinu z výšky 36m. Neváhejte a využijte volného dne k načerpnání nových zážitků a vědomostí. Dveře muzea jsou vám otevřena od 9.00 do 16.00 hodin. Více na (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

MUZEUM DO ŠKOL A ŠKOLEK! Bude mobilní a vědomosti přiveze přímo k dětem.

22. 9. 2021 - Naprostou novinku připravuje tento podzim poličské muzeum, které se rozhodlo přiblížit žákům a studentům témata z historie, národopisu či umění, a to prostřednictvím interaktivních výstav a speciálních vzdělávacích programů tím, že je přivezou přímo k nim! „Dlouhodobým cílem našeho muzea je přiblížit žákům a studentům témata z historie, národopisu či umění, a to prostřednictvím interaktivních výstav a speciálních vzdělávacích programů. Přestože uplynulé období spojené s Covid-19 změnilo mnohé, svého cíle se chceme držet i nadále. Proto tento podzim přicházíme s unikátním mobilním projektem MUZEUM DO ŠKOL A ŠKOLEK,“ uvádí autorka projektu a ředitelka muzea Mgr. Pavla Juklová. Při výběru témat se vycházelo z pestrosti muzejních sbírek a zároveň bylo zohledněno jejich uplatnění ve školních vzdělávacích programech, aby byly přínosem a doplnily probíranou látku. První tři pilotní programy jsou zaměřeny na historii a umění. Délka jedné lekce je jedna vyučovací hodina, ale dá se rozšířit na dvě nebo doplnit tvořivou dílnou. Jednotlivá témata jsou zpracována pro mateřské školy, I. stupeň a II. stupeň základních škol. Program je vytvořen pro každou cílovou skupinu, liší se rozsahem informací i volbou výukových metod a je tak přizpůsoben úrovni znalostí a schopností žáků různého věku. „Základ celého projektu tvoří muzejní sbírky, respektive vybrané předměty, které mohou vyprávět, umí dokreslit historické události, přiblížit osobnosti našich dějin nebo jsou názornou ukázkou zručnosti a dovednosti našich předků. Dalším důležitým prvkem je aktivní poznávání podpořené volbou výukových metod, které staví na interakci, osobním prožitku a přímém kontaktu s vybranými předměty. Zejména hra a tvořivý přístup pak otevírají přirozenou cestu ke vzdělání,“ popisuje projekt jeho lektorka Mgr. Simona Valachová. (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

POLIČSKÉ MUZEUM VYDALO NOTOVÉ VYDÁNÍ PÍSNÍ SKLADATELE BOHUSLAVA MARTINŮ

22. 9. 2021 - BOHUSLAV MARTINŮ – PÍSNĚ. Stálo to nemálo úsilí, času a práce, ale nakonec se vše vydařilo. Notové vydání raných písní světově známého hudebního skladatele vydalo u příležitosti 130. výročí skladatelova narození Centrum Bohuslava Martinů při Městském muzeu a galerii Polička. Ve vydání jsou soustředěny písně, které skladatel věnoval pěvkyni, tehdejší hvězdě Národního divadla Olze Valouškové, později provdané Borové. Tyto písně vznikaly jednotlivě, nikoliv jako komplet. „Podle vzpomínek pěvkyně s nimi chodíval k zadnímu vstupu do divadla a čekal na umělkyni, aby jí stydlivě předal svitek notového papíru s věnováním, převázaný červenou stužkou. Pětice písní, které jsou soustředěny ve vydaném albu, vznikla v letech 1910-1911. Tehdy byl Martinů ještě mladým autorem, kompozičně ještě nevyzrálým. O to cennější je možnost nahlédnutí takříkajíc pod pokličku tvůrčího rozvoje Bohuslava Martinů v době uměleckého hledání sebe sama,“ uvádí iniciátorka vydání a muzikoložka poličského muzea Doc. Monika Holá, PhD. „I proto vydáváme písně i s přetištěním jejich rukopisných originálů, obdivovatelé díla Martinů je mohou brát jako zajímavý suvenýr. Chceme ale také samozřejmě, aby noty sloužily též svému určení, tedy hudebnímu přednesu, ať již veřejně, či pro vlastní potěchu a proto jsou samozřejmě nabídnuty i v notovém přepisu. Vydáním neznámých písní Martinů chceme upozornit na obrovskou píli a energii začínajícího skladatele, jenž se přes nepřízeň osudu dokázal postupně prosadit a to nejen v českém, ale celosvětovém srovnání,“ dodává. Slavnostní křest notového vydání proběhl na zahajovacím koncertě Martinů festu 28. 8. 2021 nazvaném Gala Martinů, jeho kmotry se stali první interpreti těchto písní mezzosopranistka Markéta Cukrová a pianista Luděk Šabaka. Notové vydání lze zakoupit v muzeu nebo přes www.cbmpolicka.cz. (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

České středohoří, krajina botanických klenotů

9. 9. 2021 - 14. 9. / ÚT / 17.00 - Botanicky zaměřená přednáška Karla Nepraše doprovází výstavu „Nejkrásnějším pohořím s přírodovědcem Janem Šimrem“. České středohoří patří z botanického hlediska mezi nejrozmanitější území naší republiky. Na docela malém prostoru se tu můžeme seznámit s vonnými teplomilnými třemdavami, vousatými stepními kavyly, zářícími mokřadními prstnatci, endemickými skalními lomikameny či raritními pobřežními drobnokvěty. Není proto divu, že zdejší květena přírodovědně hloubavému Janu Šimrovi učarovala a získala si jej na celý život. V rámci přednášky budou představeny vybrané klenoty rostlinné říše, kterými se při svých toulkách Českým středohořím těšil již Jan Šimr a s nimiž se při troše štěstí může pozorný návštěvník seznámit i dnes. (Muzeum města Ústí nad Labem)

NA 74. UMĚLECKÉM SALONU V POLIČCE VYSTAVÍ SVOJI TVORBU 14 VÝZNAMNÝCH UMĚLCŮ REGIONU

8. 9. 2021 - Letošní výtvarný salon tematicky navazuje na loňský – je zaměřen na současné umělce Poličska. Můžete se těšit na výtvarně rozmanitá díla autorů několika generací, kteří se na Poličsku narodili nebo zde žijí, a jejichž tvorba překračuje regionální hranice. Setkávají se zde výtvarně rozmanitá díla uznávaných autorů několika generací. Název odkazuje na počet umělců, jejichž díla jsou v Poličce vystavena. Jsou to Vojtěch Donát, Pavel Herynek, Magdalena Jílková, Markéta Kolářová, Ivana Machová, Jana Paulíčková Vlčková, Ludmila Pillmayerová , Marek Rejent, Zbyšek Sion, Martin Šmíd, Veronika Šrek Bromová, Jan Štěpánek, Jiří Štourač a Miroslava Zychová. „Tradice Východočeských uměleckých salonů v Poličce započala v roce 1941. Od té doby se na nich představilo více než 700 umělců. Témata salonů se pravidelně obměňovala. Počáteční ročníky představovaly především tradiční krajinomalbu a teprve počátkem 60. let směřoval výběr k živým současným proudům moderního umění. V polovině 70. let došlo – ve snaze vyhnout se cenzuře – k nahrazení kolektivního chápání salonů za výstavy věnované jednomu umělci. Do aktuálních proudů výtvarného umění zamířil salon v roce 1996 „Orbis fictus extractus – nová média v současném umění“. Od r. 2004 byl salon pořádán jako výběr absolventských prací z vysokých uměleckých škol v Praze a Brně. Výroční 70. salon v roce 2017 byl naopak pojat jako výběrové představení dosud vystavujících umělců. Letošní ročník se svým zaměřením vrací k salonům z let 1989 a 1995, spojnicí je místní příslušnost vystavujících výtvarníků,“ uvádí kunsthistorik muzea PhDr. David Junek. Vernisáž proběhne v sobotu 18. září 2021 od 14.00 hodin za účasti autorů ve výstavních sálech muzea. Výstava potrvá do 24. října 2021. (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139  


COMMERCIAL TRUCK TOWING