Aktuality

Ariel v českých zemích

19. 2. 2024 - Jedinečná výstava návštěvníkům představí na ploše 600 m2 anglickou značku motocyklů, která se vyráběla od roku 1898 a od dvacátých let 20. století byla dovážena i do českých zemí. Velká část výstavy je věnována prezentaci konkrétních motocyklů, a to v dosud nevídaném počtu přes 40 kusů. Zájemci se seznámí i s dobovými originály, jako jsou vývěsní cedule, vlajky, součástky a motory či dobové prospekty a fotografie. Výstava „Ariel v českých zemích“ vznikla ve spolupráci s Českým Ariel klubem a zájemci ji mohou navštívit v TMB, Purkyňova 105, v Brně – Králově Poli pouze do 31. března 2024. (Technické muzeum v Brně)

Hledání tajemství ohnivého draka

14. 2. 2024 - beseda s Martinem Hovadem z Klubu českých turistů (Městské muzeum Žamberk)

V rytmu viktoriánské éry

30. 1. 2024 - Expozice se věnuje životnímu stylu vyšších společenských kruhů na konci 19. století. Výstava ze soukromé sbírky historických oděvů a kuriozit. Komentované prohlídky st-ne 10:00-17:00 v každou celou hodinu. Rezervace návštěvy nutná. (Muzeum Kouzlo starých časů)

Poklad z Domoušic aneb Luxus z jihu

18. 1. 2024 - MUZEUM V ŽATCI VYSTAVÍ DALŠÍ POKLAD Na pouhých šest dnů plánuje Regionální muzeum v Žatci vystavit poklad nalezený před časem při detektorovém průzkumu u Domoušic. Jde o unikátní soubor pozlacených opaskových kování byzantinského stylu. Opasek reprezentoval elitní postavení svého majitele v rámci tehdejší společenské hierachie. Kompletní opasek byl vyzdoben více než čtyřiceti kovovými součástkami včetně kování opaskových dírek. Kromě opasku se v depotu z Domoušic nalezl i bronzový pocínovaný závěsek, který byl součástí luxusního ženského náhrdelníku. Podobné ozdoby byly vždy určeny pro ženy tehdejší společenské elity. Jde o první nález takového šperku severně od Alp, neboť podobné závěsky byly dosud známé pouze z nálezů v Chorvatsku a západní Makedonii. Unikátní soubor luxusních předmětů je datován do druhé třetiny 8. století. K domoušickému pokladu patří ještě soubor železných hrotů, patrně součástí vochle, tedy nástroje určeného k pročesávání lněných vláken před spřádáním nití. Opodál byl objeven ještě železný nůž, ale jeho souvislost s pokladem není zcela průkazná. „Výstava s názvem „Poklad z Domoušic aneb Luxus z jihu“ se v žateckém Regionálním muzeu uskuteční ve dnech 13. až 18. února 2024 (úterý – pátek 9:00 – 17:00 s polední přestávkou 12:00 – 12:30), o víkendu 13:00 – 17:00). Ve čtvrtek 15. února ji doplní od 17.00 hodin přednáška dr. Nadi Profantové, vědecké pracovnice Archeologického ústavu Akademie věd v Praze a respektované znalkyně hmotné kultury raného středověku“, přiblížil PhDr. Petr Holodňák, archeolog Regionálního muzea v Žatci. Jednotné vstupné bude 90 Kč za osobu, včetně dětí nad 6 let i seniorů nad 70 let. (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)

Přednáška Poklad z Domoušic

18. 1. 2024 - Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na přednášku Poklad z Domoušic aneb Luxus z jihu , která se uskuteční 15. února 2024 od 17 hodin v hlavní budově muzea, Husova 678 v Žatci. „Přednášet bude PhDr. Naďa Profantová, Csc, vědecká pracovnice Archeologického ústavu Akademie věd v Praze a respektovaná znalkyně hmotné kultury raného středověku. Na přednášku platí jednotné vstupné 90 Kč za osobu, včetně dětí nad 6 let i seniorů nad 70 let. Po jejím skončení bude možnost prohlédnout si stejnojmennou výstavu“, pozval PhDr. Petr Holodňák, archeolog RM Žatci. Poklad nalezený před časem při detektorovém průzkumu u Domoušic. Jde o unikátní soubor pozlacených opaskových kování byzantinského stylu. Opasek reprezentoval elitní postavení svého majitele v rámci tehdejší společenské hierachie. Kompletní opasek byl vyzdoben více než čtyřiceti kovovými součástkami včetně kování opaskových dírek. Kromě opasku se v depotu z Domoušic nalezl i bronzový pocínovaný závěsek, který byl součástí luxusního ženského náhrdelníku. Podobné ozdoby byly vždy určeny pro ženy tehdejší společenské elity. Jde o první nález takového šperku severně od Alp, neboť podobné závěsky byly dosud známé pouze z nálezů v Chorvatsku a západní Makedonii. Unikátní soubor luxusních předmětů je datován do druhé třetiny 8. století. K domoušickému pokladu patří ještě soubor železných hrotů, patrně součástí vochle, tedy nástroje určeného k pročesávání lněných vláken před spřádáním nití. Opodál byl objeven ještě železný nůž, ale jeho souvislost s pokladem není zcela průkazná. (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)

Masopustní dílničky

18. 1. 2024 - Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na Masopustní dílničky do Staré papírny (Volyňských Čechů 733), které se uskuteční od úterý 13. 1. do čtvrtka 15. 2. v čase 9 – 17 hodin. „V období od Tří králů po letošní Popeleční středu, tj. 14. února, vrcholí v obcích i městech masopustní průvody v kostýmech a maskách. Toto téma bude vládnout únorovým dílničkám ve Staré papírně, při kterých si vyrobíme některé z tradičních masek, koláče či punčochové jitrnice a jelita. Vhodné jsou pro kolektivy mateřských školek, základních škol, ale i pro maminky s dětmi, hlídací babičky či ostatní tvořílky“, zvou za muzeum Kateřina Pfeiferová a Martin Čížek. Zvýhodněné vstupné MŠ á 15 Kč a ZŠ á 25 Kč tvořící osoba, doprovod vstup zdarma. Hromadné návštěvy prosíme nahlásit předem na tel. 774 411 350. Těšíme se na vás. (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)

Kraslice, jen se podívej!

18. 1. 2024 - Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na slavnostní zahájení výstavy Kraslice, jen se podívej!, které se uskuteční ve čtvrtek 29. února 2024 od 17 hodin v hlavní budově muzea, Husova 678 s vystoupením žáků ZUŠ Žatec. „Výstava představí velmi početnou a různorodou sbírku kraslic, kterou naše muzeum buduje již od roku 2001. V současnosti jich máme na 1200 kusů. Letos se můžete těšit na nové přírůstky od šikovných maléreček - A. Simandlové z Nymburka, P. Jirovské Eretové ze Starého Plzence, M. Sochůrkové z Prahy, V. Studené z Kuklíku, L. Borecké z Krchleb, L. Konfrštové z Kremže nebo J. Lehké z Nového Boru, jež nám ochotně přispěly nejen drátovanými, děrovanými se stužkou, voskovými, korálkovými kraslicemi, ale také voňavými netradičními betonovými kraslicemi. Vystavíme 3D perníkovou kraslici od Jany Prokopové ze Žatce, která získala v roce 2023 první místo v cukrářské soutěži v Olomouci“, přiblížila velikonoční výstavu Jitka Krouzová, vedoucí výstavnicko-propagačního oddělení RM Žatec. Po celou dobu trvání výstavy do 7. dubna 2024 bude i zdobení kraslic. Kromě výstavy chystáme ještě velikonoční jarmark ve Staré papírně ve dnech 21. - 23. března v čase 10 – 17 hodin a hned po něm velikonoční dílničky od úterý 26. 3. až do čtvrtka 28. 3. v čase 9 - 17 hodin. Těšíme se na vás a vaše děti. Tým RM Žatec (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)

Tip na výlet o jarních prázdninách v královehradeckém kraji

16. 1. 2024 - Stále nevíte kam vyrazit s rodinou či partou přátel o jarních prázdninách v královehradeckém kraji ? Máte rádi hračky a vše co k dětství patří? Potom je tento tip na výlet právě pro vás. Využijte jedinečnou nabídku otevření Muzea hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově o jarních prázdninách v našem kraji, a to od pondělí 19. 2. 2024 do pátku 23. 2. 2024 od 10 hodin do 16 hodin. V muzeu se vrátíte zpět v čase a nakouknete do minulosti jak své, tak i vašich rodičů, prarodičů i praprarodičů. Naleznete zde unikátní sbírku zahrnující exponáty předválečné doby až po 80. léta minulého století včetně velkého starožitného funkčního kolejiště s mašinkou a vagónky z roku 1913. V dnešní době sbírka muzea sčítá tisíce hraček a je již takového rozsahu, že patří mezi největší stálou expozici historických a retro hraček v republice. Velkým lákadlem je stále otevřená expozice betlémů pana Ondřeje Vávry. Celková koncepce expozice betlémů byla změněna a přestavěna, intenzivnější je i doplňující výzdoba, která jistě přidá na atmosféře. Určitě se máte na co těšit. A POZOR Na všechny dětské návštěvníky čekají zajímavé soutěžní úkoly o malou odměnu. Nenechte si toto mimořádné otevření ujít a přijeďte si s námi zavzpomínat, zasoutěžit a pokochat se všemi exponáty. Těšíme se na vás. Veškeré informace naleznete na www.muzeumhracekbydzov.cz nebo na čísle 608 985 477 - Michaela Bousová DiS., marketing Muzea hraček Stuchlíkovi. (Muzeum hraček Stuchlíkovi)

Co se dělo za dlouhých zimních večerů (repríza)

3. 1. 2024 - úterý 30.1. 2024, 17:00–18:30 Jak mohly opravdu vypadat takové tradiční přástky v 18. století? Na to se pokusíme odpovědět v pořadu o životě "sprostného" lidu, který přesto, že v něm zazní písničky i pohádky, není vhodný pro děti! Pohled na lidovou kulturu z historického hlediska vnímanou jako život "sprostného" lidu velkou měrou ovlivnily konstrukty národních buditelů a prvních národopisných pracovníků, ale pravdou je, že se mnohdy jedná o značně zkreslený až idealizovaný obraz. „V našem pořadu se pokusíme nahlédnout do minulosti, jak asi tak mohly reálně vypadat takové venkovské přástky, které byly typické pro zimní období. Pořad není vhodný pro děti zejména proto, že přástky měly mimo jiné i silný sexuální podtext a lidová mluva byla skutečně jadrná a plná sprostých slov“, uvedl Václav Michalička etnolog a vedoucí Centra tradičních technologií Příbor- pobočka Muzea Novojičínska. Na pořadu vystoupí: PhDr. Václav Michalička, Ph.D. (etnolog) a Petr Sovják (valašský gajdoš) Počet míst je omezen, proto si můžete vstupenky zakoupit v předprodeji na pokladně Centra tradičních technologií v Příboře nebo rezervovat emailem muzeumpribor@seznam.cz, či na telefonu 556 725 191, 605 710 142. Vstupné 100,- Na komponovaný pořad nelze uplatnit slevu na vstupném a volné vstupenky Muzea Novojičínska Jak mohly opravdu vypadat takové tradiční přástky v 18. století? Na to se pokusíme odpovědět v pořadu o životě "sprostného" lidu, který přesto, že v něm zazní písničky i pohádky, není vhodný pro děti! Vystoupí: PhDr. Václav Michalička, Ph.D. (etnolog) a Petr Sovják (valašský gajdoš) Předprodej do 29. 1. na pokladně CETRAT Příbor. Online rezervace vstupenek na www.muzeumnj.cz/pribor (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Bonus v prohlídkovém okruhu Clam-Gallasova paláce

15. 12. 2023 - 8. 12. 2023 – 14. 2. 2024 Přijďte si prohlédnout předměty z našich sbírek – palácový betlém a vějíře z 18. století v rámci prohlídkového okruhu. (Clam-Gallasův palác)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136  


COMMERCIAL TRUCK TOWING